smutek
Michal Karas
20/04/2017

Ofiarom nadużyć ciężko się skoncentrować

Osoby, które przed ukończeniem 18. roku życia, doświadczyły przemocy fizycznej lub seksualnej, albo były świadkami aktów agresji w rodzinie, mają w późniejszym życiu problemy ze skupieniem uwagi – zawiadamia pismo „Brain and Behavior”

W mózgach osób posiadających traumatyczne przeżycia z dzieciństwa naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego (USA) wykryli nieprawidłowe połączenia pomiędzy obszarem przetwarzającym emocje a miejscem odpowiedzialnym za koncentrację.

Badacze porównali dwie grupy młodych weteranów wojennych. Jedna z nich składała się z osób, które w przeszłości (przed ukończeniem 18. r.ż.) były ofiarami nadużyć; druga stanowiła grupę kontrolną. Specjaliści przeprowadzili wśród uczestników testy uwagi oraz zmierzyli aktywność mózgu w trakcie wykonywania zadań.

Analizy pokazały, że ofiary przemocy gorzej niż pozostali radziły sobie w testach uwagi – miały problemy z utrzymaniem koncentracji. W ich mózgach zaobserwowano zaburzoną komunikację między ciałem migdałowatym (siedliskiem emocji) a korą przedczołową (ośrodkiem koncentracji).

– Trauma z młodości może powodować w późniejszym życiu nie tylko problemy emocjonalne, ale również ze względu na zmiany w mózgu wpływać na codzienne funkcjonowanie w obszarach, takich jak praca, edukacja, relacje, czy też prowadzenie pojazdów – podsumowuje Michael Esterman, jeden z autorów badania.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

smutek
smutek

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 11/01/2019 14:41

    CytujSkomentuj

    Bardzo ciężki temat i bardzo współczuję ofiarom takich traumatycznych przeżyć, które to mają nadal wpływ na ich dalsze życie. Myślę, że ktoś kto doświadczył różnego rodzaju przemocy, koniecznie powinien się udać po specjalistyczną pomoc do psychologa. Niestety, najczęściej występuje tu zjawisko tzw wiktymizacji i to ofiara jest ponownie ofiarą a prześladowca ma się dobrze.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.