ikona-teatr
Ela Prochowicz
03/10/2012

Wyspa Ojca Chrzestnego

Znana całemu światu jako kolebka włoskiej mafii. W rzeczywistości stąd wywodziło się wielu mafijnych bossów, mniej romantycznych niż ci znani z kina. Sycylia

Sycylia to perła Morza Śródziemnego, od lat przyciągająca tłumy spragnionych udanego wypoczynku turystów, oferująca niezwykły miks przepięknych krajobrazów, ciepłego śródziemnomorskiego klimatu i zabytków pozostawionych przez niezliczonych zdobywców wyspy, którzy na przestrzeni tysięcy lat przeciągali „sycylijska linę” między sobą.

Sycylia słynie z pięknych, czystych plaż – są one regularnie sprzątane, a jakość wody morskiej eksperci od ekologii określają jako dobrą. Jeśli nie masz czasu na zwiedzenie całej wyspy, a chciałbyś zobaczyć najpiękniejsze plaże (zarówno piaszczyste, jak i żwirowe), liczne zabytki i urokliwe miasteczka, koniecznie udaj się na zachodnie wybrzeże, bogate w liczne zatoki i zatoczki oraz małe wysepki.

Na wschodnim wybrzeżu Sycylii od trzeciorzędu niezmiennie króluje Etna, w średniowieczu nazywana również Mongibello – najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny – ma aż 145 km obwodu u podnóża, a jego wysokość liczy około 3323 m n.p.m. (z powodów wybuchów jest zmienna). Jest to wulkan czynny, składający się głównie z trachitów i bazaltów.

Palermo (dla Włochów Palermo, dla Sycylijczyków Palermu lub Palemmu) powstało jako kolonia fenicka już w czasach starożytnych. Obecnie zamieszkuje je ok. 720 tysięcy ludzi.

Do głównych zabytków Palermo należą pozostałości murów rzymskich i punickiej nekropoli, na przykład pałac królewski, który w XI wieku na ruinach zamku arabskiego wznieśli Normanie. To w nim znajduje się słynna XII-wieczna Capella Palatina, arabsko-bizantyjskie sklepienie stalaktytowe i pochodzące z XII wieku mozaiki. W Palermo warto też przyjrzeć się Katedrze S. Rosalia, której posadzki liczą sobie już ponad 700 lat i gdzie mieszczą się grobowce dawnych królów.

Opera w Palermo zasłynęła z jeszcze jednej rzeczy. Na jej schodach zastrzelono córkę Don Michaela Corleone w trzeciej części „Ojca chrzestnego”.

ikona-teatr
ikona-teatr

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.