fot. 123
Tylko połowa młodych ludzi twierdzi, że wie wystarczająco dużo o seksie / fot. 123
Ela Prochowicz
02/11/2010

Wstydzą się zabezpieczać?

Młodzi ludzie często uprawiają seks bez zabezpieczenia, pokazują wyniki najnowszego międzynarodowego badania „Antykoncepcja: Kto ponosi odpowiedzialność?” , przeprowadzonego przez Instytut Badawczy GFK wśród młodzieży z 25 krajów świata

Badanie zostało zainicjowane z okazji 4. Światowego Dnia Antykoncepcji, który corocznie był obchodzony 26 września w około 70 krajach. Tegorocznym hasłem Word Contraception Day jest „Twoje życie. Twoja odpowiedzialność”.

Około 45 proc. aktywnych seksualnie młodych ludzi uczestniczących w ww. badaniu przyznało się do uprawiania seksu z nowym partnerem bez stosowania antykoncepcji. To o 25 proc. więcej przypadków seksu bez zabezpieczenia w porównaniu z danymi z ubiegłego roku.2

W Polsce aż 46 proc. młodych ludzi (49 proc. kobiet – najwyższy wynik w Europie i 43 proc. mężczyzn), którzy wzięli udział w badaniu odpowiedziało, że odbyło stosunek seksualny z nowym partnerem nie stosując zabezpieczenia. To najwyższy wynik wśród zbadanych krajów europejskich (ponad 40 proc. w Hiszpanii, Szwecji, Rosji, Norwegii i Słowenii).

O czym zatem myślą młodzi ludzie planując życie intymne? Jak pokazują badania, higiena osobista (72 proc.) oraz antykoncepcja (45 proc.) to dwa najważniejsze aspekty przygotowania do randki. Dla mężczyzn na trzecim miejscu po wyżej wymienionych są pieniądze, a w przypadku kobiet wygląd zewnętrzny (fryzura, make up, ubranie).

We Francji, Polsce, Włoszech, Słowenii I Turcji kobiety poświęcają więcej uwagi antykoncepcji niż mężczyźni. Higiena osobista jest ważna dla 84 proc. młodych Polek (najlepszy wynik w Europie, obok Włoszek i Słowenek po 83 proc.) i dla 76 proc. Polaków. Jeśli chodzi o antykoncepcję zdecydowanie lepiej przygotowane są kobiety niż mężczyźni w Polsce – 53 proc. kobiet i 38 proc. mężczyzn. Na dalszych miejscach znalazły się pieniądze, ubrania.

Z odpowiedzi respondentów ze wszystkich krajów wynika, że prezerwatywy i pigułki to najbardziej popularne metody antykoncepcji. W Polsce prezerwatywę wskazało 90 proc., pigułkę 88 proc. respondentów, podobnie jak w innych krajach biorących udział w badaniu.

We wszystkich europejskich krajach, jako główny powód nieużywania środków antykoncepcyjnych wymieniano brak dostępu do nich w odpowiednim czasie. 37 proc. respondentów z Polski nie miało przy sobie środków antykoncepcyjnych w momencie stosunku.

Badanie „Antykoncepcja: Kto ponosi odpowiedzialność?” (Instytut Badawczy GFK, 06.2010) pokazuje, że młodzi ludzie z Europy i Ameryki Łacińskiej średnio w wieku 16 lat odbywają swój pierwszy stosunek płciowy. W krajach Azji i Pacyfiku oraz USA respondenci wskazali 17 lat jako wiek rozpoczęcia współżycia.

Ponad połowa młodych ludzi (51 proc.) uważa, że jest bardzo dobrze poinformowana w zakresie antykoncepcji. W Europie największa niepewność w kwestii sposobów zabezpieczenia istnieje w Rosji, Polsce i Turcji. 58 proc. mężczyzn z Rosji i Polski, a 54 proc. z Turcji nie czuje się dobrze poinformowana lub wręcz zdezorientowana w kwestii dostępnych metod antykoncepcji. To samo dotyczy kobiet w Rosji (54 proc.) i Turcji (62 proc.).

fot. 123
fot. 123

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Ewka 19/12/2010 17:33

    CytujSkomentuj

    a później niechciane ciąże i inne takie rzeczy… ehhh

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.