mbo-panel1
Fot. Paulina Szłapak
Kinga Pinas
27/07/2015

Moda bez Ograniczeń – projekt, który wyzwala

24 lipca w kawiarni Pauza in Garden w Krakowie, odbył się panel dyskusyjny, będący podsumowaniem projektu Moda bez Ograniczeń. Uczestniczki projektu spotkały się z organizatorami przedsięwzięcia, aby porozmawiać o swoich wrażeniach i o tym, jak zmieniło się ich życie

Moda bez Ograniczeń to projekt warsztatowego, skierowany do osób niepełnosprawnych, organizowany przez Fundację Hipoterapia – Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych. Prezes fundacji, Aleksandra Włodarczyk dostrzegła potrzebę dowartościowania swoich podopiecznych, zauważyła, że chcą czuć się bardziej atrakcyjnie. Postanowiła dać im szansę na odważne wejście w dorosłe życie. Tak narodził się pomysł pierwszej edycji, która objęła nastolatków z fundacji.

Druga odsłona „Mody bez Ograniczeń” miała już zdecydowanie większą skalę. Do projektu włączyły się znane modelki i projektanci mody, m.in.: Anja Rubik, Gosia Baczyńska, Robert Kupisz, czy Jillian Merdaco – blogerka i stylistka z Nowego Jorku, twarz wiosennej kampanii marki Diesel. Projekt trwał 7 miesięcy, w czasie których odbyło się 7 różnych warsztatów coachingowych – projektowania, pielęgnacji, wizażu, stylizacji, itp. Wydarzeniem, które zapadło wszystkim w pamięć były metamorfozy z Jillian Merdaco, które odbyły się 17 kwietnia w Krakowie. Następnego dnia miała miejsce uroczysta Gala Finałowa, w czasie której uczestniczki projektu wzięły udział w pokazie mody i zaprezentowały ubrania polskich projektantów.

W czasie panelu, prelegentki opowiedziały o sobie i swojej niepełnosprawności, o warsztatach, w których wzięły udział oraz o zmianach, jakie zaszły w ich życiu. Jednogłośnie stwierdziły, że teraz w sklepach wybierają odważniejsze stroje, bo czują się pewniej. – Zrobiłam pierwszy tatuaż i zaczęłam umawiać się na randki – dodaje jedna z uczestniczek. Dziewczyny udzieliły rad jak postępować z osobami niepełnosprawnymi. W przyszłości nadal chcą uświadamiać ludzi w tym temacie, bo bardzo niewiele potrzeba by pomóc – wystarczy zapytać.

Spotkanie zamknęła wypowiedź Weroniki Wysoczyńskiej, koordynatorki projektu, stylistki i reżyserki pokazów mody, która przyznała, że było to dla niej wyzwanie, ale też niezapomniana przygoda. Goście zostali poproszeni o pamiątkowi wpis, który stanowił odpowiedź na pytanie: „Czym dla mnie jest moda bez ograniczeń?”. Nie zabrakło uśmiechu, wzruszeń oraz planów na kolejne edycje.

mbo-panel1
mbo-panel1

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.