Klose
Za luksus trzeba sporo zapłacić / fot. materiały prasowe Klose
Dagna Starowieyska
17/11/2010

Cztery ściany luksusu

Ponad 100 metrów kwadratowych, recepcja, portier, basen, a obok gabinet SPA i centa fitness. Coraz więcej osób decyduje się, by mieszkać luksusowo, a firmy budowlane robią wszystko, żeby sprostać wymaganiom osób ceniących sobie przestrzeń i wysoką jakość mieszkań

Rynek inwestycji apartamentowych zaczął się rozwijać w Polsce pod koniec lat 90. Niekwestionowanym liderem pod względem ilości inwestycji w segmencie premium jest Warszawa. Stołeczny rynek rozwija się najdynamiczniej spośród dużych aglomeracji.
W Krakowie z kolei od 2008 roku do końca 2009 roku zrealizowano łącznie czternaście budynków apartamentowych, które po ukończeniu dostarczyły w stolicy Małopolski ponad tysiąc wysokiej jakości mieszkań. – W 2009 roku Kraków był liderem pod względem ilości nowych inwestycji apartamentowych, wyprzedzając tym samym Warszawę. Ukończono dziewięć apartamentowców w ramach, których powstało około 680 mieszkań – podkreśla Beata Hebel, Real Estate Analyst w Infinite Investment.
Od kilku lat projekty apartamentowe zaczęły powstawać także w pozostałych głównych miastach regionalnych Polski – we Wrocławiu, Poznaniu oraz w Trójmieście.

W otoczeniu zieleni

Wybierając apartament można mieć pewność, że budynek, w którym się on znajduje od szarej reszty będzie odróżniał się oryginalną architekturą. Znajdzie się również w doskonałej lokalizacji – zwykle bardzo blisko centrum miasta, a także otoczenie. W pobliżu apartamentów próżno szukać wielkich betonowych blokowisk, jest za to dużo zieleni i przestrzeni.

Mieszkania z tzw. „wyższej półki” zaopatrzone są w klimatyzację oraz w nowoczesny sprzęt technologiczny (np. HMS, BMS).
Minimalna powierzchnia, którą powinien charakteryzować się apartament to około 70 m2, niemniej jednak minimalna wielkość apartamentu jest różna w zależności od rynku. Natomiast wysokość tego typu mieszkań powinna przekraczać 2,8 m. Niejednokrotnie wysokość luksusowych mieszkań przekracza 3 m.

Z portierem i podziemnym garażem

Inwestycje aparatamentowe są zwykle kameralne. Są to głownie kilkukondygnacyjne budynki, w których znajduje się niewielka ilość mieszkań, usytuowanych po zaledwie kilka na każdym z pięter. Wyjątek stanowią wysokościowce powstające w centrach miast. Inną cechą charakteryzującą apartamenty to otwarta przestrzeń, możliwość podziału tego typu mieszkań na część nocną, przeznaczoną tylko dla mieszkańców oraz na część dzienną- gościnną. Do atutów mieszkań znajdujących się w inwestycjach apartamentowych zaliczyć trzeba także wysokie okna, wykonane z wysokiej jakości stolarki drewnianej.

W apartamentowcach zazwyczaj znajduje się recepcja oraz lobby dla gości, a także garaż podziemny dla mieszkańców. Budynki tego typu odznaczają się wysokim standardem wykończenia elewacji i powierzchni wspólnych (kamień naturalny, drewno, mosiądz) oraz małą architekturą. W ramach budynków apartamentowych powstają udogodnienia w postaci basenu, SPA, centrum fitness. Nowością jest tzw. consierge, zapewniający dodatkowe usługi dla mieszkańców, takie jak zakupy, sprzątanie, remont, rezerwacje biletów, czy umawianie spotkań.

Bezpieczeństwo lokatorów zapewniają całodobowa ochrona oraz monitoring. Do największych mieszkań zazwyczaj przypisane są tarasy lub ogrody. Jedyny minus to oczywiście cena. Apartament ze wspomnianymi dogodnościami to zwykle wydatek zaczynający się od kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy. O tym, czy warto zapłacić często dwa razy więcej za wspomniany luksus, kupujący musi już zdecydować sam.

Klose
Klose

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.