dziewczęta
karolina
30/10/2018

Polskie nastolatki potrzebują… naszego wsparcia

Nastoletnie Polki nie są otyłe – to marginalny problem w tej grupie. Mają niską samoocenę, zaprzestają aktywności fizycznej, nieprawidłowo się odżywiają.

Instytut Matki i Dziecka jest w trakcie prowadzenia w kilkuset szkołach na terenie całej Polski programu „Zdrowa JA”, który ma sprawdzić, na ile zachęcanie piętnastolatek, za pomocą mobilnych technologii, do aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywiania się i działania w grupie, odwraca niepokojące trendy w tej populacji dorastających kobiet.

Te trendy, jak pokazują badania, to ograniczenie aktywności fizycznej, zła dieta, wzrost zachowań ryzykownych, zła samoocena, pogorszenie relacji społecznych. Na konferencji prasowej przedstawiającej wstępne rezultaty projektu prof. Fijałkowska mówiła, że właśnie ok. 15. roku życia dziewczynki w Polsce zaprzestają regularnej aktywności fizycznej, jednocześnie źle się odżywiają, jedząc niepełnowartościowe i zbyt małe posiłki, zaczynają sięgać po używki. Na dodatek, spośród rówieśniczek w Europie mają najgorszą samoocenę swojego ciała – uważają się za zbyt grube, co nie ma potwierdzenia w rzeczywistości.

Pierwsze, wstępne rezultaty tego programu są optymistyczne. – Dziewczyny polubiły ten projekt. Podobało się im, że się nimi zainteresowaliśmy – mówi prof. Fijałkowska.

Jeśli chodzi o przykłady konkretnych wstępnych wyników z realizacji programu to wiadomo już, że uczestniczki grupy I i II znacznie korzystniej oceniły zmiany, które zaszły u nich pod wpływem udziału w programie w zakresie takich obszarów jak: samopoczucie, poczucie własnej wartości, wiara w siebie, relacje z rówieśnikami czy też relacje z rodziną. Warto jednak zaznaczyć, że również dziewczynki z grupy III uznały, że udział w programie poprawił ich stan zdrowia oraz relacje społeczne.

Jak tłumaczy prof. Anna Fijałkowska, najistotniejsze jest to, że dziewczyny objęte programem nie zaprzestały regularnej aktywności fizycznej (a badania wskazują, że tak się dzieje w populacji piętnastolatek w Polsce), a także nie pogorszył się im wizerunek własnego ciała, a nawet lekko poprawił (tu także odbiegają od polskiej normy). Jeśli chodzi o zmianę nawyków żywieniowych, okazało się, że po kilku miesiącach dziewczyny zmniejszyły spożycie słodyczy i słodkich napojów.

Źródło: Zdrowie.PAP.pl

dziewczęta
dziewczęta

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 30/10/2018 21:07

    CytujSkomentuj

    Taki wiek niestety, że łatwo popaść w samokrytycyzm i duże kompleksy. A czasy coraz gorsze chyba dla młodych ludzi. Bombardowanie ich zewsząd bodźcami typu – schudnij, zarabiaj więcej, możesz być piękna i szczupła… itd itp – to naprawdę nie pomaga im cieszyć się młodością i życiem. Dlatego wszelkie programy wzmacniająe dzieci i młodzież uważam za mega ważne!

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.