123noweauto
karolina
04/09/2013

Tuning – w jaki sposób przeprowadzić modyfikacje

Niektórzy użytkownicy samochodów, a zwłaszcza męska część pragnie, by ich pojazdy wyróżniały się na ulicy, z tego powodu dokonują w nich różnego rodzaju przeróbek. Może to objawiać się zmianą wyglądu zewnętrznego, czy tzw. tuningiem optycznym lub podniesieniem osiągów bądź możliwości auta, co wchodzi w skład tuningu mechanicznego

Efekt końcowy potrafi być czasem dyskusyjny, a przerobiony pojazd może stwarzać realne niebezpieczeństwo dla użytkowników dróg. Jak w takim razie powinno dokonywać się modyfikacji? Na co zwrócić uwagę?

Nie każde auto warto tuningować

Mimo, że zmian można dokonać w praktycznie każdym aucie, to w niektórych przypadkach jest to zupełnie bezzasadne, warto więc dokładnie się zastanowić, czy posiadany pojazd to właściwa baza do modyfikacji. Dotyczyć to może np. aut zabytkowych, gdzie takie przeróbki mogą przynieść więcej strat niż korzyści. W innym przypadku, jeżeli komuś zależy na osiągach, to wkładanie ogromnych środków w zwiększenie mocy niewielkiego silnika mija się z celem, korzystniejszym wariantem będzie z pewnością zakup takiego samego modelu ze znacznie mocniejszą jednostką napędową. Niektóre popularne auta po dołożeniu kilku nakładek zamiast zachwytu u przechodniów i innych użytkowników dróg, mogą wywołać jedynie uśmiech. Z tych powodów, warto dokładnie wybrać samochód do przeprowadzenia modyfikacji.

Tuning optyczny

Polega na zmianie wizerunku samochodu zgodnie z gustem właściciela. W tej kwestii nie powinno się przesadzać, korzystniejszy efekt mogą przynieść delikatne zmiany kosmetyczne, takie jak większe felgi aluminiowe i nieco szersze opony niż doklejanie na siłę ogromnych spojlerów. Należy wykazać się odpowiednim stylem i wyczuciem, wszystkie zmiany powinny być stonowane.

Tuning mechaniczny

W jego skład wchodzą wszelkiego rodzaju modyfikacje silnika, zawieszenia oraz układu napędowego, których celem jest zmiana parametrów technicznych, a także właściwości jezdnych. Niewielkie podniesienie mocy można wykonać stosunkowo niedużym kosztem, jednak poważna ingerencja w silnik to już spory wydatek. Zwiększając moc silnika nie wolno zapomnieć o bezpieczeństwie, czyli o hamulcach i zawieszeniu. Polepszenie przyspieszenia i prędkości maksymalnej bez możliwości skutecznego zatrzymania auta na niewiele się zda, dlatego planując zmiany w silniku, należy uwzględnić w budżecie również pozostałe niezbędne wydatki.

Koszty modyfikacji

Wszelkie zmiany dokonywane w aucie nie należą do rzeczy najtańszych, w przypadku kilkuletnich aut mogą nawet przewyższać wartość pojazdu. Przeglądając ofertę ogumienia np. w sklepie internetowym Tirendo, widać dokładnie, jak zwiększa się cena opony wraz ze wzrostem rozmiaru felgi. Wynika z tego, że sama zmiana kół generuje dość duże koszty. Jeżeli policzy się wszystkie poniesione nakłady i porówna z rynkową wartością auta po modyfikacji to okaże się, że jest to tylko strata pieniędzy. Jednak wyjątkowość pojazdu dla jego właściciela nie ma przełożenia finansowego, samochodu nie modyfikuje się przecież, by go odsprzedać. Przed dokonaniem jakichkolwiek zmian warto ustalić budżet, by nie okazało się, że środków wystarczy jedynie na połowę projektu.

Umiejętnie i w poprawny sposób przeprowadzony tuning mechaniczny poprawi zachowanie auta na drodze, zwiększy jego możliwości i osiągi, a tym samym sprawi o wiele większą radość z jazdy dla użytkownika. Natomiast stonowane zmiany zewnętrzne sprawią, że auto zyska bardziej elegancki, czy też sportowy wygląd, odróżniający je od innych samochodów na drodze.

123noweauto
123noweauto
tagi:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.