chustowanie-1
Michal Karas
18/05/2017

Chustowanie – dlaczego warto?

Babywearing czyli noszenie dzieci w chuście, cieszy się coraz większą popularnością. Nie bez powodu, skoro niesie za sobą szereg korzyści, zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Dlaczego warto nosić dziecko w chuście i jak rozpocząć swoją przygodę z chustowaniem?

Jeszcze kilkanaście lat temu widok kobiety niosącej swoje maleństwo w chuście był w naszym kraju zupełnie egzotyczny, obecnie coraz częściej można spotkać mamy korzystające z takiego rozwiązania. Noszenie dziecka w chuście to prawdziwe wybawienie dla współczesnych rodziców, którzy muszą pogodzić opiekę nad maluchem z obowiązkami domowymi, towarzyskimi i pracą zawodową.

Chustonoszenie uwalnia ręce, dzięki czemu rodzic może sprzątać, gotować czy robić zakupy, cały czas zapewniając swojemu dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Co więcej, dziecko noszone w chuście można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie – w przeciwieństwie do wózka. W przypadku chusty nie ograniczają nas również żadne bariery architektoniczne.

Możliwość uczestniczenia dziecka w codziennych czynnościach rodziców dostarcza mu dodatkowych bodźców, które sprzyjają rozwojowi układu nerwowego. Dzięki nim dziecko lepiej się rozwija, jest bardziej otwarte i ciekawe świata, a w przyszłości łatwiej odnajduje się w nowych sytuacjach.

Zalety korzystania z chusty:

  • pogłębia więzi emocjonalne z maluchem,
  • daje poczucie bezpieczeństwa dziecku,
  • utrzymuje prawidłową temperaturę ciała pociechy,
  • ułatwia wykonywanie obowiązków,
  • odciąża kręgosłup,
  • ułatwia ukołysanie maluszka,
  • pomaga przy dyskretnym karmieniu piersią,
  • daje poczucie bliskości.

Noszenie dziecka w chuście nie jest trudne, choć na początku z pewnością będzie wymagało pewnego wysiłku. Chustę trzeba bowiem odpowiednio zawiązać, by dziecko miało prawidłową postawę, było zabezpieczone i było mu wygodnie. W sieci można znaleźć liczne instruktarze na temat różnych sposobów wiązania chust, dostępne są również szkolenia w tym zakresie.

Źródło: Innovation PR

chustowanie-1
chustowanie-1

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.