800na600rozenek
joanna
09/01/2015

Jacek Rozenek: Warto poznać siebie

O ograniczeniach, które sami sobie stwarzamy, umiłowaniu życia i osobach niepełnosprawnych z perspektywy mody – Jacek Rozenek, coach, mówca, aktor

EksMagazyn: Co dla pana oznacza hasło: „Moda bez Ograniczeń”*?

Jacek Rozenek: Moda w istocie nie ma ograniczeń. Więc to hasło można traktować dosłownie, nie trzeba szukać mu specjalnych interpretacji. Fajnie, że osoby niepełnosprawne mają równy dostęp do mody, że się nią zajmują, bawią, że ubierają się modnie. Tak właśnie powinno być. Jestem całym sercem i intelektem za takimi projektami, jak „Moda bez Ograniczeń”.

Na początku dzisiejszych warsztatów poprosił pan, by osoby niepełnosprawne podniosły ręce. Czy był pan zaskoczony ilością tych osób?
Tak, tym, że było ich bardzo mało. Za to ci, którzy przyszli, byli fantastyczni. Cieszę się, że mogłem się z nimi spotkać.

Uważa pan, że ta mała liczba wzięła się stąd, że w wielu ludziach jest bariera wyjścia z domu?
Tak, to jest duży problem. I to jest wstyd dla nas. Jeszcze raz powtórzę, wszystkich ludzi powinno traktować się normalnie i na równi.

Czy niechęć do wychodzenia z domu wynika też z małej akceptacji otoczenia?

Czasami tak. Ale tak było, jest i chyba będzie, że są ludzie mało refleksyjni, którzy dziwią się wszystkiemu, co odbiega od ich normy. Ten problem nie zniknie, ale ludzie się nim zajmujący powinni go ignorować, w tym sensie, że im więcej mówimy o barierach, wskazujemy na nie, tym bardziej wzmacniamy w ludziach niepełnosprawnych poczucie, że one faktycznie istnieją. Trzeba tych ludzi motywować, powiedzieć im: „OK, będą się na was patrzeć. I co z tego? I tak wychodzimy z domu!”. Nie można dać się zamknąć.

To, co pan wyniesie dzisiaj z Krakowa?
Na pewno radość z kontaktu z wieloma wrażliwymi osobami. Jak już wspomniałem, lubię takich ludzi. Może też, dlatego, że mnie samemu trochę tej wrażliwości brakuje. Dialog jest tym, czego potrzebujemy, bez niego nie można nic zmieniać na lepsze. Musimy po prostu zacząć rozmawiać, bo to inaczej się nie stanie. Mam nadzieję, że następnym razem będziemy więcej rozmawiać.

Co starał się pan przekazać na warsztatach, na które został pan zaproszony?
Próbowałem nakłonić zgromadzone osoby do spojrzenia na swoje życie z nieco innej perspektywy. Zakładam, że każdy patrzy na swoje życie pod pewnym, stałym kątem. W tym życiu może czegoś brakować. Możemy chcieć, by pewne rzeczy były lepsze, by było ich więcej, by efekty naszych aktywności były inne. Wtedy warto na to życie spojrzeć właśnie z innej perspektywy i znaleźć rozwiązanie. Nie chodzi tylko o konkretne kroki. Podałem ich pięć. Równie dobrze mógłbym podać 20 albo 2 i one też byłyby wystarczające. Chciałem przekazać podstawy swojej wiedzy, jako coacha, czyli właśnie to, jak ważne jest patrzeć szerzej, różnorako, by nie zamykać się w jednym schemacie.

*”Moda bez Ograniczeń – Unikalny projekt zainicjowany w 2013 roku, który ma na celu włączenie osób niepełnosprawnych w elitarny świat mody oraz wzmocnienie ich pewności siebie, poczucia samoakceptacji i własnej wartości. Organizatorem wydarzenia jest krakowska Fundacja Hipoterapia – Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, która od 25 lat pomaga dzieciom niepełnosprawnym w terapii, rehabilitacji i drodze ku samodzielności.

Materiał był możliwy do zrealizowania dzięki pomocy i wsparciu organizatorów projektu „Moda bez Ograniczeń”.

Pełną wersję artykułu znajdziecie w 25. numerze EksMagazynu

800na600rozenek
800na600rozenek

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.