ikona1234dom_wnetrze3
Edyta Nowicka
01/08/2016

Garnki do każdej kuchni

Druga połowa wakacji sprzyja gotowaniu i pracom w kuchni. Wszystko za sprawą przetworów, których w tym czasie przygotowujemy znacznie więcej niż zwykle. W tym czasie częściej zwracamy też uwagę na to, jakie mamy garnki i czego brakuje nam jeszcze w kuchni. Wybierając się na zakupy warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników

Zakup nowych garnków nie powinien być da nas żadnym problemem – to jednak tylko pozorne odczucia. Wchodząc do sklepu zauważymy, że ich wybór jest ogromny. Jak zatem spośród wszystkich odmian wybrać te najlepsze? W tej sytuacji należy zwrócić uwagę na parametry każdego z nich. Nie chodzi jedynie o dobranie ich w taki sposób, aby pasowały do naszej kuchni, ale i o inne kwestie. Od garnków zależy bowiem smak naszych potraw i komfort ich przygotowania.

Jaką masz kuchenkę?

Wybór odpowiednich garnków w dużym stopniu uzależniony jest od typu kuchenki, jaką posiadamy. Jeśli jest to płyta indukcyjna, to podczas zakupów musimy zwrócić uwagę na symbole umieszczone na naczyniach. Specjalny znaczek poinformuje nas o możliwościach ich zastosowania, ale możemy również sprawdzić to za pomocą magnesu, który powinien przywierać do ich spodu. Tylko garnki z płaskim dnem z dodatkiem metalu ferromagnetycznego, będą kompatybilne z kuchenkami indukcyjnymi, gdyż tego rodzaju płyta nie jest nagrzewana bezpośrednio – to pole magnetyczne rozgrzewa naczynie umożliwiając gotowanie.

Ta technologia ma jednak swoje zalety. Kuchenki indukcyjne są z pewnością bardzo wygodne i gotuje się na nich znacznie szybciej. Dlaczego? Naczynia w krótszym czasie się nagrzewają, a potem płyty równie szybko stygną. Poza tym łatwiej jest nam utrzymać ją w czystości, ponieważ płyta dookoła garnka nie rozgrzewa się, a więc nic się na niej nie przypala w przypadku rozlania.

Kupując garnki warto zwrócić uwagę na to, czy nie posiadają one oznaczenia świadczącego o tym, że są przeznaczone do stosowania na kuchence ceramicznej. Technologia ta wykorzystuje grzałki w postaci spiral elektrycznych lub lamp halogenowych. Wytwarzana przez nie energia cieplna z pola grzejnego przenoszona jest na naczynie. Z tego powodu garnki dedykowane kuchence ceramicznej powinny mieć idealnie płaskie dno, aby uniknąć niepotrzebnych strat energii. Warto także dopasować naczynia do średnicy pola grzejnego. Oszczędność zagwarantuje nam również grube dno naczynia. Gotowanie na tego rodzaju kuchence trwa nieco dłużej niż w przypadku kuchenki indukcyjnej, ale jest szybsze w porównaniu z kuchenką gazową.

Nie można zapomnieć również o kuchenkach gazowych, a więc tych najpopularniejszych. Zdecydowanym ich plusem jest uniwersalność. Oznacza to, że odpowiednie będą dla niej prawie wszystkie garnki dostępne na rynku. Specjaliści niejednokrotnie podkreślają również, iż dzięki zastosowaniu prawdziwego ognia, potrawy przygotowywane na nich smakują znacznie lepiej, niż te gotowane na ceramicznej czy indukcyjnej płycie.

Miedziane, żeliwne czy aluminiowe?

Zanim kupimy garnki warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to z jakiego materiału są one wykonane. Bardzo wytrzymałymi garnkami, które można stosować także w piekarniku, są naczynia ze stali nierdzewnej. Mimo wysokiej temperatury stal nie wchodzi bowiem w reakcję z jedzeniem. Co prawda tego typu garnki wolno się nagrzewają, ale dzięki temu ograniczamy ryzyko przypalenia potrawy. Do najpopularniejszych należą aluminiowe, a więc doskonale przewodzące ciepło. W tych idealnie będzie nam się przygotowywało wszystkie dania, może jedynie poza tymi, które trzeba zapiekać w piekarniku. Trwałymi i trudno zniszczalnymi są garnki żeliwne, które idealnie nadają się do przygotowywania potraw jednogarnkowych i robienia przetworów. Zyskują one wysoką temperaturę, a tym samym przyspieszają gotowanie. Jeśli chodzi o najdroższe to zaliczyć można do nich przede wszystkim garnki miedziane. Nie tylko przewodzą one ciepło, ale i długo utrzymują wysoką temperaturę.

Tytanowa powłoka

Co jeszcze może być ważne? Spore znacznie ma także powłoka. To ona ma bowiem bezpośredni kontakt z jedzeniem. Najtrwalszą ze wszystkich jest powłoka tytanowa, która zapobiega przywieraniu jedzenia i jest odporna na zarysowania. Do mieszania w garnkach z tego rodzaju powłoką możemy zatem używać klasycznych sztućców. Równie praktyczna jest powłoka teflonowa, na której można smażyć bez tłuszczu. Jednak w tym przypadku należy używać mieszadeł z drewna lub tworzywa sztucznego. Najbardziej funkcjonalna jest z kolei powłoka ceramiczna: nie przywierają do niej potrawy, nie wchodzi w reakcje z jedzeniem, jest odporna na zarysowania i nie ulega korozji.

Ważne dodatki

Jeśli masz już w ręku wymarzony garnek to spójrz jeszcze na jego grubość i wielowarstwowość dna. Poza tym istotne mogą być również dodatkowe elementy, takie jak termometry, miarki czy odpowietrzniki, ułatwiające przygotowywanie potraw. Równie ważne jest sprawdzenie, czy uchwyty przy garnkach są solidnie przymocowane, a materiał z którego zostały zrobione nie będzie się nagrzewał. Jeżeli chodzi o pokrywy to najlepiej, aby były szklane lub stalowe. Szklane pozwalają nam zobaczyć, co dzieje się wewnątrz naczynia bez zbędnego podnoszenia pokrywy, a więc i bez utraty ciepła. Warto również zwrócić uwagi na średnicę naczyń – nie powinna być ona większa, niż największe pole grzewcze, które posiada nasza kuchenka, ponieważ wpłynie to negatywnie na jakoś przygotowywanych potraw.

Źródło: 38PR Content&Communication

ikona1234dom_wnetrze3
ikona1234dom_wnetrze3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.