zdrowie123
Redakcja
13/06/2013

Precz z tłuszczem!

Liposukcja kawitacyjna znajduje zastosowanie zarówno w kosmetologii, jak i medycynie i chirurgii estetycznej jako bezinwazyjna metoda redukcji miejscowych podkładów tłuszczu i cellulitu przy użyciu ultradźwięków o niskiej częstotliwości (30-70 KHz)

Metoda wykorzystuje ruch generowany przez ultradźwięki do przemiany stanu skupienia złogów tłuszczu ze stałego w ciekły. Proces jest bezinwazyjny, bezbolesny, pozbawiony ryzyka efektów ubocznych oraz nie wymaga stosowania środków znieczulających, a pacjent może od razu powrócić do normalnego życia.

Firma CORPORA opracowała innowacyjną technikę, która umożliwia osiągnięcie szybkich i widocznych rezultatów bez ryzyka wystąpienia objawów niepożądanych i w sposób komfortowy dla pacjenta. Metoda ta jest stosowana z powodzeniem w urządzeniach z serii NOVOCAV, pozwalając na prowadzenie zabiegów o niespotykanej dotąd skuteczności w warunkach całkowitego bezpieczeństwa.

Technologia CORPORA CAVITATION umożliwia modelowanie sylwetki poprzez eliminację uporczywych pokładów i złogów tkanki tłuszczowej, które ciężko jest usunąć w inny sposób. W obecnej chwili jest to jedyna alternatywna metoda oferująca skuteczność porównywalną z zabiegami operacyjnymi i liposukcją.

REDUKCJA TKANKI TŁUSZCZOWEJ

Kawitacja oddziałuje na tkankę tłuszczową, powodując fragmentację adipocytów i w rezultacie rozbijając matrycę lipidową, której pozostałości zostają następnie wchłonięte do płynu międzykomórkowego. Emulgacja cząsteczek lipidów sprzyja ich późniejszej asymilacji w procesie przemiany materii. Powstała substancja płynna trafia, za pośrednictwem układ krwionośnego i limfatycznego, do wątroby, gdzie zostaje ostatecznie przetworzona.

Do niedawna w medycynie i chirurgii estetycznej wykorzystywano wyłącznie ultradźwięki o częstotliwości 1 lub 3 MHz, których działanie zależało od dostarczania energii ultradźwiękowej do tkanek ciała.

Przełomem, zarówno w medycynie i chirurgii estetycznej, jak i w zabiegach czysto estetycznych, stało się wykorzystanie ultradźwięków o bardzo niskiej częstotliwości (25-70 KHz), które były w stanie wywoływać w tkankach efekt kawitacji polegającej na naprzemiennym ściskaniu i rozprężaniu ośrodka, w którym rozchodzą się fale akustyczne, czego bezpośrednim rezultatem są turbulencje przypominające gotowanie się wody, one to mechanicznie uszkadzają komórki tłuszczowe. Z tym, że nie wpływają na otaczające je struktury (skóra, naczynka krwionośne i limfatyczne wraz z zawartością, mięśnie i nerwy), które nie są podatne na działanie ultradźwięków.

FIZYCZNA PODSTAWA DZIAŁANIA

Kawitacja akustyczna to zjawisko fizyczne, które można zaobserwować, gdy ciecz zostanie poddana działaniu dźwięków lub ultradźwięków o odpowiednim natężeniu (o częstotliwości 20 KHz lub wyższej). Jeśli natężenie pola sonicznego jest wystarczająco wysokie, w ośrodku ciekłym tworzą się pęcherzyki wypełnione gazem. Objętość pęcherzyków zwiększa się gwałtownie, aż w końcu różnica pomiędzy ciśnieniem gazu a ciśnieniem cieczy doprowadza do ich implozji, wyzwalając silną falę uderzeniową.

Dzieje się tak ponieważ różnice w ciśnieniu cieczy prowadza do miejscowej przemiany stanu ciekłego w gazowy, co skutkuje powstawaniem pęcherzyków. Implodujące (pękające) pęcherzyki tworzą miejscowe ośrodki ciepła i ciśnieniowe fale uderzeniowe (powyżej 1 atmosfery) o wysokiej energii. Powstawanie “ośrodków ciepła” odpowiada za wrzenie wody oraz innych płynów obecnych w komórkach tłuszczowych (adipocytach), prowadząc do ich rozbicia (lipoklazji).

Dodatkowym efektem jest dezintegracja obecnej w tkance podskórnej płaszczyzny granicznej, która rozdziela ośrodki o różnej gęstości i odbija ultradźwięki. Granicę tę współtworzą tkanka tłuszczowa i włóknista, co sprawia, że działanie ultradźwięków koncentruje się na przegrodach kolagenowych dzielących tkankę tłuszczową.

Usunięcie płynnej zawartości przestrzeni międzykomórkowej wymaga stopniowego i starannego drenażu (wspomaganego ręcznie, mechanicznie lub przy połączeniu obu tych sposobów). A właśnie dodatkowo generowane przez ultradźwięki drgania działają pobudzająco na mikrokrążenie krwi na obszarze zabiegu.

CHEMICZNE EFEKTY DZIAŁANIA ULTRADŹWIĘKÓW

Chemiczne efekty oddziaływania ultradźwięków w roztworze ciekłym są przedmiotem badań od kilku lat. Pierwszymi produktami tego oddziaływania są wodór cząsteczkowy (H2) i nadtlenek wodoru (H2O2). Generowane są także wysokoenergetyczne produkty pośrednie.

Badania przeprowadzone na płynach organicznych wykazały, iż ogólne ciśnienie gazu w takim ośrodku jest niskie, co umożliwia implodowanie pęcherzyków gazowych. Powstawanie wolnych rodników zaobserwowano w przypadku niemal wszystkich płynów organicznych (Suslick KS).

Cykl powstawania pęcherzyków kawitacyjnych

A) Powstawanie pęcherzyków;

B) Zwiększenie objętości;

C) Implozja pęcherzyków;

D) Powstawanie ośrodków ciepła – pękanie pęcherzyków wyzwala wibracje, które powodują gwałtowne zmiany ciśnienia i temperatury trwające zaledwie ok. jedną mikrosekundę. Fala energii termicznej uderza w błony komórkowe adipocytów, rozbijając je i prowadząc do zmniejszenia objętości tkanki tłuszczowej.

W cieczach poddanych działaniu ultradźwięków wytwarzają się pęcherzyki. Pęcherzyki oscylują, na zmianę rosnąc (w fazie sprężania) i malejąc (w fazie rozprężania). Jeśli powstaną dogodne warunki, pęcherzyki gwałtownie pękają, czego bezpośrednim skutkiem jest silny wzrost ciśnienia i temperatury. Proces ten nazywamy kawitacją

Kawitacja znajduje zastosowanie w kosmetologii estetycznej. Doceniane jest przede wszystkim duże bezpieczeństwo całego zabiegu wynikające z tego, że fale energii generowane przez pękające mikropęcherzyki są wystarczająco silne, by uszkodzić komórki tkanki tłuszczowej, ale nie na tyle, by stanowić niebezpieczeństwo dla innych tkanek, organów, mięśni i naczyń krwionośnych.

Aby kawitacja mogła zachodzić w tkankach, ze względu na gęstość ośrodka wymagane jest natężenie 1000 razy większe niż w przypadku cieczy. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że organizm człowieka składa się w 60% z wody (chociaż jej zawartość w tkance tłuszczowej wynosi jedynie 18%). Zatem przebieg kawitacji – powstawanie pęcherzyków, ich pękanie i uszkadzanie struktur organizmu – zależy od zawartości wody w tkance i zastosowania ultradźwięków. Delikatne struktury, takie jak komórki śródbłonka czy adipocyty, ulegają uszkodzeniom łatwiej niż bardziej odporne struktury, takie jak tkanka łączna, kostna itp.

WPŁYW ULTRADŹWIĘKÓW NA TKANKĘ TŁUSZCZOWĄ I OBSZAR ZABIEGU

Działanie kawitacji o prawidłowo dobranych parametrach jest wysoce selektywne względem tkanki tłuszczowej i innych organów lub tkanek znajdujących się w pobliżu. Kawitacja umożliwia trwałą eliminację tkanki tłuszczowej w sposób bezbolesny i nieinwazyjny. Ponieważ zjawisko kawitacji powstaje na konkretnej głębokości (podskórna tkanka tłuszczowa), znajdujące się gdzie indziej tkanki pozostałą nienaruszone.

Głowica wykorzystywana w zabiegach liposukcji kawitacyjnej emituje ultradźwięki o niskiej częstotliwości, które działają selektywnie na tkankę tłuszczową, wywołując ograniczone miejscowo zjawisko kawitacji – pęcherzyki gazu powstają tylko na obszarze zabiegu na głębokości tłuszczowej warstwy podskórnej. Pęcherzyki zwiększają swoją objętość, a następnie pękają, powodując mechaniczne uszkodzenia błon komórkowych adipocytów i uwalniając tłuszcz do płynu międzykomórkowego.

W ciągu 4-5 dni od zabiegu pozostałości zostają naturalnie usunięte z organizmu w procesie przemiany materii (za pośrednictwem organów i układów o działaniu oczyszczającym, takich jak wątroba, układ krwionośny i limfatyczny), a częściowo wykorzystane jako źródło energii. Normalną reakcją organizmu jest lipiduria (obecność lipidów w moczu), która ma miejsce w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu, osiągając szczytowe natężenie w okolicy 18 godziny.

EFEKTY DZIAŁANIA UTRADŹWIĘKÓW NA TKANKĘ TŁUSZCZOWĄ

Możemy wyróżnić trzy aspekty oddziaływania ultradźwięków o niskiej częstotliwości na tłuszcz:

1. Depolimeryzacja lub rozpad cząsteczkowy trójglicerydów wraz z przemianą stanu skupienia na ciekły, lipoliza, wydalenie kwasów tłuszczowych z adipocytów. Proces zachodzi dzięki zjawisku kawitacji i zwiększeniu przepuszczalności błony komórkowej adipocytów.

2. Liza komórek tłuszczowych (rozerwanie błon komórkowych).

3. Mechaniczne odwłóknienie tkanki podskórnej.

DZIAŁANIE KAWITACJI NA ADIPOCYTY W UJĘCIU CZASOWYM

1. Po upływie 40 sekund od rozpoczęcia zabiegu: wzrost liczby i objętości pęcherzyków kawitacyjnych.

2. Po upływie 1 minuty: liczba pęcherzyków zwiększa się w tempie wykładniczym.

3. Po upływie 2 minut: pęcherzyki implodują (pękają), rozpoczyna się proces niszczenia adipocytów.

4. Po upływie 3 minut: niszczenie adipocytów można zaobserwować na coraz większym obszarze tkanki tłuszczowej.

5. Po upływie 4 minut: emulgacja i rozpad trójglicerydów zawartych w adipocytach osiąga moment szczytowy.

6. Emulgacja sprzyja wchłanianiu lipidów i działaniu enzymów lipolitycznych na powierzchni kul lipidowych.

WSKAZANIA DO ZASTOSOWANIA LIPOSUKCJI KAWITACYJNEJ

1. Leczenie cellulitu (obrzękowo-włókniejące zwyrodnienie tkanki podskórnej, panikulopatia, lipodystrofia). Najlepsze rezultaty można osiągnąć działając na złogi tłuszczu o charakterze miejscowym.

2. Miejscowe pokłady tłuszczu, czyli obecność tkanki o szczególnie dużej zawartości adipocytów w stosunku do innych obszarów ciała.

3. Miejscowe złogi tłuszczu obniżające estetykę ciała, np. zgrubienia w okolicach brzucha, ud i bioder. W takich przypadkach tłuszcz w osadza się tych rejonach ciała, które są szczególnie dobrze  przystosowane do magazynowania nadmiaru lipidów.

4. Modelowanie niedoskonałości po zabiegach chirurgicznej liposukcji.

5. Przed zabiegiem liposukcji (jako uzupełnienie).

6. Modelowanie sylwetki ciała

7. Reabsorpcja tłuszczaków, przygotowanie do zabiegu chirurgicznego poprzez zmniejszenie objętości tłuszczaka, obniżenie ryzyka powstawania blizn (Chimenti S.)

WYRAŹNE REZULTATY W KRÓTKIM CZASIE

Rezultaty są widoczne już po pierwszym zabiegu. W zależności od obszaru ciała można zaobserwować redukcję obwodu rzędu 1-5 cm. Gwarantujemy zmniejszenie obwodu o przynajmniej 2 cm. U pacjentów szczególnie dobrze reagujących na zabieg zaobserwowano redukcję rzędu nawet 7 cm po pierwszej sesji.

ZABIEGI UZUPEŁNIAJĄCE

Zaleca się uzupełnienie liposukcji kawitacyjnej zabiegami, które ułatwią osiągnięcie zamierzonych rezultatów.

• Liposukcja kawitacyjna: eliminacja tłuszczu poprzez ultradźwięki. Zawarte w żelu przewodzącym NOVOCAV składniki pomagają usunąć cellulit i działają tonizująco.

• Elektroporacja: zastosowanie pola elektrycznego do otwarcia porów umożliwia wprowadzenie substancji aktywnych o działaniu ściągającym.

• Presoterapia: zastosowanie rękawów uciskowych wspomaga drenaż i ułatwia usunięcie tłuszczu.

• Platforma wibracyjna: tonizuje i działa ujędrniająco na skórę.

EFEKTY KAWITACJI

1. Lipoklazja i stopniowe modelowanie sylwetki;

2. Redukcja “skórki pomarańczowej” i eliminacja zwłóknień tkanki tłuszczowej(cellulit);

3. Dotlenienie i pobudzenie krążenia w stanach niedoboru tlenowego tkanekskóry;

4. Drenaż nagromadzonych płynów;

5. Pobudzenie krążenia obwodowego;

6. Zwiększenie absorpcji składników o działaniu rewitalizującym i lipolitycznym;

7. Działanie tonizujące, poprawa elastyczności skóry. Po zastosowaniu ultradźwięków skóra staje się bardziej elastyczna dzięki pobudzeniu mikrokrążenia krwi i funkcji fibroblastów (komórek dominujących w tkance łącznej, gdzie odpowiadają za produkcję składników macierzy pozakomórkowej: kolagenu, glikozoaminoglikanów, włókien elastycznych i retikulinowychoraz glikoprotein). Fibroblasty odgrywają zatem niezwykle istotną rolę w procesie regeneracji tkanki.

Oczywiście ostateczny efekt zależy od indywidualnego przypadku i wielkości obszaru zabiegu. Z naszego doświadczenia wynika, że optymalny cykl terapii powinien składać się z 7-10 sesji zabiegowych w odstępach 7-10 dni, z możliwością powtórzenia niektórych zabiegów w razie konieczności.

EFEKTY UBOCZNE

Pod warunkiem, że procedura i parametry zabiegu były prawidłowe, a pacjent spełniał kryteria opisane we wcześniejszych akapitach, nie powinno dojść do wystąpienia jakichkolwiek efektów ubocznych, a nawet jeżeli reakcje niepożądane pojawią się, będą one miały minimalne natężenie. U niektórych pacjentów, zwłaszcza szczególnie wrażliwych, a także w przypadku dużej częstotliwości zabiegów, może pojawić się delikatny obrzęk lub zasinienie leczonego obszaru ciała, które mogą utrzymywać się przez okres 7-15 dni.

PRZECIWWSKAZANIA

• niewydolność nerek;

• niewydolność wątroby lub zapalenie pęcherzyka żółciowego;

• choroby układu krążenia: zakrzepica lub zakrzepowe zapalenie żył;

• niewydolność żylna w kończynach dolnych;

• przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych;

• obecność rozrusznika serca lub innych implantów elektronicznych;

• potwierdzona lub niepotwierdzona ciąża;

• skrajna otyłość lub występowanie stanu chorobowego, zwłaszcza chorób serca;

• nadciśnienie tętnicze;

• epilepsja;

• cukrzyca;

• obecność protez wykonanych z metalu lub innych materiałów, które, ze względu na większe parametry absorpcji w porównaniu z otaczającą je tkanką, mogą ulegać przegrzaniu i uszkodzeniu. Przegrzanie może prowadzić do zaburzenia struktury protezy i jej odkształcenia.   Ponadto wzrost temperatury protezy spowodowałby poważne uszkodzenie sąsiednich tkanek miękkich. Działanie ultradźwięków może także skutkować uszkodzeniem struktury protez wykonanych z metalu;

• dyslipidemia (hipertrójglyceridemia, hipercholesterolemia);

• pacjenci po przeszczepach.

Mimari to dystrybutor NovoCav: Urządzenia do liposukcji kawitacyjnej

zdrowie123
zdrowie123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.