seks4_ikona_123_2014
Ela Makos
02/08/2016

Menopauza nie jest zła

Jest taki okres w życiu każdej kobiety, którego niejednokrotnie się ona obawia. Mowa oczywiście o menopauzie i jej skutkach ubocznych. Wiele w tej kwestii się jednak zmieniło, a dbając o siebie można sprawić, że ten czas wcale nie będzie taki zły

Wbrew powszechnej opinii, menopauza to jeszcze nie koniec, to dopiero początek! Zazwyczaj nadchodzi ona pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Biorąc pod uwagę, że średnia długość życia kobiety wynosi ponad 81 lat, nie jest to późno. Warto zauważyć, że spora część życia pań dopiero przed nimi. Trzeba się w tym czasie zmierzyć z typowymi objawami, ale może je również złagodzić, a kolejny etap wykorzystać jeszcze lepiej niż poprzedni.

Symptomy mówiące o tym, że zbliża się menopauza mogą się pojawić dużo wcześniej. W wyniku obniżania się poziomu estrogenów, kobiety skarżą się bowiem na uderzenia gorąca, przyrost masy ciała, bóle głowy, problemy z koncentracją i pamięcią, a także zmęczenie i trudności ze snem. Do tego dojść może również osteoporoza, problemy z układem moczowym, a także nadciśnienie tętnicze. Ważnym problemem może być suchość pochwy, która niejednokrotnie utrudnia długotrwałe siedzenie, jazdę na rowerze czy nawet współżycie. Na rynku istnieje jednak wiele środków, które bez problemu sobie z tym radzą. Ważne jest natomiast to, aby po pojawieniu się menopauzy pójść do ginekologa i poddać się badaniom.

Menopauza może być tym czasem, w którym kobieta wygląda znacznie lepiej niż wcześniej i tak się również czuje. Do tego potrzebne jest jednak jej zaangażowanie. Aby faktycznie tak było powinna się ona stosować do kilku ważnych zasad. Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta specjalista ginekolog, endokrynolog, seksuolog i Wiceprzewodnicząca Sekcji Menopauzy i Andropauzy Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego radzi, żeby w tym czasie przede wszystkim dbać o zdrowy styl życia. Oznacza to m.in. stosowanie się do wskazań nowej Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Warto zwrócić jednak uwagę na to, by ta aktywność była dostosowana do wieku i potrzeb każdej kobiety z osobna.

Ważne w tym czasie jest również odpowiednie nawadnianie się, najlepiej jest pić spore ilości wody, a także jeść możliwie jak najwięcej warzyw i owoców. Nawet jeśli będą one spożywane w małych ilościach to warto je dostarczać do naszego organizmu. Najlepiej kilka razy dziennie. Tłuszcz zwierzęcy warto w tym czasie zamienić na roślinny. Co więcej? Istotne jest również uzupełnianie niedoborów kwasów Omega-3, wapnia i witaminy D.

Jeśli kobieta zażywa leki to powinna wiedzieć również, że te przeciwzapalne i przeciwbólowe podnoszą ciśnienie tętnicze. Nie można zapomnieć też o badaniach profilaktycznych, a także samobadaniu piersi, które należy wykonywać mniej więcej raz w miesiącu. Istotne jest, aby panie w tym czasie dbały o swoje zdrowie intymne i nie wstydziły się rozmawiać z ginekologiem na temat nietrzymania moczu czy suchości pochwy. Istnieje wiele preparatów, leków które są w stanie szybko pomóc. Jest jeszcze coś o czym kobiety w okresie menopauzy często zapominają, seks nie jest zarezerwowany jedynie dla osób przed 50. rokiem życia. Dlatego, jeśli tylko mają ochotę, powinny wchodzić w relacje intymne.

Źródło: Profile Sp.z o.o.

seks4_ikona_123_2014
seks4_ikona_123_2014

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.