Mr. Vintage
Mr. Vintage
20/11/2010

Zrób to sam – zmiana koloru butów

Pisałem kiedyś o niespodziewanych zakupach w sklepie Bagatt, gdzie pod wpływem impulsu jakim była świetna cena (-70%) nabyłem 2 pary butów. Z zakupów byłem zadowolony, a szczególnie podobały mi się zamszowe chukka boots w kolorze zgniłej zieleni. Zakupów dokonywałem wczesną wiosną, więc buty leżały kilka miesięcy nie używane. Na sezon jesienny wyciągnąłem te buty, okazały się bardzo wygodne a kolor nadal mi się podobał, jednak okazał się niekompatybilny z moją garderobą. Niewiele mam ubrań, które z tymi butami dobrze się komponowały.

Jakiś czas temu w sklepie internetowym Saphir.pl (gorąco polecam całą ofertę sklepu dla pasjonatów obuwia) trafiłem na produkt, który pozwolił mi rozwiązać ten problem - farba do skór. Buty postanowiłem przefarbować we własnym zakresie. Pierwszym pomysłem był kolor czekoladowy ale mam sporo butów w odcieniach brązów, więc wybór padł na granat.

Dzisiaj chciałbym Wam pokazać jak prosta może być trwała zmiana koloru butów. Farbowanie butów doskonale sprawdzi się nie tylko w sytuacji "kaprysu", gdy znudzi nam się kolor, lecz także w sytuacji renowacji butów np. wtedy gdy jasne buty mamy mocno przybrudzone i zabrudzenia te nie dają się usunąć.

Poniżej przedstawię mój proces farbowania w którym użyłem farby Tinture Francaise marki Saphir, kolor Blue Marine.

1. Tak wyglądały buty przed procesem farbowania:


2. Z butów wyjąłem sznurówki, do środka włożyłem prawidła i całą powierzchnię wymyłem wilgotną gąbką namoczona wodą z mydłem do rąk. Bardzo ważne jest włożenie prawideł (ewentualnie gazet) w celu „wyprostowania” załamań na powierzchni butów, gdyż w przeciwnym razie zostaną one nierównomierne pokryte farbą.

3. Gdy buty wyschną należy je wyszczotkować specjalną szczoteczką do zamszu. Powierzchnia jest przygotowna do farbowania:

4. Krawędzie podeszwy buta dobrze jest okleić taśmą np. malarską jak u mnie na zdjęciu, gdyż zamalowane krawędzie podeszwy będzie później bardzo trudno doczyścić.

5. Buty są gotowe do malowania. W zestawie jest specjalny pędzelek-gąbka. Przed malowaniem buteleczkę z farbą należy potrząsać w celu wymieszania farby.


6. Malowanie zaczynamy od szwów, krawędzi i miejsc trudno dostępnych. Do tego celu wykorzystałem bawełniane pałeczki do czyszczenia uszu, bo pędzelek nie dostałby się do tych miejsc.

7. Gdy szwy są już pomalowane, to można przystąpić do malowania całej powierzchni butów. Tak buty wyglądały po nałożeniu pierwszej warstwy:
8. Drugą warstwę farby nakładamy od razu gdy skończymy malowanie pierwszej. Przy nakładaniu drugiej warstwy jest taka sama kolejność, czyli najpierw szwy i krawędzie a później reszta. Tak buty wyglądają po drugiej warstwie farby:

9. Buty pozostawiamy do wyschnięcia (ok. 1 godzina) a następnie szczotkujemy powierzchnię szczoteczką do zamszu w celu "podniesienia włosków" i wygładzenia skóry. Prawy but nie był jeszcze szczotkowany, a lewy już jest po szczotkowaniu:

10. Buty są gotowe do założenia. Ja proponuję jeszcze zabezpieczenie powierzchni bezbarwnym impregnatem w sprayu np. Tarrago Basic Protector, który utrwali kolor oraz zabezpieczy przed szybkim wnikaniem wody i brudu:


Buty wyglądają naprawdę dobrze i przyznam szczerze, że nie spodziewałem się tak dobrego efektu końcowego. Samo farbowanie zajęło mi ok. 40 min, do tego trzeba doliczyć czas na umycie butów i ich wyschnięcie.

Barwnik zawarty w farbie jest bardzo mocny, więc sugeruję dobrze zabezpieczyć miejsce na którym będziemy farbować buty (np. stół czy podłogę). Przydadzą się również jednorazowe rękawiczki gumowe by nie zabarwic palców i dłoni.

Farba z której korzystałem dostępna jest w 6 kolorach i nadaje się zarówno do skór gładkich, jak i do zamszu, natomiast wspomniany sklep internetowy ma w ofercie farby do skór gładkich dostępne w większej palecie ciekawych kolorów.

Tutaj jeszcze zdjęcie z dzisiejszego poranka. Kolor butów na zdjęciu nie do końca oddaje rzeczywistego odcienia ale zamsz jest trudny w fotografowaniu:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.