ville
Ela Prochowicz
27/12/2012

Magistrat stolicy mody

Siedziba magistratu Paryża to budynek usytuowany na prawym brzegu, między ul. Rivoli a Sekwaną, na placu o tej samej nazwie, który dawniej nazywał się Placem Strajkowym (Place de Greve), jako że tutaj właśnie gromadzili się robotnicy pozostający bez pracy. Był tu jednocześnie plac zabaw publicznych i egzekucji

Do XIII w. Paryż był zarządzany tylko przez przedstawiciela króla hrabiego, wicekróla czy później burmistrza Paryża. W 1260 r. król Ludwik Święty przekazał przywódcom paryskiej wspólnoty kupców, handlujących towarami, sprowadzanymi droga rzeczną, część swoich uprawnień i powierzył im kierowanie administracją miejską. Pierwsza rada miejska Paryża pochodziła z wyborów, składała się z czterech ławników i kierowana była przez członka cechu sukienników Étienne Marcela. Początkowo znalazła siedzibę koło twierdzy Châtelet, a od 1357 r. ulokowana została w Domu pod Filarami (Maison aux Piliers), usytuowanym na Place de Greve i funkcjonowała tu do czasów Franciszka I, kiedy to będący w złym stanie technicznym budynek został zburzony i w tym samym miejscu rozpoczęto budowę nowego pałacu o charakterze przejściowym między gotykiem a renesansem.


W 1871 r. budynek spalił się. W 1882 r. został odbudowany w oryginalnym stylu. Prace trwały do 1844 r., a ich efektem była imponująca budowla w stylu neorenesansowym, która stała się wzorem dla wielu budynków ratuszy i merostw w całej Francji. Istniejący do dziś budynek nawiązuje stylistycznie do ratusza z czasów Franciszka I, znacznie szerzej niż poprzednio traktując kwestię zdobień i wystroju wnętrz. W fasadzie głównej znalazły się kolumny i filary, a także nisze, w których pomieszczono 136 posągów najważniejszych osobistości paryskich. Na dachu znajduje się 30 posągów reprezentujących 30 miast francuskich (oprócz Strasbourga i Metzu).

Źródło: www.paryz.pl

ville
ville

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.