berlinger400
Karol Pisarski
22/03/2019

Joe Berlinger: Ożywił amerykańskiego potwora

Nagrodzony Emmy i nominowany do Oscara reżyser filmu „Podły, okrutny, zły” – Joe Berlinger – od ponad dwóch dekad zwraca uwagę na problemy społeczne związane z wymiarem sprawiedliwości w USA i zagranicą. Jego najsłynniejszymi filmami są „Stróż brata swego”, „Paradise Lost” i „Surowa cena ropy”.

Naświetlająca problem zanieczyszczania ropą lasów deszczowych Amazonii, „Surowa cena ropy” otrzymała 22 nagrody od organizacji praw człowieka i ochrony środowiska, a także na różnych festiwalach filmowych. „Stróż swojego brata” i „Paradise Lost” miały ogromy wpływ na całe pokolenie dokumentalistów i są przedmiotem badań na wielu wydziałach filmowych i prawniczych w całych Stanach Zjednoczonych. New York Times umieścił „Stróża swojego brata” na liście najlepszych filmów wszech czasów, na której znajdują się różne gatunki filmowe. Berlinger otrzymał też liczne nagrody od Directors Guild of America, National Board of Review, czy Independent Sprit Awards.

Wielokrotnie nagradzana seria „Paradise Lost” zrealizowana dla HBO, zapoczątkowała międzynarodowy ruch na rzecz uwolnienia „Trójki z Memphis”, niesłusznie skazanej za morderstwo. W efekcie anulowano jeden wyrok śmierci i dwa wyroki dożywocia i 19 sierpnia 2011 uwolniono trzech mężczyzn. Ostatni film z tej trylogii, „Paradise Lost 3: Czyściec” otrzymał nominację do Oscara i dwie nagrody Emmy.

Joe Berlinger. Fot: Tim Young

Joe Berlinger. Fot: Tim Young

W 2014 roku na ekrany amerykańskich kin trafił wyprodukowany przez CNN pełnometrażowy dokument „Whitey: United States of America v. James J. Bulger”. Berlinger przedstawił w nim sensacyjny proces szefa grupy przestępczej Whitey’a Bulgera, jako punkt wyjściowy do przyjrzenia się oskarżeniom o korupcję na najwyższych szczeblach policji. Był to jeden z sześciu dokumentów reżysera, których premiery odbywały się na festiwalu filmowym Sundance.

Obok tematów społecznych, Berlinger zajmuje się także ikonami kultury. „Metallica: Some Kind of Monster” to dokument, który całkiem zmienił oblicze gatunku „rockumentary”, zaś „Pod niebem Afryki” opowiadał o 25 rocznicy albumu Paula Simona „Graceland”. Film nominowano do trzech nagród Emmy.

Kadr z filmu "Podły, okrutny, zły"

W 2017 reżyser zakończył prace nad dokumentem „Intent to Destroy” pokazującym brutalną historię ludobójstwa na ludności ormiańskiej i cały wiek ukrywania i wypierania się tego przez władze tureckie. Film otrzymał liczne nagrody po premierze na festiwalu filmowym Tribeca.

Obok pełnometrażowych filmów dokumentalnych, Berlinger reżyseruje i jest producentem licznych produkcji telewizyjnych, za które otrzymał dwie nagrody Emmy i Peabody, a także pięć nominacji do Emmy. Są wśród nich nagradzana seria History Channel „10 dni, które zmieniły Amerykę”, „Grey Matter” a także sześć sezonów „Ikonoklastów” dla Sundance Channel.

Poza działalnością filmową, Berlinger zajmuje się też fotografią i pisze artykuły do prasy. Ukazują się one w New York Times, ArtForum, Film Comment czy Aperture. Jego książka „This Monster Lives, Inside Story of Some Kind of Monster” została opublikowana w 2004 roku.

berlinger400
berlinger400

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 27/03/2019 18:08

    CytujSkomentuj

    To fakt, temat dość ciężki, ale kto powiedział że mamy robić tylko rzeczy lekkie i przyjemne? Niestety, w większości własnie z tych cięższych się składa świat bez lukru i słodkich fotek – z walki o prawa człowieka, z dyskryminacji czy braku praworządności. Dobrze, że film i słowo pisane również podnoszą tę tematykę

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.