csilla1
magda
13/11/2018

Csilla Klenyánszki: Żartem w nierówność

Węgierska artystka w ironicznej sesji zdjęciowej pokazała swoje niezadowolenie z podziału obowiązków domowych, zalecając kobietom sesję jogi połączonej z obowiązkami domowymi.

Nierówności pomiędzy płciami znikają stopniowo, a przynajmniej tak się wydaje. Luka w płacach pomiędzy mężczyznami a kobietami, tzw. wage gap, spadła do zaledwie 20%. Przybywa kobiet z wyższym wykształceniem, zdobywają stanowiska w nowych zawodach, a jednak nie wszystko przychodzi łatwo, nawet w dobie #metoo czy innych nurtów na rzecz praw kobiet.

Jak słusznie zauważa węgierska artystka Csilla Klenyánszki, w kwestii zajmowania się domem przepaść między kobietami a mężczyznami jest wciąż ogromna i trudno znaleźć kraj, w którym nie byłoby to udowodnione badaniami.

W Holandii kobiety poświęcają na obowiązki domowe aż o 9 godzin więcej tygodniowo od mężczyzn, a jeśli mają małe dzieci – aż 15 godzin więcej. Z kolei w Wielkiej Brytanii od roku 2000 rośnie różnica w czasie wolnym, jaki kobiety i mężczyźni mają dla siebie, stale rośnie i wynosi już 5 godzin.

W żartobliwej i ironicznej odpowiedzi na te dane Klenyánszki stworzyła projekt fotograficzny house/hold, korzystający z anglojęzycznej dwuznaczności. Household (pisane razem) to gospodarstwo domowe, natomiast pisane rozdzielnie to wyrażenie „trzymać/podtrzymywać/utrzymywać dom”.

Skoro kobiety mają za mało czasu dla siebie, a wciąż nieporównanie więcej pracy do wykonania w domu od swoich partnerów, to mieszkająca w Amsterdamie artystka poleca półgodzinne sesje jogi połączone z codziennymi czynnościami: myciem podłóg i okien, praniem, gotowaniem, itd.

csilla1
csilla1

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 18/11/2018 17:43

    CytujSkomentuj

    Ciekawy projekt i to bardzo, ale niestety taki trochę śmiech przez łzy. Dysproporcje, o których pisze pani dziennikarka, są żywe i bardzo obecne. Tak, to się zmienia i spada, ale nadal jest tego bardzo dużo. A z drugiej strony – państwo mamy patriarchalne i nie sprzyjające kobiecemu rozwojowi i pracy, więc też bym się nie zdziwiła jakby te róznice, na naszą niekorzyść, zaczęły się powiększać.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.