kobieta_ikona_1234
Ela Makos
06/04/2016

Po co ten tatuaż?

Powodów, dla których wykonujemy na swoim ciele tatuaż jest sporo. Nie da się jednak nie zauważyć, że to pewna forma wyrażenia samego siebie – podobnie jak charakterystyczna fryzura czy strój. Co jeszcze dają nam tatuaże?

Krakowska socjolożka, dr Agata Dziuban postanowiła przeprowadzić wywiady z tatuującymi się osobami po to, by dowiedzieć się, w czym tkwi siła tatuaży. Przede wszystkim udało jej się stwierdzić, że stanowią one pewne narzędzie, dzięki któremu wiele osób obecnie konstruuje i wyraża swoje „ja”. Tendencja ta jest bardzo wyraźna we współczesnym indywidualistycznym społeczeństwie, gdzie jednostki, wobec osłabienia więzów klas, grup czy narodów, stają się coraz bardziej „twórcami swojej tożsamości”.

Tatuaż to także radykalna praktyka tożsamościowa. Potrafi on zmienić bowiem nie tylko ciało, ale również samoświadomość czy sposób postrzegania przez innych. Socjolożka zauważyła też, że tatuaż w jest czymś trwałym, a to zupełnie nie przystaje do obecnego świata, w którym tak wiele się zmienia.

Badana grupa nie była reprezentatywna jednak na podstawie przeprowadzonych wywiadów można było stwierdzić kilka ważnych faktów. Przede wszystkim udało się ustalić, że część osób tatuuje się, ponieważ pozwala im to odzyskać kontrolę nad własnym ciałem czy nawet własnym życiem. Inni postanowili uwiecznić na swojej skórze ważne wydarzenia ze swojego życia. Dzięki temu tatuaże mogą być źródłem wiedzy o tym, co przeszła druga osoba. Malunek na ciele może stanowić dla danej osoby także pewne przypomnienie. Zdarza się na przykład, że groźny znak ma sugerować, aby ktoś wziął się w garść.

Co w przypadku, gdy jest się częścią pewnych subkultur? Wśród respondentów znalazły się osoby należące do grupy: punków, skinheadów i fanów heavy metalu. Okazało się jednak, że na przekór potocznej opinii, wywiady wskazują na to, że tatuowanie się wynika zwykle z indywidualnych pobudek, a nie z konformizmu grupowego.

Inną kwestią poruszoną przez badaczkę jest postrzeganie osób wytatuowanych przez resztę społeczeństwa. Z wywiadów wynika, że w wielu sytuacjach w dużych miastach – w rodzinach, na ulicach, a zwłaszcza na uczelniach i w miejscach pracy – noszenie tatuażu nadal może być problemem. Respondenci relacjonowali, że z tego powodu spotykała ich agresja słowna czy nawet fizyczna ze strony nieznanych ludzi.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

kobieta_ikona_1234
kobieta_ikona_1234

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.