OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Krościenko na Dunajcem zachwyca niezwykłą przyrodą / fot. Sebastian Kabat
Ela Prochowicz
10/12/2010

Polski Wielki Kanion

Krościenko nad Dunajcem znajduje się na południu Małopolski. Obok znajduje się malownicza Szczawnica i urokliwy Czorsztyn. Wyprawa w ten rejon Małopolski to prawdziwa uczta dla zmysłów

Tuż obok Krościenka znajduje się Grywałd – jedna z większych wsi gminy Krościenko nad Dunajcem, malowniczo położona w Gorcach u stóp Lubania. Główna jej część rozciąga się wzdłuż doliny Wąskiego Potoku, uchodzącego do Krośnicy.

Składa się z szeregu przysiółków wysoko położonych w Gorcach, a wśród nich Wybraństwo (670 m) i Wymyśle (690 m). Osłonięta od wiatru dolina sprawia, że Grywałd ma specyficzny mikroklimat, z dużą ilością słonecznych dni. Bliskość gór i czyste powietrze sprawiły, że stał się miejscowością turystyczną, sporo tu miejsc noclegowych. Dziadowe Kąty, Kąty – Niwki, Biały Potok – Tylka, Krośnica – położona jest w dolinie rzeczki Krosnica, u podnóży Lubania. Dolna część wsi położona Jest przy drodze nr 969 górna sięga w Gorce.

Wieś rozciąga się na obszarze położonym na wysokości od ok. 550 – 700 m n.p.m. Powstanie wsi datuje się na wiek XVI, była typową wsią górską, której mieszkańcy utrzymywali się z pasterstwa. Stanowiła własność królewską, wchodząca jak cała okolica w skład starostwa czorsztyńskiego. Dziś ma ok. 150 domów, częściowo drewnianych, zamieszkuje tu ok. 700 osób. Przez wieś wiedzie droga do przystani flisackiej w Kątach. Krośnica jest dziś wsią o charakterze letniskowym, jest tu korzystny mikroklimat, w pobliżu Jezioro Czorsztyńskie, Gorce i Pieniny. We wsi znajdziemy miejsca noclegowe oraz gastronomię, a wędrować stąd możemy zarówno w Gorce – bez znaków na Lubań, jak i w Pieniny.

Gmina Krościenko nad Dunajcem położona jest w malowniczej kotlinie górskiej na wysokości około 420 – 500 m n.p.m. pomiędzy pasmami gór: Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki u zbiegu rzeki Dunajec i potoku Krośniczanka. Dolinami tymi wykorzystywanymi jako trakty komunikacyjne co najmniej od średniowiecza biegnie obecnie droga krajowa 969 Nowy Sącz – Krościenko – Nowy Targ.

Ta malowniczo położona gmina, przecięta wstęgą Dunajca, otoczona unikalną przyrodą Pienin, stanowi doskonałą bazę dla turystyki górskiej, pieszej, rowerowej, konnej, kajakowej, uprawiania wędkarstwa itd. Szlaki turystyczne z Krościenka prowadzą m.in. na Trzy Korony, Sokolicę, Prehybę, Marszałek, Lubań czy Turbacz. W Krościenku kończy się spływ łodziami flisackimi przez Przełom Dunajca, który pozwala przeżyć niezapomnianą podróż przez ten unikatowy zakątek Pienin, będący osobliwością krajobrazową na skalę międzynarodową.


O każdej porze roku turysta znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Zimą na narciarzy czeka wyciąg orczykowy, latem basen z czystą wodą na potoku Kozłeckim. Na Rynku w Krościenku latem czekają na turystów dorożki, a zimą organizowane są liczne kuligi, połączone z ogniskiem i pieczeniem barana. W najbliższym czasie planuje się budowę kolejki linowej i następnych wyciągów.

Z Krościenka niedaleko już do miejsca, które wielu turystów nazywa polskim Wielkim Kanionem. Wąwóz Homole położony jest kilka km za Szczawnicą przed Jaworkami. Znajduje się tam parking gdzie można zostawic auto i podejść 200 m do wejścia do rezerwatu. Od 1963 roku Homole jest bowiem rezerwatem przyrody. Jest to kanion stromych ścianach dochodzących do 120 m. Nazwa wąwozu pochodzi od ruskiego słowa homoła, gomoła, które oznacza obły – taki ma kształt dolina. Dnem doliny przepływ potok Kamionka. Potok ten przez miliony lat przyczynił się poprzez erozje do powstania wąwozu. Idąc wąwozem, przechodzimy przez mostki, które wraz z malowniczymi skałami tworzą niepowtarzalna scenerię.

na podstawie materiałów Urzędu Gminy Krościenko nad Dunajcem

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Komentarze Dodaj komentarz (2)

  1. czytelnik 15/12/2010 10:13

    CytujSkomentuj

    na pierwszym zdjęciu jest tama w Niedzicy :P

  2. Kolorowa 09/02/2020 06:40

    CytujSkomentuj

    Bylam wiele razy, z rodzicami w dziecinstwie i juz pozniej, po wyprowadzce z PL.
    Przepiekne okolice i nadal sie zupelnie inaczej tam oddycha.
    Wielki Kanion widzialam wiele razy i faktycznie robi ogromne wrazenie ale ten polski tez.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.