seks_ikona_123_21
Ela Makos
20/04/2016

Seks po stomii

Choć Polacy coraz częściej mówią o seksie to nadal pozostają w tej kwestii pewne tematy tabu. Dotyczy to szczególnie tych osób, które poza pragnieniem bliskości z drugą osobą muszą borykać się z chorobami takimi jak stomia

Prawda jest taka, że stomia dla wielu Polaków nadal jest tematem zupełnie nieznanym. Nawet jeżeli już coś o niej słyszeliśmy to zazwyczaj obawiamy się tego, jak wygląda normalne życie stomika. Tymczasem otwarta rozmowa o problemach zdrowotnych i stosowanie się do kilku zasad może sprawić, że seks będzie dla niego naprawdę przyjemny.

Rozmowa o seksie dla wielu par jest bardzo trudna. Tym bardziej jeżeli któreś z nich ma stomię. Chociaż rocznie przeprowadza się 6-8 tysięcy operacji jej wyłonienia, temat ten nadal pozostaje owiany tabu. Aby właściwie funkcjonować ze stomią, należy przede wszystkim zadbać o swój organizm i nauczyć się siebie od nowa. Największym problemem po operacji jej wyłonienia może być akceptacja samego siebie, która u każdej osoby przebiega zupełnie inaczej.

Akceptacja stomii wydaje się być najprostsza w przypadku małych dzieci lub osób starszych. Reszta może mieć z tym znacznie większe problemy. Jeżeli jednak chcielibyśmy rozpocząć współżycie ze swoim partnerem to z pewnością nie obejdzie się bez rozmowy, podczas której zostaną ustalone między innymi kwestie techniczne pierwszego zbliżenia.

Powrót do życia seksualnego po operacji wymaga czasu i jest procesem bardzo zindywidualizowanym. Z medycznego punktu widzenia, współżycie może mieć miejsce, kiedy rany się zagoją, a pacjent powróci do pełni sił (statystycznie około 7 miesięcy). Bardzo istotna jest również zmiana podejścia do własnej seksualności i intymności. Konieczna może być zmiana pozycji seksualnych, poprzez wykluczenie tych, które powodują ocieranie czy nacisk na stomię. Najczęściej zalecanymi pozycjami mogą być te „od tyłu”, „na jeźdźca” czy też przechylenie miednicy, kiedy partnerka leży na plecach i opiera się udami o uda partnera, który trzyma ją za biodra.

Pewne ograniczenia pozwalają też na nowe eksperymenty. Oznacza to, że seks może być równie ekscytujący co wcześniej, a partnerzy mogą się poniekąd poznawać na nowo. Stomia nie wpływa na popęd seksualny, więc partnerzy niewątpliwie będą odczuwać przyjemność ze zbliżenia. Co więcej, dzięki tym doświadczeniom mogą się sobie stać jeszcze bardziej bliscy.

Problemami, które mogą się pojawić u kobiet mających stomię w czasie stosunku, jest ból wynikający z nieobecności odbytnicy amortyzującej pochwę podczas stosunku czy też zwężanie lub bliznowacenie pochwy po radykalnym usunięciu pęcherza. Uszkodzenie autonomicznego systemu nerwowego może powodować natomiast obniżenie nawilżenia pochwy, czemu można jednak zaradzić używając żeli nawilżających do narządów intymnych.

U mężczyzny ze stomią mogą natomiast nastąpić zaburzenia erekcji, jeżeli w czasie zabiegu jej wyłonienia został uszkodzony nerw, odpowiadający za kontrolę  erekcji  i wytrysku  nasienia. Im więcej cięć w okolicy krocza, tym większe ryzyko uszkodzenia. W takim wypadku do terapii i reedukacji można dołączyć nastrzykiwanie ciał jamistych prąci, czyli inwazyjną metodę farmakologiczną, która pomaga w walce z impotencją.

Nie oznacza ro jednak, że trzeba rezygnować z seksu. Z pewnością należy do niego podejść zupełnie inaczej i stosować się do tego, co zaleca lekarz, a w razie dodatkowych problemów skorzystać z pomocy psychologa, terapeuty czy innego specjalisty.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

seks_ikona_123_21
seks_ikona_123_21

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.