biznes_123ikonanowe_2015_00
Aneta Zadroga
02/12/2015

Nie oszaleć przy remoncie

Planowanie remontu to poważne zadanie. Trzeba przemyśleć wszystko, zanim zabierzemy się za pracę. Inaczej może być naprawdę drogo i męcząco – rozmowa z Anną Ostapowicz, projektantką wnętrz i dekoratorką

EksMagazyn: Co należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem remontu?

Anna Ostapowicz: Najważniejszą rzeczą, którą trzeba sporządzić jeszcze przed remontem to szczegółowy zakres prac, które są do wykonania. Ułatwi to nam znalezienie odpowiednich fachowców, oraz pozwoli wstępnie ocenić jakich materiałów będziemy potrzebować. Następną rzeczą równie ważną jest dokładne zwymiarowanie pomieszczeń przeznaczonych do remontu. Kolejną rzeczą to ustalenie i wyliczenie funduszy, które chcemy przeznaczyć na remont. Ułatwi to nam min. wybór materiałów wykończeniowych. Przed rozpoczęciem remontu warto również zastanowić się co zrobić z naszymi rzeczami, które mamy w domu. Należy wszystko dokładnie zabezpieczyć, lub jeśli możemy to wywieźć w inne miejsce. Trzeba też wspomnieć o tym, iż prace remontowe powinny odbywać się w odpowiedniej kolejności, usprawnia to remont i tym samym oszczędza to nasz czas.

Jak dobrze rozplanować budżet?

To jest dosyć trudne pytanie, ponieważ doświadczenie uczy iż zawsze trzeba mieć dodatkowe pieniądze, które mogą nam pomóc w nieprzewidzianych sytuacjach. Trzeba na pewno zastanowić się nad rodzajem materiałów wykończeniowych, ponieważ przeważnie jakość przekłada się na ich cenę. Tutaj należy rozważyć na czym możemy zaoszczędzić a na czym nie warto. Doświadczenie mnie nauczyło, że nie warto na pewno oszczędzać na podstawowych i najważniejszych materiałach typu: wykończenie podłóg, urządzenia sanitarne, krany, farby, wszelkie elementy instalacji sanitarnych, elektrycznych itp. Te najważniejsze/podstawowe elementy będą służyć nam latami, nie zmieniamy ich bowiem często. Natomiast wszelkie elementy wystroju, czyli elementy które możemy za kilka lat zmienić nie muszą być z najwyższej półki, chyba że stać nas na to. Warto poprosić brygadę remontową, która będzie wykonywała nasz remont o wstępny kosztorys prac oraz wyliczenie wstępne ilości materiałów budowlanych, w praktyce zawsze doliczam do tego kilka procent ponieważ trzeba mieć zapas.

Jakie mogą się pojawić nieprzewidziane wydatki?

Nieprzewidziane wydatki najczęściej pojawiają się przy generalnych remontach, przebudowach, adaptacjach poddaszy itp. Wynika to z tego, że niestety pewne rzeczy do naprawy/przerobienia wychodzą dopiero w trakcie prac np. częściowa wymiana instalacji, wymiana podłogi-legarów itp. Jeśli realnie ocenimy wraz z fachowcem zakres niezbędnych prac to raczej nieprzewidziane wydatki są mniejsze.

Jak to wszystko sensownie „objąć” i efektywnie zarządzać, by remont nie kosztował zbyt dużo?

Warto zrobić plan remontu, kosztorys prac, kosztorys materiałów, wstępny plan czasowy robót. Niestety nie wszyscy się na tym znają dlatego też starajmy się zatrudniać rzetelnych fachowców: zarówno ekipa remontowa, projektant który nadzoruje remont czy inny fachowiec może nam z pewnością pomóc „ogarnąć” wszystkie te rzeczy. Doświadczenie w prowadzeniu tego typu prac jest bardzo ważnym elementem, który pomaga nam osiągnąć oczekiwany efekt bez zbędnych nerwów i pośpiechu. Należy pamiętać, że każdy błąd przy remoncie to strata naszych zasobów finansowych i czasu na poprawki.

Czy przy okazji remontu jest szansa na to, żeby poszaleć odrobinę i zmienić nieco wystrój?

Przy okazji remontu zawsze namawiam do zmian, nawet jeśli mają one być niewielkie. Ludzie często przyzwyczajają się do wystroju swojego mieszkania, koloru ścian, mebli, nie wiedzą nawet jak bardzo miejsce w którym mieszkamy wpływa na nasze codzienne życie. Kiedy robimy nawet drobny remont, tzw. odświeżenie mieszkania, warto zmienić kolor ścian na inny, dobrać nowy odcień zasłon, czy wymienić meble. Nie musimy mieć ogromnych funduszy, czasami wystarczy pomysł i tzw. realizacja tanim kosztem, a efekty mogą być niesamowite. Mamy teraz taki wybór materiałów i dodatków, że aż szkoda nie poeksperymentować.

Jakie są obecnie trendy, jeśli chodzi o wystrój wnętrz, co wybieramy najchętniej?

Trendy na nadchodzący sezon to kontynuacja minimalizmu poprzednich lat – jednak szarości, brązy, beże i biele zostały wzbogacone o nową gamę kolorystyczną: purpurowy, malinowy i nasycone odcienie czerwieni, zieleni, a także pomarańczy. Barwy te nie powinny przytłaczać, lecz uzupełniać wnętrze, dodając mu wyrafinowania i świeżości. Możemy też zaobserwować powrót do wnętrz w stylu wielkomiejskim, wyrafinowanym i stonowanym kolorystycznie. W tym roku na polskim rynku modne stały się dodatki w stylu etno, folk oraz meble uzupełnione tymi wzorami. Najczęściej urządzamy jednak wnętrza w stylu klasycznym, w których przeważają kolory beżowe i brązowe, coraz częściej sięgamy po wzorzyste tapety, kolorowe dodatki, ramy, plakaty itp.

A jak w tym wszystkim wyglądają meble?

Jeśli chodzi o meble to jesteśmy przyzwyczajeni do standardów i wybieramy tradycyjne kanapy w neutralnych kolorach, stoły z krzesłami, zabudowy-regały. Polskie firmy wprowadzając nowe kolekcje sięgają po coraz lepsze wzory, nowoczesny styl, z czego należy się cieszyć, ponieważ ma to odzwierciedlenie we wnętrzach naszych mieszkań/domów. Jeśli chodzi o zabudowy kuchenne, tutaj jesteśmy już bardziej otwarci i dostrzegamy nowoczesne i praktyczne meble, w ciekawych kolorach, formach itp.

biznes_123ikonanowe_2015_00
biznes_123ikonanowe_2015_00

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.