Maria-Jolanta-Batycka-Wąsik-IKONA
Redakcja
15/12/2015

Maria Jolanta Batycka-Wąsik: Kocham ludzi!

Od pięciu kadencji niezmiennie piastuje stanowisko Wójta Gminy Lesznowola. W każdych wyborach zyskuje poparcie około 80 procent. I udowadnia, że kobiety mogą działać skutecznie na rzecz mieszkańców, odpowiedzialnie rozwijając pod względem społecznym i gospodarczym swoje gminy. Maria Jolanta Batycka-Wąsik jest przekonana, że do tego wszystkiego wystarczy: kochać ludzi i swoją pracę, bo to pozwala zmieniać rzeczywistość, za którą jest odpowiedzialna.

Kiedy byłam małą dziewczynką…
Maria Jolanta Batycka-Wąsik, Wójt Gminy Lesznowola: Lubiłam rządzić i lubiłam porządek. Wolałam też samochody i klocki od lalek.

Pani najwspanialsze wspomnienie z dzieciństwa to…
Mam dwóch braci i siostrę, wychowałam się w szczęśliwej rodzinie, pełnej ciepła i wzajemnego szacunku. Z czasów dzieciństwa mam wiele cudownych wspomnień, jednak szczególnie zapamiętałam mecze piłkarskie ze starszym bratem i jego kolegami, którzy nauczyli mnie grać w piłkę nożną.
Niezwykle ważną osobą w moim życiu był mój tata, który był dla mnie zawsze autorytetem. Był wyjątkowo pogodny i zawsze optymistycznie patrzył na świat. Tata nauczył mnie szacunku dla ludzi. Uczył mnie, że trzeba umieć ich słuchać i rozumieć.

Jak zaczęła się pani przygoda z pracą w samorządzie?
Moja „przygoda” z samorządem rozpoczęła się w 1992 w Urzędzie Gminy Lesznowola. Zanim zostałam wójtem pracowałam jako inspektor a następnie kierownik Urzędu Stanu Cywilnego i sekretarz gminy. To były ważne doświadczenia, które utwierdzały mnie, że „służba” ludziom daje ogromną satysfakcję.

Skąd u pani zainteresowanie tym sektorem?
Samorząd to miejsce, w którym można zmieniać świat, ten lokalny.

Później w 1998 r. została pani wójtem gminy Lesznowola wybranym przez Radę Gminy. Jakie były pani początkowe założenia jako nowego wójta i z jakimi wyzwaniami musiała się pani zmierzyć?
Koniec lat dziewięćdziesiątych był przełomowym okresem. Był to początek wdrażania reformy samorządowej i budowania nowej jakości życia lokalnej społeczności. Miałam wówczas świadomość, jak wiele zależy od lidera i było to dla mnie inspiracją. Jedna z pierwszych decyzji, którą podjęłam po objęciu urzędu wójta, dotyczyła opracowania i uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Warto podkreślić, że plany zagospodarowania zostały uchwalone dla prawie całego obszaru gminy i zostały udostępnione w domenie publicznej – na stronie internetowej Urzędu Gminy. Było to niezwykle odważne wyzwanie, które otworzyło Lesznowolę na inwestorów i okazało się kołem zamachowym dla rozwoju gminy. Jeszcze do dzisiaj Lesznowola jest jedną z niewielu gmin w Polsce, które posiadają dla całego obszaru aktualny plan zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym śmiałym przedsięwzięciem było przekształcenie gminnej służby zdrowia. W wyniku konkursu wyłoniony został niepubliczny ZOZ, który zaoferował naszym Mieszkańcom najszerszy zakres usług medycznych nieodpłatnych dla pacjenta. Było to bardzo nowatorskie rozwiązanie, na które zdecydowały się przed nami tylko 2 samorządy w Polsce.

I od tamtej pory piastuje pani funkcję wójta niezmiennie. Proszę powiedzieć skąd wynika niesłabnące poparcie dla pani osoby?
To pytanie należałoby zadać moim Mieszkańcom. Kocham ludzi a praca jest moją pasją. Myślę, że Mieszkańcy to widzą i doceniają. To już moja piąta kadencja na stanowisku wójta gminy Lesznowola. Po raz pierwszy – w 1998 roku – zostałam wybrana przez Radnych – choć miałam kontrkandydata, wybór był prawie jednomyślny. Następnie, w kolejnych wyborach bezpośrednich osiągałam bardzo wysokie poparcie – na poziomie od 80 do 95 procent. To dla mnie potwierdzenie, że konsekwentnie realizowana wizja zrównoważonego rozwoju gminy i mój styl zarządzania, są akceptowane przez Mieszkańców.

Jest pani wójtem o wielkim sercu, otrzymuje wiele nagród i wyróżnień. Nie tylko dba pani o stronę materialną mieszkańców ale również jest pani wyczulona na kwestie związane z osobami niepełnosprawnymi. Mam tutaj na myśli placówkę dla osób dotkniętych autyzmem. Było to pierwsze takie miejsce w Polsce, ze współpracą Fundacji Synapsis. Może pani opowiedzieć coś więcej o tej idei?
„Partnerstwo dla Rain Mana”, czyli projekt którego efektem jest pracownia Rzeczy Różnych w Wilczej Górze, był realizowany w Partnerstwie Publiczno-Prywatnym na Rzecz Rozwoju w Ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Wzięły w nim udział instytucje trzech sektorów: samorządowego – Gmina Lesznowola, prywatnego Agencja DD Studio, Wydawnictwo i Fundacja Wspólnota Nadziei, Fraszka Edukacyjna oraz organizacji pozarządowej – Fundacja Synapsis. Naszym celem była zmiana praktyki społecznej w zakresie aktywizacji zawodowej osób z dysfunkcją autyzmu, poprzez wykorzystywanie metod ekonomii społecznej. Do czasu powstania placówki w Wilczej Górze autyści nie byli obecni na rynku pracy, co w konsekwencji powodowało ich wykluczenie z życia społecznego. Nasz projekt pokazał, iż wiele z tych osób przy odpowiednim wsparciu może efektywnie pracować, a wytwarzane przez nich przedmioty są piękne i konkurencyjne na rynku. W realizację tego projektu całym sercem zaangażowało się wiele osób. Chcieliśmy wspólnie dać młodym autystom szansę wykonywania użytecznej pracy i możliwość prowadzenia niezależnego życia. Udało się! Pracownia Rzeczy Różnych w Wilczej Górze funkcjonuje do dzisiaj, a my jako samorząd gminy staramy się cały czas wspierać tę działalność, np. poprzez realizację kolejnych, wspólny inicjatyw.

Gmina Lesznowola bardzo prężnie się rozwija zarówno ekonomicznie, gospodarczo, jak i kulturalnie. Jak udało się tego dokonać i co wyróżnia tę wyjątkową gminę spośród innych?
Jak już wspomniałam ważny jest nie tylko lider ale także jego zespół, którym się otacza. Nasz Samorząd tworzy wyjątkowa drużyna. Państwo radni, sołtysi, pracownicy samorządowi, liderzy lokalni, przedsiębiorcy i kreatywni mieszkańcy – wspólnie tworzymy nową jakość życia i markę gminy.

Jak to wygląda prywatnie? Udaje się pani godzić pracę z życiem osobistym?
Dzięki wsparciu moich najbliższych staram się te dwie sfery pogodzić, choć nie jest to łatwe. Staram się dbać o jakość każdej wolnej chwili.

Gdzie znajduje pani motywację i siły do działania?
Lubię swoją pracę i to ona właśnie daje mi motywację i siłę do działania.

Dobry wójt to taki, który…
Szanuje ludzi i potrafi ich słuchać. Umie wyznaczać sobie cele i potrafi je realizować.

Co najbardziej docenia pani w swojej pracy?
Współpracę z ludźmi, którzy są pasjonatami tego co robią. Wspólnie cieszymy się efektami naszej pracy. Gmina Lesznowola doskonale się rozwija i staje się coraz piękniejsza a przede wszystkim przyjazna dla swoich Mieszkańców.

Co stanowi pani klucz do sukcesu?
Wizja i konsekwencja w działaniu.

O czym pani marzy?
Marzę o podróżach – poznawanie nowych, interesujących miejsc i spotykanie ciekawych ludzi – to nieustające źródło inspiracji. Mam także inne, ale niech pozostaną one moją słodką tajemnicą…

Rozmawiała: Agnieszka Słodyczka

Fot. Żaneta Niżnikowska


Gmina Lesznowola: Atrakcyjna dla biznesu
Atrakcyjne tereny inwestycyjne i przyjazny inwestorom samorząd sprawiają, iż mniejsze i większe firmy krajowe oraz te z udziałem kapitału zagranicznego chętnie wybierają Lesznowolę na swoją siedzibę.
Na terenie gminy działa już ponad 5 tys. przedsiębiorstw, a ich liczba stale wzrasta. Lesznowola posiada nadal rezerwy terenów przeznaczonych pod zabudowę usługową, położone w sąsiedztwie głównych arterii drogowych. Przedsiębiorcy są tu zawsze mile widziani.

ATUTY Gminy Lesznowola jako miejsca lokalizacji inwestycji: atrakcyjne, dogodnie położone tereny inwestycyjne, bliskie sąsiedztwo Warszawy oraz dwóch lotnisk (Lotnisko Chopina, Lotnisko Modlin), wysoki poziom planowania przestrzennego, łatwy i szybki dostęp do miejscowych planów zagospodarowania dzięki interaktywnemu Internetowemu Systemowi Prezentacji Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego na stronie urzędu: www.lesznowola.pl, wysokie nakłady inwestycyjne, Lesznowola to trzecia gmina w Polsce pod względem wysokości dochodów na jednego mieszkańca, bardzo dobra infrastruktura techniczna, najwięcej spółek handlowych oraz spółek z zagranicznym kapitałem na terenie całej Aglomeracji Warszawskiej – łącznie ponad 5000 podmiotów gospodarczych z sektora prywatnego, w tym ponad 2000 spółek, doskonała infrastruktura społeczna: nowoczesna baza edukacyjna i sportowa, przyjazny samorząd stosujący przejrzyste procedury działania.

Gmina Lesznowola: Przyjazna mieszkańcom
Powierzchnia gminy wynosi 69 km2, a na jej terenie mieszka około 30 tysięcy osób. Bliskość stolicy i międzynarodowego Lotniska Chopina, dogodne szlaki komunikacyjne, atrakcyjne tereny inwestycyjne oraz wysoki poziom infrastruktury technicznej i społecznej to atuty, dzięki którym Lesznowola intensywnie się rozwija. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilkanaście lat temu była gminą typowo rolniczą.
Dziś to nowoczesna gmina o charakterze mieszkaniowo-usługowym, gdzie jak grzyby po deszczu pojawiają się eleganckie osiedla mieszkaniowe i przytulne domy jednorodzinne. W odległości 15 km od stolicy można aktywnie wypocząć i zrelaksować się.
W gminie można znaleźć zarówno niepowtarzalne walory krajobrazowe i ciekawy przyrodniczo teren, jak i doskonałe warunki do uprawiania sportu, które zapewnia stale rozwijana infrastruktura sportowa.

www.lesznowola.pl
„Zapraszamy do inwestowania w naszej Gminie”
– Wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik

Maria-Jolanta-Batycka-Wąsik-IKONA
Maria-Jolanta-Batycka-Wąsik-IKONA

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.