plakat_DWB_materiały organizatora
Dwa Brzegi pokazują, że Kazimierz nad Wisłą ma wiele do zaoferowania / fot. materiały organizatora
Ela Prochowicz
02/08/2010

Kazimierz Dolny kusi Dwoma Brzegami

„Inny Świat” – pod tym hasłem odbywać się będzie w tym roku 4. Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Potrwa od 31 lipca do 8 sierpnia 2010 r. Jego atuty? Spotkania z nowymi filmami, z twórcami, ze sztuką. Każde z nich wprowadza nas w inny świat

„Inny Świat” zaczyna się zawsze wtedy, gdy w sali kinowej gaśnie światło i film całkowicie pochłania naszą uwagę i emocje. Festiwal DWA BRZEGI jest kameralny w sensie liczby projekcji, co jednocześnie stanowi gwarancję, że każdy film zostaje precyzyjnie dobrany przez zespół programowy kierowany przez Grażynę Torbicką – Dyrektor Artystyczną Festiwalu. W Kazimierzu Dolnym i Janowcu n/Wisłą pojawią się filmy z Cannes, Wenecji, Berlina, Rotterdamu, San Sebastian, Sundance. Wiele z nich będzie pokazywanych premierowo, niektóre będzie można zobaczyć tylko na Dwóch Brzegach.

Niezwykłą atmosferę festiwalu zapewniają miejsca, w których prezentowane są filmy, odbywają się spotkania i rozmowy widzów z artystami.

Podczas festiwalu Kazimierz Dolny zamienia się w wielką salę kinową. Organizatorzy budują klimatyzowane namioty na 900 i 250 miejsc, wieczorem Mały Rynek w Kazimierzu i Zamek w Janowcu stają się kinem pod gwiazdami i z gwiazdami. Od 2009 roku projekcje festiwalowe odbywają się również w Puławach. Każdego dnia w projekcjach i wydarzeniach festiwalowych może uczestniczyć ponad 8 tys. widzów.

Spotkania w Cafe Kocham Kino i Klubie Empik mają charakter bardzo bliskich, nieformalnych rozmów z twórcami różnych dziedzin sztuki, bo DWA BRZEGI to też alians, symbioza sztuki i widzów.

W tym roku w programie Festiwalu znajdą się m.in.:
*Retrospektywa Carla Theodora Dreyera
Duński klasyk uchodzi obok Ingmara Bergmana za najwybitniejszego twórcę skandynawskiego kina. Wyreżyserował arcydzieło kina niemego – Męczeństwa Joanny D` Arc. Co najmniej kilka innych jego filmów, wśród nich Wampir i Słowo uznaje się za przełomowe w historii kina. Operowanie kadrem, zbliżeniami, plastyka  obrazu, światła  czy sposób prowadzenia aktora czynią Dreyera mistrzem kina z czasów przełomu – przejścia z kina niemego do dźwięku. Również tematy podejmowane w filmach Dreyera są „awangardowe”.
*Retrospektywa Lecha Majewskiego
Zaproszenie na Festiwal przyjął Lech Majewski – reżyser, scenarzysta, pisarz, kompozytor, artysta wizualny, człowiek teatru… W przypadku tego twórcy retrospektywny przegląd filmów nie oddawałby w pełni siły jego osobowości. Każdy z projektów Lecha Majewskiego – od Basquiata Juliana Schnabla (Benicio del Toro, Gary Oldman, Willem Defoe, Dennis Hopper), do którego pisał scenariusz i był  producentem, przez Ewangelię według Harry’ego (z Viggo Mortensenem), Pokój saren, Ogród rozkoszy ziemskich, do Wojaczka i   Angelusa – otwiera zupełnie inny rozdział w karierze tego artysty.
Z osobą Lecha  Majewskiego będzie również związany KONCERT OTWARCIA DWÓCH BRZEGÓW. Czwartą edycję Festiwalu zainauguruje Józef Skrzek i SBB, prezentując muzykę filmową związaną nie tylko z twórczością Lecha Majewskiego.

*Premiery polskie  filmów wyselekcjonowanych do tegorocznej edycji Festiwalu filmu i Sztuki DWA BRZEGI (wybrane tytuły):
*SEKRET JEJ OCZU (EL SECRETO DE SUS OJOS), reż. Juan Jose Campanella
Podczas uroczystego otwarcia w sobotę 31 lipca pokaz specjalny – polska premiera filmu nagrodzonego w tym roku Oscarem dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego. El Secreto de Sus Ojos w reżyserii Juana Jose Campanella to kryminalna historia opowiadająca o realiach Argentyny lat 70. i 80. Benjamin Esposito (Ricardo Darin) to argentyński agent federalny u kresu swojej kariery. Cały czas dręczy go stara sprawa gwałtu i morderstwa na młodej kobiecie. Prawdziwe oblicze wydarzeń z przeszłości nigdy nie ujrzało światła dziennego, dlatego by uporać się z mroczną historią, zaczyna pisać. Odgrzebywanie wspomnień doprowadza do odkrycia zaskakujących faktów. Juan Jose Campanella serwuje widzom mocne, trzymające w napięciu kino. Reżyser od lat pracuje w branży telewizyjnej. W swoim dorobku ma m.in. Law & Order: Special Victims Unit i 30 Rock. Polscy widzowie nazwisko filmowca mogą kojarzyć z serialem Doktor House, którego Campanella czterokrotnie był operatorem.

*CZESKI BŁĄD (KAWASAKIHO RUZE), reż. Jan Hřebejk

Podczas wieczoru zamknięcia na DWÓCH BRZEGACH widzowie zobaczą polską premierę najnowszego komediodramatu Jana Hřebejka– jednego z najbardziej uznanych czeskich reżyserów, twórcy Do Czech razy sztuka oraz Na złamanie karku. Na ostatnim Festiwalu Filmowym w Berlinie Czeski błąd zdobył Nagrodę Specjalną oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego.
Film Jana Hřebejka zrealizowany na podstawie scenariusza Petra Jarchovskiego tworzy splątany łańcuch pytań i całą gamę sprzecznych odpowiedzi. Jednak niełatwa historia rozwija się w zaskakujących komediowych perypetiach, w potokach czeskiej mowy, której się słucha jak muzyki. Na premierowym pokazie w Kazimierzu Dolnym pojawią się Jan Hřebejk i producent filmu Rudolf Biermann – goście Festiwalu DWA BRZEGI.

*COPIE CONFORME. ZAPISKI Z TOSKANII (COPIE CONFORME) , reż. Abbas Kiarostami

Polska premiera filmu irańskiego reżysera Abbasa Kiarostamiego Copie Conforme z nagrodzoną w Cannes w 2010 roku Juliette Binoche. Film opowiada historię angielskiego pisarza (William Shimell), który przybywa do Włoch w celu promowania swojej najnowszej książki. Ma wygłosić wykład na temat oryginału i kopii w świecie sztuki. Zawiązanie akcji następuje podczas spotkania przyjezdnego z francuską właścicielką galerii (Juliette Binoche). Para spędza ze sobą kilka niezwykłych godzin w niewielkim miasteczku San Gimignano na południu Toskanii. Uwikłanie obojga w grę pozorów sprawia, że również widzowi coraz trudniej jest odróżnić prawdę od fałszu. Kameralny, piękny film o tęsknocie za miłością w małżeństwie. Abbas Kiarostami jest jednym z najciekawszych reżyserów irańskich, uhonorowany został wieloma nagrodami, w tym Złotą Palmą w Cannes za Smak czereśni.

*MIYOKO, reż. Tsubota Yoshifumi

Film był prezentowany na Festiwalu w Rotterdamie. To ciekawa opowieść o życiu Abe Shinichi, – japońskiego artysty plastyka, który zajmuje się przede wszystkim mangą – japońską odmianą komiksu. Ta niezwykła filmowa biografia łączy animację z żywym planem. Miyoko to imię przyjaciółki, żony, muzy artysty, która jest postacią wiodącą w filmie i której ciało było źródłem inspiracji artysty. Piękna plastyka obrazu tworzy bardzo sensualną animację i wyznacza ścieżki intymnej podróży przez życie japońskiej bohemy lat 70. Reżyser filmu – Tsubota Yoshifumi będzie gościem festiwalu.

*EIGHT TIMES UP, reż. Xabi Molia

Pełnometrażowy debiut reżyserski, niezwykła opowieść o tym, ile razy w życiu może się nie udać. Choć za ósmym razem może los się odmieni? Julie Gayet otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską na Tokio IFF. Film prezentowany w San Sebastian.

*ANIMAL KINGDOM, reż. David Michod
Australijski dramat kryminalny zachwyca znakomitymi zdjęciami. Jest porównywany do „Ojca Chrzestnego”. Z Festiwalu Sundance 2010 „Animal Kingdom” wrócił z Główną Nagrodą Jury dla najlepszego filmu zagranicznego.


Co poza kinem?

*I Bóg stworzył aktora
Dwa lata temu Festiwal Dwa Brzegi zainicjował retrospektywny przegląd wybitnych kreacji wielkich aktorów. To oni ucieleśniają reżyserskie wizje, przez co ich sztuka staje się częścią dzieła filmowego. Do tej pory gośćmi byli już Janusz Gajos i Krystyna Janda. W tym roku zaprezentuje się kolejna złożona osobowość – Jerzego Stuhra. Oprócz najciekawszych kreacji filmowych tego znakomitego aktora, będzie jedyna już szansa, by zobaczyć monodram „Kontrabasista” w jego wykonaniu.

*Lekcja kina – spowiedź twórcy filmowego
„Lekcja kina” to szczególna forma spotkania naszych specjalnych gości z festiwalową widownią. Artyści w bardzo osobisty sposób opowiadają o swojej fascynacji sztuką (nie tylko filmową), inspiracjach, mistrzach i mentorach, ale też o grzechach jakie popełnił na swojej drodze artystycznej. Ze spotkań wyłania się nie tylko portret twórcy, ale też bardzo ciekawa dyskusja na temat  systemów wartości, światopoglądu, roli kultury i sztuki w życiu codziennym.

*FAK OFF, czyli Filmowa Antologia Komiksu Offowego

FAK OFF to nowy cykl na DWÓCH BRZEGACH. Postanowiliśmy zaprezentować rolę komiksu w historii kina, by przekonać się jak dalece ta prosta forma plastyczna inspirowała twórców filmowych wielkiego formatu – od , Barbarelli, Vadima, przez , Old Boya, Chan-wook Parka , do , Sin City, Rodrigueza.

*Wernisaże, plastyka, sztuki audiowizualne

Na DWÓCH  BRZEGACH w Kazimierzu będzie miała miejsce światowa premiera wystawy nieznanych fotografii Benedykta Jerzego Dorysa – autora pierwszego w historii „reportażu” fotograficznego zrealizowanego w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą na początku lat 30-tych XX wieku. Autorem tej wystawy jest Czesław Czapliński fotograf, dziennikarz, dokumentalista. Jego prace publikowane były w Polsce i na świecie w „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair” i innych. Miał wystawy w Galerii Zachęta, Muzeum Narodowym. Jego prace pokazywane były również w Chicago, Nowym Jorku, Moskwie, Londynie. Przygotowywana przez niego wystawa będzie miała miejsce w Synagodze w Kazimierzu.

źródło: materiały organizatora

Kilka gmin na Lubelszczyźnie, w tym Janowiec, bardzo ucierpiało na skutek fali powodziowej. Chcąc pomóc poszkodowanym, Festiwal DWA BRZEGI postanowił zrzec się dotacji gminy Janowiec na festiwal DWA BRZEGI 2010 oraz przekazać 10 proc. przychodów z biletów w kinach festiwalowych oraz z koncertów w Janowcu. Ponadto Biuro Festiwalu DWA BRZEGI przeprowadziło zbiórkę darów dla powodzian.

plakat_DWB_materiały organizatora
plakat_DWB_materiały organizatora

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.