prezenty
Kalina Samek
16/04/2018

Stara się bardziej, gdy drży o związek

Osoby, który czują się bezpieczne w relacjach, kupują prezenty według własnych upodobań, a ludzie niepewni siebie myślą raczej o preferencjach obdarowywanego. Ma to znaczenie także dla prowadzenia sprzedaży oraz polityki personalnej w przedsiębiorstwach.

Jeśli ktoś wybiera dla drugiej osoby upominek, zastanawiając się, co sam chciałby dostać, kieruje nim tzw. mechanizm projekcji, w którym przypisuje się innym własne poglądy, przekonania czy upodobania.

Tak twierdzą naukowcy z Baylor University, którzy przeprowadzili szereg badań z udziałem ponad 1200 osób, aby sprawdzić, jakie cechy decydują o podatności na tego rodzaju mechanizm przy dawaniu innym prezentów.

Jak pokazały te badania, decyduje to, jak bezpiecznie dana osoba czuje się w relacjach z innymi. Ludzie o wysokim stopniu bezpieczeństwa najczęściej bowiem postrzegają innych przez pryzmat własnych upodobań.

Z kolei osoby o dużym poczuciu zagrożenia, które czują, że muszą zabiegać o relacje, w większym stopniu zastanawiają się, czego tak naprawdę chciałaby druga osoba.

– Mogłoby się wydawać, że ludzie czujący się bezpiecznie, z dużą liczbą przyjaciół i zdrowymi relacjami osobistymi lepiej zdawałyby sobie sprawę z tego, co ktoś inny życzyłby sobie dostać jako prezent, ale tak nie jest – mówi kierująca projektem prof. Meredith David.

– To badanie pokazuje, że osoby ze skłonnością do lęku w relacjach interpersonalnych, które mają mniej bliskich, osobistych relacji, lepiej radzą sobie z przewidywaniem, czego druga osoba by sobie życzyła – dodaje autorka publikacji, która ukazała się w piśmie „Psychology & Marketing”.

Odkrycie stanowi pewne wyzwanie dla obecnych teorii psychologicznych. – Wyniki tego badania są sprzeczne z większością literatury, według której bezpieczne relacje są najbardziej pożądane, a lęk i zdenerwowanie wiążą się z negatywnymi zachowaniami – opowiada prof. David.

– Moje badania sugerują, że relacja oparta na poczucie bezpieczeństwa nie zawsze jest najlepsza i najbardziej optymalna – mówi badaczka.

Jak można określić relacje lękowe i bezpieczne? Osoby związane z innymi w relacji pełnej poczucia bezpieczeństwa to ludzie, którzy np. oczekują, że bliskie im osoby będą dla nich dostępne i w razie potrzeby udzielą im wsparcia. Z kolei relacje oparte na lęku wiążą się z mniej pozytywnymi oczekiwaniami i żyjące w nich osoby nieustannie się o te relacje martwią.

– Warto więc zapamiętać, że jeśli ktoś czuje się bezpiecznie (osoby, mające zdrowe relacje i czują się komfortowo w interakcjach z innymi), warto, aby zdawał sobie sprawę ze swojej skłonności do zakładania, że inni lubią to samo, co on – mówi prof. David.

– Prezenty powinny być przemyślane i bezpiecznie czujące się osoby powinny być bardziej ostrożne, przy wybieraniu podarunków. Co ważne, powinny odsunąć na bok własne preferencje, kiedy zastanawiają się, co chcieliby dostać inni – wyjaśnia autorka badania.

Jej zdaniem uzyskane wyniki są brzemienne w konsekwencje dla marketingu. Jeśli np. jakiś sklep internetowy prowadzi dział z „dobrymi prezentami”, powinien skierować swoją ofertę do osób o wysokim poczuciu bezpieczeństwa. Jeśli dany produkt im się spodoba, szybciej założą, że wybrałaby go także odbiorca prezentu.

Z ukazanego w badaniu zjawiska mogą też skorzystać rekruterzy. – Nierzadko zdarza się na przykład, że specjaliści od marketingu czy sprzedawcy muszą przewidzieć preferencje innych ludzi, chociażby w przypadku nowych produktów czy promocji – przypomina prof. David.

– Zatem stanowiska związane ze sprzedażą czy rozwojem produktu mogą być lepsze dla osób z lękowym nastawieniem; a np. praca związana z finansami, badaniami rynku czy stanowiska związane z rozwojem technologii lepiej nadawałaby się dla osób z dużym poczuciem bezpieczeństwa – dodaje.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

prezenty
prezenty

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 13/07/2018 16:11

    CytujSkomentuj

    Hmm ciekawe ciekawe ;) tak przebiegałam w głowie ostatnie prezenty i raczej to były kosmetyki lub jakieś eko hendmejdy ;) obdarowani raczej zadowoleni i tylko tak o tym teraz myślę ;)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.