fot. 123
Nowy Rok to czas na zmiany. Również zawodowe! / fot. 123
Ela Prochowicz
04/01/2011

Jak wybrać szkolenie?

Początek nowego roku zawsze skłania do podsumowań. Dla pracowników niezadowolonych ze swojego życia zawodowego jest to również doskonały czas, by zacząć wprowadzać zmiany. Dla osób chcących awansować lub znaleźć lepszą pracę dobrym rozwiązaniem mogą się okazać szkolenia podnoszące kwalifikacje

Dokształcanie zawodowe to coraz częściej nie tylko wynik indywidualnej potrzeby samorozwoju, ale także wymóg rynku. Szkolenia mogą być ważnym katalizatorem zmian w życiu zawodowym. Pozwalają one nie tylko uszczegółowić wiedzę, ale także rozszerzać umiejętności miękkie, takie jak zdolności negocjacyjne oraz interpersonalne: nawiązywanie kontaktów, kreatywność czy współpraca w grupie. By jednak odniosły oczekiwany skutek i stały się istotnym punktem w życiorysie zawodowym muszą one być, przynajmniej częściowo, zgodne z wykonywaną pracą lub zdobytym wykształceniem. Jak wobec tego z gąszczu ofert wybrać najlepsze dla nas szkolenie?

Na drodze autorefleksji

Przede wszystkim trzeba zacząć od pytania, w jakim kierunku zawodowym chcemy dalej podążać. Warto też dobrać szkolenie tak, aby rozwijało talenty i zainteresowania: Jeżeli wybrane kursy są zgodne z zainteresowaniami, na pewno wyniesiemy z nich więcej i nie będziemy się nudzić. Warto też, już na wstępie, określić własne możliwości, jeśli chodzi o finanse i czas. Chcąc rozwijać umiejętności związane z obecnym miejscem zatrudnienia, można skorzystać np. z kursów dofinansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny – wyjaśnia Sylwia Sędrowicz z firmy szkoleniowej Job Trainings (Grupa Job). Istotnym pytaniem – które powinno pojawić się już na etapie wyboru – jest kwestia tego, co chce się osiągnąć dzięki szkoleniu i czy w ten sposób realizuje się potrzeby swoje, czy firmy, która nas zatrudnia. Idealna sytuacja występuje oczywiście wówczas, gdy oba te dążenia uda się pogodzić.

Dla każdego coś innego…

Warto dobrać takie szkolenie, które wspiera przede wszystkim rozwój praktycznych umiejętności: handlowcy zamiast wybierać teorię handlu powinni zdecydować się na szkolenia rozwijające np. techniki sprzedaży. Jeżeli wybiera się szkolenia ze względu na chęć zmiany pracy – warto prześledzić zapotrzebowanie rynku i wybrać szczegółową specjalizację pod tym kątem. Istotnym czynnikiem przy wyborze szkolenia powinna być także gruntowana analiza posiadanej wiedzy i nabytych umiejętności, np. uzmysłowienie sobie swoich mocnych i słabych stron jako pracownika. Warto też postawić na rozwój tych obszarów wiedzy, które sprawiają nam trudności: doradztwo specjalisty pozwala znaleźć rozwiązanie problemów, z którymi sobie nie radzimy. Ich przezwyciężenie zwiększy naszą efektywność.

Uważny jak Sherlock Holmes

Problematyczna często może być kwestia, jak z bogatej oferty wybrać właśnie te szkolenia, które koncentrują się przede wszystkim na aspektach praktycznych. Pod tym względem najlepszym wyborem jest oferta kursów adresowanych do osób zatrudnionych w danej branży, bądź realizowanych dla konkretnych firm: Rozmowy z pracodawcami pokazują, że najefektywniejsze są zamknięte szkolenia koncentrujące się na konkretnych, praktycznych zagadnieniach. Wymagają one nierzadko od uczestnika specjalistycznej wiedzy już na samym początku, ale warto w nie zainwestować – dodaje ekspert Job Trainings (Grupa Job). Dzięki temu, że większość uczestników tego rodzaju zajęć pracuje już w danej branży, prowadzący w czasie szkolenia może skoncentrować się na konkretnych problemach i bardziej złożonych zagadnieniach.

Ocena końcowa

Dla podjęcia decyzji o wyborze szkolenia, bardzo istotnym czynnikiem jest analiza jego zakresu tematycznego i rodzaju prowadzonych zajęć. Największy pożytek przynoszą kursy, które przewidują dużą liczbę ćwiczeń i zajęć praktycznych. Warto też zwrócić uwagę na prowadzących zajęcia – sprawdzić ich doświadczenie zawodowe czy pozycję w branży. Oprócz wykładowcy, duże znaczenie ma również prestiż samej szkoły czy ośrodka szkoleniowego, do którego mamy zamiar uczęszczać. Ważną wskazówką może być także przynależność placówki do organizacji branżowych, otrzymane wyróżnienia czy certyfikaty bądź referencje.

Nauka na błędach

Już na początku szkolenia warto zwrócić uwagę czy zajęcia są prowadzone ciekawie i czy prowadzący posługuje się przykładami. Dobrze, gdy stosuje różne techniki nauczania i obrazowania, ponieważ pozwala to bardziej angażować uwagę i efektywniej chłonąć wiedzę. – Oczywiście nie da się sprawdzić takich aspektów szkolenia przed jego rozpoczęciem, jeśli będziemy im się bacznie przyglądać, wybór kolejnego kursu będzie zdecydowanie łatwiejszy – podsumowuje ekspert Job Trainings (Grupa Job).

fot. 123
fot. 123

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 03/02/2019 10:36

    CytujSkomentuj

    Rozwój jest bardzo ważny i to w każdym wieku. Myślę nawet, że im człowiek starszy, tym ważniejsze jest dla jego mózgu by był w ruchu i się rozwijał. Bardzo dobrze ze się o tym mówi i że jest coraz większy dostęp do darmowych szkoleń z różnych dziedzin.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.