pilarzikona
JJ
27/09/2012

Magdalena Pilarz-Bobrowska: Głos może wszystko

Dawniej diva operowa od swoich wielbicieli otrzymywała nie tylko kwiaty, ale i ukrytą pomiędzy płatkami biżuterię. Czasy się zmieniły i teraz śpiewaczki dostają jedynie bukiety…

EksMagazyn: Skąd bierze się głos?
Magdalena Pilarz-Bobrowska:
Od strony technicznej proces tworzenia głosu polega na skoordynowanej pracy aparatu głosowego, mięśni oddechowych oraz rezonatorów, tzw. wzmacniaczy…

A gdzie mamy te wzmacniacze?
Wzmacniaczami są np. jama ustna, krtań, tchawica, klatka piersiowa. Nawet takie części ciała, jak kości obojczyków, jama nosowa czy szczęki, drgają, rezonują i pomagają nam współtworzyć głos. To wszystko wpływa na jakość naszego dźwięku.

Czy głosem można wpłynąć na drugiego człowieka?
Pewnie! Jeśli na kogoś nakrzyczę, od razu będzie reakcja (śmiech). Głos jest naszą wizytówką, słysząc kogoś po raz pierwszy podświadomie oceniamy dykcję, barwę, intonację. Piskliwy kojarzy się z określonymi cechami. Głos może nam bardzo wiele przekazać: jak jesteśmy smutni, od razu to słychać.

Osobom z ładnym głosem jest łatwiej?
Za interesujące postrzega się głosy niskie, lekko zachrypnięte. Ale nie tylko barwa głosu ma znaczenie. Ważna jest charyzma, zdecydowanie. Jeśli pierwsze zdanie wypowiedziane przez nas będzie posiadało w sobie pewność siebie, ale nie arogancję, to zrobimy zupełnie inne wrażenie, niż gdybyśmy powiedzieli dokładnie to samo w nieśmiały sposób.

Czy głos można zmienić ćwiczeniami? Znam kilka osób, które chętnie pozbyłyby się np. wysokich tonów.

Głos można uszlachetnić, poszerzyć jego skalę , zarówno w górę, jak i w dół. Można popracować nad dykcją, barwą, artykulacją, pewnością siebie. Osoby, które uczę, często nie mają specjalnych problemów z artykulacją, ale kiedy mówią, ciężko je zrozumieć, ponieważ są nieśmiałe, wstydzą się wydobyć z siebie głos. Natomiast pod koniec zajęć ludzie są bardziej otwarci, pewni siebie i mówią, że ta nauka pomaga im w codziennym życiu (nawet, gdy mają coś załatwić w jakimś urzędzie). Jeśli głos wzmocnimy, żeby był bardziej nośny, będziemy mogli dłużej mówić bez zmęczenia. Dlatego wszystkie osoby, które posługują się głosem w sposób zawodowy, powinny wziąć udział w szkoleniach z emisji głosu.

Dobry artysta to technika na najwyższym poziomie czy interpretacja, emocje?

Większość ludzi bardziej interesują emocje, ale jeśli chodzi o śpiew operowy, powinny być spełnione wszystkie kryteria naraz. Żeby móc wyrażać emocje w pełni, świadomie interpretować utwór, trzeba porządnie opanować technikę. Co z tego, że pianista włoży wszystkie uczucia w grę na fortepianie, jeśli cały czas będzie uderzał tylko jednym palcem w klawisze?

pilarzikona
pilarzikona

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Arek 05/11/2012 14:27

    CytujSkomentuj

    Pani Magda śpiewa jak anioł:))) byłem zachwycony Jej występem na urodzinach w Operze! Piękna kobieta i przepiękny głos!

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.