20180524_COSMO_FANGOR_EVENT_press_0007_KSZ_0297
Ela Prochowicz
25/05/2018

Wystawa Wojciecha Fangora w Warszawie

Obrazy – ikony jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystów, Wojciecha Fangora, zostały zaprezentowane w przestrzeni 42 piętra apartamentowca Cosmopolitan.

Na wystawie prezentowane są głównie obrazy z lat 60. i 70., czyli najważniejszego okresu twórczości Wojciecha Fangora, w których powstawały wielobarwne, abstrakcyjne kompozycje budowane z okręgów, fal oraz amorficznych kształtów. Idea, która przyświecała organizatorom wystawy, to pokazanie dzieł artysty w sposób, w jaki on sam chciał je prezentować. Obrazy nawiązują dialog z otaczającą je przestrzenią, także tą, widzianą z okien 42 piętra Cosmopolitan.

- Ideą Wojciecha Fangora, którą w pełni wyraził w Studium Przestrzeni, było stworzenie obszaru wzajemnie przenikających się energii płócien. Obrazy prezentowane bez ram, ustawione prostopadle do siebie, wchodziły w interakcję ze sobą nawzajem, ale i z widzem, który wkraczając w obręb dzieła sztuki, stawał się jego integralną częścią. Nasza ekspozycja nawiązuje do tego przełomowego kroku artysty sprzed 60 lat – mówi kuratorka wystawy Katarzyna Wąs.

Wojciech Fangor, to obok Magdaleny Abakanowicz, Romana Opałki i Tadeusza Kantora, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. Jest uznawany za twórcę „polskiej szkoły plakatu”, był także autorem pierwszej na świecie instalacji przestrzennej zatytułowanej „Studium Przestrzeni” przygotowanej wraz ze Stanisławem Zamecznikiem. Drogę do oszałamiającej kariery otworzyła mu słynna wystawa z 1965 roku – „Responsive Eye” w nowojorskiej MoMA. Pięć lat później artysta – jako jedyny dotychczas Polak – miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Zaprezentował na niej 37 prac będących rozwinięciem jego poszukiwań w obrębie sztuki minimal. W Polsce jego dzieła są obecnie niesłychanie popularne, cieszą się również wielkim zainteresowaniem kolekcjonerów na rynkach światowych. W ubiegłym roku ceny jego 4 dzieł przekroczyły poziom 1 miliona złotych. Ostatnim najważniejszym dziełem artysty był projekt wejść oraz identyfikacja 7 stacji dla II linii metra warszawskiego.

Niezwykła wystawa obrazów Wojciecha Fangora, to kolejny element konsekwentnie realizowanej strategii Tacit Investment, który w 3 lata przeobraził Cosmopolitan w miejsce najlepsze do życia, tętniące kulturą i sztuką. Liczne koncerty, spotkania i wyjątkowe wystawy, zgromadziły w sumie kilkunastotysięczną publiczność. To tutaj można było podziwiać wystawę niezwykle rzadko prezentowanych obrazów Meli Muter, twórczość Ryszarda Horowitza, czy Wisławy Szymborskiej, albo posłuchać koncertów Radzimira Dębskiego (JIMKA), Anny Marii Jopek, czy Tomasza Stańko.

- Ponadczasowa sztuka Fangora a także światowej klasy architektura, to odrębne światy, które mają jednak wiele wspólnego. Jednym z takich elementów jest inżynieria, którą widać w niesamowicie konsekwentnych pracach Fangora. Drugi to detal, który jest szalenie ważny, zarówno w pracach artysty, jak i w dobrej, ponadczasowej architekturze. Nie da się stworzyć takich obrazów, bez analizy każdego milimetra przenikających się barw. Gra kolorów na obrazach i świateł na budynku Cosmopolitan, to właśnie połączenie architektury i sztuki na najwyższym poziomie – mówi Karolina Kaim, prezes Tacit Investment.

Wystawie towarzyszy premiera albumu Wojciecha Fangora „Color and Space” przygotowanego przez wydawnictwo Skira. To pierwsza, międzynarodowa publikacja o artyście. Uroczysta premiera i spotkanie z autorką książki Magdaleną Dąbrowski, miało miejsce w warszawskiej Desie Unicum 16 maja.

- Książka „Wojciech Fangor: Color and Space” ma na celu zaprezentowanie jego wyjątkowych osiągnięć anglojęzycznej publiczności na całym świecie. Podczas swojego długiego i twórczego życia, Fangor tworzył innowacyjne dzieła z użyciem wielu środków wyrazu: malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby i konstrukcji przestrzennych, przy wykorzystaniu otoczenia. Jego artystyczne rozwiązania i eksperymentowanie, zawsze prezentowały oryginalność, niezależność myśli, indywidualizm i pionierskiego ducha. Te elementy były wyraźnie widoczne w jego wystawach, niezależnie od wykorzystanego medium czy okresu twórczego – mówi Magdalena Dąbrowski, była kurator MoMA NY, obecnie konsultantka sztuki i autorka najnowszego albumu o Wojciechu Fangorze.

Obrazy Wojciecha Fangora będzie można podziwiać na 42 piętrze Cosmopolitan od 26 maja do 1 lipca w każdą sobotę i niedzielę między godz. 14 a 19. Wstęp bezpłatny.

20180524_COSMO_FANGOR_EVENT_press_0007_KSZ_0297
20180524_COSMO_FANGOR_EVENT_press_0007_KSZ_0297

Komentarze Dodaj komentarz (3)

  1. Dagmara 25/05/2018 21:25

    CytujSkomentuj

    Byłam na otwarciu. Polecam serdecznie bo płótna, w niemal otwartej przestrzeni 42. piętra, robią niesamowite wrażenie. Warto zobaczyć :)

  2. Sebastian 26/05/2018 08:49

    CytujSkomentuj

    Fangora akurat znam, żebym był fanem, nie powiem, ale może to wynikać z mojej niskiej wrażliwości na sztukę, zwłaszcza tę współczesną. Mam wrażenie, że dzisiejsi artyści mają tak mało talentu, że rysują plamy na płótnie i każą się odbiorcy domyślać przekazu :P Serio, chociaż oczywiście szanuję pracę artystyczną i podziwiam wytrwałość ;)

  3. Dagmara 26/05/2018 18:45

    CytujSkomentuj

    Oczywiście, co kto lubi :) ja Fangora lubię od lat, nie tylko za stacje metra ;)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.