ikona1234pejzaz-kopia
Edyta Nowicka
31/08/2016

„Rój” pełen problemów

Perspektywa, z jakiej napisana jest ta książka z pewnością może być zaskakująca. „Rój” to historia o tym, jak jednostka może radzić sobie w opresyjnym środowisku. Przenieśmy się zatem do miejsca, w którym liczy się podporządkowanie, posłuszeństwo i służba

Tam, poza imieniem, otrzymuje się specjalny numer. Flora dostała 717. Trzeba przyznać, że jej życie nie należy do najprostszych, ale ona z pewnością zalicza się do twardych. Wywodząca się z rodu sprzątaczek, najniższej warstwy totalitarnej społeczności ula, dla Królowej gotowa jest na każde poświęcenie. Wychodzi cało z wewnętrznych pogromów, czystek religijnych i przerażających napaści drapieżnych os.

Każda z trudnych sytuacji dodaje jej odwagi i stawia na mocniejszej pozycji. Dzięki temu może ona poznawać ukrytych wrogów oraz mroczne tajemnice ula. Jest jednak coś silniejszego niż oddanie i posłuszeństwo, a więc naczelne zasady rządzące życiem wszystkim pszczelich sióstr. Jest nim własne dziecko. Żarliwa i – wszystkim poza Królową – bezwzględnie zakazana matczyna miłość sprawi, że Flora złamie najświętsze ze wszystkich praw.

Laline Paull, a więc autorka książki „Rój”, stworzyła historię, która nie tylko dziwi, ale i czasami przeraża. Przez niektórych opowieść ta jest nawet porównywana do „Folwarku zwierzęcego” Orwella. Jedno jest pewne, sposób w jaki opisywana jest Flora oraz jej życie, a także wyobraźnia autorki mogą budzić podziw. „Rój” nie tylko pogłębia naszą wiedzę o życiu pszczół, ale i pozwala stawiać nam wiele istotnych socjologicznych pytań.

Laline Paull ukończyła anglistykę w Oksfordzie, scenopisarstwo w Los Angeles oraz wiedzę o teatrze w Londynie. Mieszka w Wielkiej Brytanii z mężem, fotografem Adrianem Peacockiem, i trójką dzieci.

Źródło: Prószyński Media

ikona1234pejzaz-kopia
ikona1234pejzaz-kopia

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.