kobieta_ikona_123_21
Ela Prochowicz
27/03/2014

Specjalistyczne lasery dla zdrowia i urody

Rozpoczynamy nowy cykl w EksMagazynie – „Okiem Specjalisty” – przy współpracy z MEDESTETIS. Pierwsza część poświęcona będzie coraz popularniejszej laseroterapii

Medycyna estetyczna jest dziedziną, która w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija. Oprócz rosnącej ilości technik i oferowanych preparatów, obszarem, w którym obserwuje się nieustanny progres jest laseroterapia.

- Dziś, nowoczesny gabinet medycyny estetycznej to miejsce, w którym oprócz zaufanego eksperta, spotykamy innowacyjne technologie umożliwiające pacjentowi kompleksową opiekę. W związku z intensywnym rozwojem laseroterapii, warto zadać sobie pytanie, jakie możliwości ta dziedzina oferuje medycynie estetycznej? – mówi lekarz medycyny estetycznej dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda z Instytutu MEDESTETIS.

Czym są lasery i jak działają?
Samo słowo „laser” pochodzi od skrótu angielskich słów Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. W tłumaczeniu, jest to wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Lasery to urządzenia, które emitują spójne światło monochromatyczne, pozwalające na skupienie dużej energii na małym obszarze. W medycynie, pierwszy laser został zastosowany ponad 50 lat temu.
– Przez ostatnie dekady, rozwój laseroterapii skupiał się przede wszystkim na wzmacnianiu efektów zabiegowych przy minimalizowaniu powstania skutków ubocznych, dlatego dzisiaj możemy oferować pacjentom szeroki zakres usług bez obaw o działania niepożądane – informuje ekspert dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda, Lekarz Roku 2013 w plebiscycie Gazety Krakowskiej w kategorii lekarz specjalista. Różne efekty zabiegowe uzyskuje się w zależności od rodzaju lasera i jego budowy. Istnieją lasery, które służą przeprowadzaniu zabiegów epilacji, zabiegów tzw. resurfacingu skóry, zamykaniu naczyń czy usuwaniu zmian skórnych. Laser laserowi nierówny a jego działanie zależy od wielu czynników, w tym długości fali światła czy określonej budowy głowicy.


dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda z Instytutu MEDESTETIS, Lekarz Roku 2013 w plebiscycie Gazety Krakowskiej

Rodzaje laserów
Technologia laserowa jest stosowana w wielu obszarach medycyny. W zależności od wskazania, w medycynie estetycznej stosuje się kilka rodzajów laserów. Do najczęściej stosowanych należą lasery CO2, lasery neodymowo-yagowe, lasery diodowe oraz lasery aleksandrytowe. Każdy laser ma inny sposób działania i daje inne efekty, stąd tak ważne jest, aby zastosować ten, który jest właściwie dobrany do potrzeb. – Rynek medycyny estetycznej oferuje obecnie bardzo szeroką gamę urządzeń. Wybór nie jest prosty, zwłaszcza w zalewie informacji i wyścigu o to, które urządzenie jest najlepsze. Tym bardziej istotna jest tutaj rola ekspertów od medycyny estetycznej. To do nich należy obowiązek precyzyjnego  rozpoznania potrzeb pacjenta, wyboru odpowiedniego urządzenia i ustalenie z pacjentem planu terapeutycznego – mówi lekarz z Instytutu MEDESTETIS.

Laser w problemach zdrowotnych
W ocenie dr n. med. Joanny Kuschill-Dziurda, gabinety medycyny estetycznej pełnią coraz większą rolę w obszarze medycyny służącej nie tylko urodzie ale przede wszystkim zdrowiu, ponieważ oprócz realizowania zabiegów ukierunkowanych na odmładzanie, pomagają również pacjentom w pozbyciu się niechcianych i kłopotliwych dolegliwości takich jak nadpotliwość, przewlekła migrena, szczękościsk czy defekty skórne będące następstwem przebytych chorób. Co istotne, różnego rodzaju techniki dostępne w gabinetach medycyny estetycznej, pozwalają na mniej inwazyjne przeprowadzanie zabiegów, co zapewnia pacjentowi większy komfort i bardzo szybki powrót do normalnej aktywności. Przy pomocy laserów lekarze mogą usuwać różnego rodzaju zmiany skórne, które nie wymagają badania histopatologicznego  np. włókniaki, brodawki, przerosłe gruczoły łojowe i wiele innych. Usunięcie tych zmian jest szybkie, zabieg jest jednorazowy i zazwyczaj po około 2 tygodniach potrzebnych na wygojenie, nie ma śladu po zmianie. Laseroterapia jest również szeroko stosowana w likwidacji blizn potrądzikowych czy przerostowych oraz rozstępów. W przypadku tych zmian zazwyczaj należy przeprowadzić kilka zabiegów w kilkutygodniowych odstępach czasowych.

Laser a odmładzanie
Laseroterapia znajduje również zastosowanie w zabiegach ukierunkowanych na poprawę kondycji skóry. W praktyce, jednymi z najczęściej wykorzystywanych technologii są zabiegi frakcyjne laserem CO2. Dzięki krótkim i wysokoenergetycznym impulsom, emitowanym przez laser, można wykonać w skórze bardzo małe, ablacyjne kolumny, punkt po punkcie, z bardzo małym termicznym uszkodzeniem. Działaniu lasera poddane są jedynie mikrostrefy, a pozostałe obszary zostają nienaruszone. Energia cieplna dostarczona w głąb skóry aktywuje procesy gojenia i tworzenia nowego kolagenu. – Bardzo szybka i silna regeneracja jest możliwa dzięki temu, że każde uszkodzenie jest otoczone fragmentem nieuszkodzonej, zdrowej tkanki – mówi dr n. med. Joanna Kuschill- Dziurda. Do poprawy gęstości skóry dochodzi poprzez aktywizację produkcji kolagenu typu III. Nie ma ograniczeń co do obszaru zastosowania lasera frakcyjnego, a jego działaniu można poddawać twarz, powieki, dekolt, dłonie i każdą inną okolicę ciała.

Kosmetologia estetyczna
Innowacyjna technologia laserowa umożliwia również skuteczną walkę z niechcianym owłosieniem. Rynek medycyny estetycznej oferuje szeroki wybór urządzeń depilujących. Na co powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę, decydując się na zabieg ? – Obecnie nie musi być tak, że skuteczności epilacji laserowej towarzyszy ból i silne zaczerwienienie skóry po zabiegu. Decydując się na wybór odpowiedniego gabinetu pamiętajmy, aby szukać takich rozwiązań, które oprócz satysfakcjonujących efektów, zaoferują nam to, co jest bardzo ważne, czyli komfort zabiegu – doradza specjalista z Instytutu MEDESTETIS dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda. Wśród laserów diodowych, dedykowanych epilacji, najbardziej wskazane są te urządzenia, które mierzą poziom melaniny w skórze i pozwalają na dobranie odpowiednich parametrów zabiegowych bezpośrednio do indywidualnych cech skóry. W ten sposób zapewniają bezpieczeństwo zabiegu. To jednak nie wszystko, ponieważ istotny jest również rodzaj stosowanej w urządzeniu głowicy. Jej dobór wpływa na odczuwanie bolesności w trakcie zabiegu. Urządzenia posiadające specjalne systemy chłodzenia skóry pozwalają zapewnić największy komfort pacjentowi poprzez ograniczenie odczuwania bólu do minimum.

www.medestetis.pl

Instytut Medycyny Estetycznej MEDESTETIS
ul. Odrowąża 18/1 (przecznica ul. Wrocławskiej)
30-009 Kraków

kobieta_ikona_123_21
kobieta_ikona_123_21

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.