zdrowie123q
Ela Prochowicz
02/05/2011

Przystojny mniej straszny?

Przystojny dentysta łagodzi nerwy pacjenta, a brak kolejek obniża poziom adrenaliny. Mimo to, 81 proc. z nas dalej boi się dentysty – taki wniosek płynie z najnowszego raportu dentysta.eu

Polacy boją się dentysty z powodu bólu, złego podejścia dentysty i kosztów, które muszą ponosić – wynika z raportu przygotowanego przez portal dentysta.eu. Cena zabiegu zajmuje dziś trzecie miejsce, wśród przyczyn stresu u dentysty. Na myśl o rachunku serce szybciej bije ponad 40 proc. ankietowanych. Strach u dentysty towarzyszy dziś ponad 80 proc. Polaków odwiedzających gabinety. Tylko 19 proc. deklaruje, że nie boi się dentysty. Wśród przyczyn stresu u stomatologa wymieniamy najczęściej dźwięk wiertła, zapach i podejście lekarza. Dla 18 proc. powodem strachu jest także ich własny stan uzębienia. – Lęk i stres towarzyszący wizycie u dentysty to poważny problem dzisiejszej stomatologii. Tym większy, że na dentystę wciąż patrzy się tak, jakbyśmy żyli 30 lat temu, bez nowoczesnej technologii – mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim clinic w Katowicach.

Ból owszem, ale nie tylko

Nie tylko ból i nieprzyjemne uczucie wiercenia powodują u nas paniczny strach przed dentystą. Polacy boją się dentysty także z innych, bardziej prozaicznych powodów. Dla 33 proc. ankietowanych powodem strachu jest to, czy dentysta okaże się dobrym specjalistom. 25 proc. stresuje widok kolejki, a ponad 15 proc. lekceważący stosunek dentysty. Stresują nas także ceny. Ponad 40 proc. z nas boi się rachunku u dentysty, tyle samo dźwięku wiertła słyszalnego w poczekalni. Zapach paraliżuje 35 proc.

– Ból, zapach i dźwięk to od lat najczęściej powtarzane w ankietach powody stresu pacjenta u dentysty. Niestety wskazywane są one często przez osoby, które swoją ostatnią wizytę miały 10 lat temu albo, którym w przeszłości wyrządzono krzywdę w gabinecie. Dzisiejsze gabinety z tymi problemami sobie już poradziły – mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic. I dodaje: problem dźwięku wiertła rozwiązały dźwiękoszczelne drzwi, obecne dziś w większości nowoczesnych gabinetów, zapachu pozbyto się z kolei systemami wentylacyjnymi i aromaterapią. Problem bólu rozwiązuje z kolei nowoczesne i bezbolesne znieczulenie z użyciem komputera – mówi.

Przystojny dentysta koi nerwy

Jak wynika z raportu stresuje nas nie tylko sam zabieg, ale często lekarz. Jest on problemem dla prawie 30 proc. pacjentów. Co ciekawe, dla 58 proc. to właśnie dobre podejście lekarza jest powodem zmniejszenia stresu. Nie bez znaczenia jest także atrakcyjność fizyczna lekarza lub lekarki. Ładna dentystka lub przystojny dentysta koi nerwy 22 proc. z nas.

- Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy u dentysty zwracają coraz częściej uwagę na to jak wygląda otoczenia oraz na to jak są traktowani przez personel. Oczywiście jakość leczenia i bezbolesność jest dla nich wciąż najważniejsza, tym niemniej z badań wynika, że takie czynniki jak zapach, wygląd wnętrza, czy gazety w poczekalni potrafią skutecznie zmniejszyć nasz stres. Dla 34% zwykł e podanie ręki przez lekarza, działa jak tabletka uspokajająca – mówi lek. dent. Marcin Krufczyk z portalu dentysta.eu, który przez ostatnie miesiące przepytał ponad 3500 Polaków na temat dentofobii.

I faktycznie patrząc na liczby okazuje się, że dla 90 proc. uśmiech lekarza i jego wesołe podejście jest najlepszym lekiem na nerwy. Tak samo jak dentysta-gaduła, potrafiący nas zagadać. Takiego stomatologa ceni 42 proc. Polaków. Dla prawie 60 proc. pacjentów, lekarz dający poczucie bezpieczeństwa jest głównym powodem, obniżenia poziomu adrenaliny. – Postawa lekarza jest kluczowa. Dziś dentysta to nie tylko „doktor od zębów”, to często psycholog potrafiący rozmawiać z pacjentem, to osoba z umiejętnościami coacha, motywująca nas do leczenia, a przede wszystkim posiadająca umiejętności miękkie, potrafiąca wczuć się w pacjenta. Dlatego wielu dentystów obecnie kończy kursy z psychologii zachowań pacjenta, czy komunikacji niewerbalnej – mówi lek. stom. Wojciech Fąferko.

zdrowie123q
zdrowie123q

Komentarze Dodaj komentarz (2)

  1. krysia59 03/05/2011 08:51

    CytujSkomentuj

    a ja nadal boję się dentysty a moją dentystką jest kobieta dużo mówi i to pomaga

  2. ekhem 03/05/2011 20:55

    CytujSkomentuj

    Nic nie jest w stanie zniwelować mojego strachu przed dentystą. Choćby sami najpiękniejsi, najmilsi i najbardziej czuli ludzie zajmowali się tym zawodem, ja już się bać nie przestanę :/

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.