arabski123
Ela Prochowicz
22/01/2015

W arabskiej alkowie

Choć Koran podkreśla równość kobiet pod względem religijnym, to stawia mężczyzn o jeden stopień wyżej i nakazuje przedstawicielkom płci pięknej posłuszeństwo wobec mężów. Kobieta ma pierwszeństwo jedynie w sypialni

Koran z jednej strony nawołuje do szacunku i dobrego traktowania kobiet, a z drugiej zawiera kontrowersyjne fragmenty mówiące np. o tym, że jeśli kobieta sprzeciwia się mężczyźnie, ten ma prawo ją uderzyć. We współczesnych tłumaczeniach Koranu słowo „bić”, które w języku arabskim ma wiele odcieni znaczeniowych, jest tłumaczone jako „odsunąć się”. Kobieta nie może rozkazywać mężczyznom, dlatego w wielu krajach muzułmańskich istnieje silny opór przed powierzaniem kobietom jakichkolwiek funkcji przywódczych i ich działalności publicznej. Rola kobiet w wielu społecznościach ogranicza się do pracy na rzecz domu i wychowania dzieci, nie wolno im wychodzić z domu, a jeśli już, to do meczetu. Nawet zakupy są domeną mężczyzn. W wielu miejscach świata arabskiego nie do pomyślenia jest, by kobieta mogła sama wejść do restauracji, czy kierować autem.
Islam zabrania kontaktów obcych mężczyzn z kobietami zgodnie z zasadą, że mogą one prowadzić do rzeczy zakazanych, a z punktu widzenia religii „Wszystko, co wiedzie do zakazanego, jest również zakazane.” Kobiety nie mogą używać perfum (chyba, że w zaciszu domu) i mają obowiązek zakrywać ciało, a w wielu krajach również twarz i włosy. Religia zabrania kobietom przejawiania uległej i poddańczej postawy w rozmowach z obcymi mężczyznami. Powinny one wynikać z konkretnej potrzeby i ograniczyć się do załatwienia danej sprawy przy pomocy niezbędnych słów. Islamskie księgi uzasadniają takie podejście chęcią ochrony godności kobiety i zapobiegania sytuacjom, w których jest ona traktowana jak obiekt seksualny.

Wielożeństwo dla zamożnych
Kobieta poznaje swojego przyszłego męża pod opieką i z inicjatywy ojca lub męskiego opiekuna. Po akceptacji kandydata, odbywa się uroczystość ślubna, która, zgodnie z tradycją arabską, powinna być skromna i skierowana do najbliższej rodziny.
W czasie nocy poślubnej mąż powinien w „Miły i delikatny sposób traktować swą nowo poślubioną żonę, rozmawiać z nią, starając się ukoić jej tęsknotę za rodzinnym domem, jednocześnie próbując, by to zbliżyło ich do siebie” – czytamy w publikacji „Islam a seks” Małżonkowie mają obowiązek dbać o czystość ciała, przyjemny zapach i atrakcyjny wygląd.
W odróżnieniu od wielu religii, islam nie traktuje miesiączkującej kobiety za „nieczystą”. Mąż może rozkoszować się ciałem żony, zaleca się jedynie przykrycie dolnej części jej ciała.
Z punktu widzenia Europejczyków, kontrowersyjną zasadą jest zgoda na poligamię. Mężczyzna ma prawo poślubić od jednej do czterech żon, ale tylko pod warunkiem, że jest w stanie traktować je w taki sam sposób. Poligamia wymaga zgody obu stron. Nie można zmusić kobiety do poślubienia żonatego mężczyzny. Przed ślubem żona ma prawo zadeklarować brak zgody na drugą żonę. W praktyce, poligamia w krajach arabskich nie jest spotykana tak często, jak mogłoby się wydawać. Barierą są finanse – na posiadanie kilku żon mogą sobie pozwolić jedynie bardzo zamożni mężczyźni.

Sekrety sypialni
Islam podchodzi do seksu w pozytywny sposób, ale jedyną jego akceptowalną formą jest małżeństwo. Dozwolone są różne techniki i pozycje seksualne akceptowane przez obydwojga małżonków, przy czym żona – poza połogiem i miesiączką – nie ma prawa odmawiać łóżkowych igraszek mężowi, zgodnie z zasadą „Wasze żony, są to wasze pola, uprawiajcie je, ilekroć wam podobać się będzie”.
Z drugiej strony hadisy (nakazy religijne) zalecają, by mężczyzna w pierwszej kolejności zadbał o przyjemność żony, a dopiero potem o własną. Powinien również odpowiednio przygotować kobietę do seksu „pocałunkami i pieszczotami”. Islam zezwala na masturbację na zasadzie wyboru „mniejszego zła” pomiędzy samozaspokojeniem, a zdradą małżeńską. Małżonkom nie wolno zdradzać sekretów wspólnej alkowy. Żonom nie wolno „opisywać mężowi zalet obcej kobiety z uwagi na to, iż owa kobieta może spodobać się jej mężowi. Z drugiej strony, może on znienawidzić swoją żonę, z powodu braku u niej takich zalet, jakie posiada obca kobieta” – przestrzega Centrum Islamskie.

Małżeństwo na jedną noc
Rozwód jest dozwolony, dzieci z zasady zostają z ojcem, ale w niektórych krajach, po przekroczeniu odpowiedniego wieku, mogą same zdecydować, u którego z rodziców chcą się wychowywać. Kobieta może uzyskać rozwód na swoją prośbę (hula), jeśli przedstawi sądowi wystarczające argumenty np. stałą przemoc fizyczną ze strony męża. Może też rozwieść się z powodu „niezgodności charakterów”, ale wtedy musi zwrócić mężowi posag. Każdy muzułmanin, który chce założyć rodzinę, musi zapłacić za żonę specjalny datek (Mahr), który jest zabezpieczeniem na wypadek rozwodu na żądanie mężczyzny. Mahr bywa niejednokrotnie przyczyną braku zawierania małżeństw przez mniej zamożnych Arabów. W obyczajowości szyitów dozwolone są „małżeństwa czasowe”, zawierane na jedną noc i kończące się rozwodem wraz z nadejściem poranka. Zdrady małżeńskie zwłaszcza po stronie kobiet, karane są chłostą, a nierzadko karą śmierci poprzez ukamienowanie.

arabski123
arabski123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.