fargment okładki
Fragment okładki książki opisującej życie Julii Child
magda
30/08/2010

Amerykanka we Francji

W polskich księgarniach pojawiła się właśnie książka opisująca życie Julii Child, amerykańskiej pani domu, której przepisy kulinarne zawładnęły sercami i żołądkami miłośników dobrego jedzenia na całym świecie

Julia Child w Polsce popularność zyskała przed rokiem, dzięki uroczemu filmowi „Julie & Julia”, w którym w postać zamaszystej kobiety pozbawionej seksapilu wcieliła się rewelacyjna, nominowana do Oscara za tę rolę Meryl Streep. Teraz nadeszła kolej na książkę, dzięki której film mógł powstać.
Wydawnictwo Literackie udostępnia wielbicielkom dobrej francuskiej i nie tylko kuchni blisko 500 stron opowieści pisanej przez tę niezwykłą kobietę. To pełna humoru i werwy autobiografia pierwszej w Stanach Zjednoczonych profesjonalnej szefowej kuchni.

Julia Child – „matka chrzestna” Nagelli Lawson, Jamiego Olivera, polskiego Makłowicza i Ewy Wachowicz – sprawiła, że Amerykanie pokochali jedzenie i gotowanie. Swoje pięć minut w telewizji dostała po tym, jak na rozmowę o napisanej przez siebie książce kucharskiej przyniosła do studia jajka oraz wszystkie niezbędne narzędzia włącznie z przenośną kuchenką i przyrządziła na wizji omlet. Widzowie chcieli więcej. I tak się zaczęło.

Książka opowiada o początkach jej kulinarnej fascynacji, kiedy wraz z mężem zamieszkała we Francji. Nie znała wówczas ani słowa po francusku i nie miała pojęcia o gotowaniu. Pewnego dnia, podczas obiadu we francuskiej restauracji, mąż Julii zapytał – Co lubisz robić najbardziej? Odpowiedziała z uśmiechem – Jeść! I poszła na zajęcia do najbardziej wyrafinowanej szkoły kulinarnej dla Francuzek. A raczej Francuzów, bo kobiet było tam niewiele….

„To książka o rzeczach, które w życiu kochałam najbardziej: moim mężu, Paulu Child, la belle France, i wielu przyjemnościach płynących z gotowania i jedzenia (…). Te wczesne lata we Francji należą do najszczęśliwszych w moim życiu” – pisze Julia Child. Co jeszcze zdradza? Zajrzyjcie same, tylko ostrzegamy, tej książki nie można czytać o pustym żołądku!

fargment okładki
fargment okładki

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.