ikona1234kobieta3
Ela Makos
06/04/2016

By żyć dłużej!

Co zrobić, aby żyć dłużej? Skończyć studia i wyjechać na wieś – oto podstawowe zasady!

Naukowcy twierdzą, że to, jak długo żyjemy zależy od naszej płci i trybu życia. Zespół pod kierownictwem prof. Haliny Kołodziej uważa, że Polka, która urodziła się w 2009 roku przeżyje średnio około 80 lat, a Polak jakieś 8 lat mniej.

Różnice w długości życia pomiędzy przedstawicielami obu płci to nie nowość. Dłuższe życie kobiet zapisane jest w ich genach. Prawdopodobnie bierze się to z zawartości estrogenu w kobiecej krwi. Co z tego wynika? Chroni on je przede wszystkim przed chorobami krążenia. Badania pokazują jednak, że te różnice genetyczne warunkują jedynie 4 lata życia więcej. Reszta ma swoje źródło między innymi w stylu życia czy czynnikach społecznych.

To wyjaśnia dlaczego długość życia Polaków różni się w zależności od ustroju, w jakim przychodzi im żyć czy też od funkcjonowania opieki zdrowotnej. Przykład? Po transformacji ustrojowej trzy dekady temu można było zauważyć skok w długości życia Polaków. Od 1988 do 2002 roku dało się zaobserwować, że liczba przedwcześnie umierających mężczyzn znacznie spadła. Mogło to wynikać m.in. ze spadku konsumpcji alkoholu, mniejszej popularności papierosów czy zdrowszego odżywiania.

Jednak ryzyko przedwczesnej śmierci szczególnie zmalało w tym czasie u mężczyzn. Dlaczego pozytywny wpływ transformacji na kobiety okazał się mniejszy? Naukowcy zwracają uwagę, że panie w nowym systemie zetknęły się z nowymi problemami, na przykład z bezrobociem, które również może skracać oczekiwaną długość życia. Poza tym kobiety, szczególnie w mieście, zaczęły przejmować wzorzec męskiego stylu życia, między innymi palenie papierosów czy stresującą pracę.

Kolejny czynnik związany z długością życia to miejsce zamieszkania. Umieralność kobiet miejskich jest wyższa niż kobiet mieszkających na wsi. Nie jest to duża różnica, ale życie Polki mieszkającej w mieście jest krótsze średnio o 2 miesiące. Co jednak ciekawe, wpływ środowiska wiejskiego na mężczyznę nie jest już tak korzystny – polscy mężczyźni mieszkający na wsi żyją o rok krócej niż mieszkańcy miast. Do tego dochodzi jeszcze poziom wykształcenia. Antropolodzy twierdzą, że im wyższy on jest tym niższe jest prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu. Na przedwczesny zgon są bardziej narażeni jednak ci, którzy żyją samotnie, nie mają partnera.

Na długość życia wpływ ma również to, w której części Polski się mieszka. W przypadku mężczyzn przeciętnie najdłużej żyją ci z województw: podkarpackiego i małopolskiego. Tutaj średnia długość życia jest prawie o dwa lata większa niż średnia krajowa. W przypadku kobiet – najdłużej żyją panie z województw: podlaskiego, podkarpackiego i małopolskiego – tam żyje się średnio o rok dłużej. Antropolog interpretuje, że może mieć to związek z czynnikiem ekologicznym.

Prof. Kołodziej podsumowując zaznacza, że najdłużej żyją kobiety zamężne, mające wyższe wykształcenie i mieszkające na wsi. Za to wśród polskich mężczyzn największe szanse na długoletnie życie ma żonaty mieszkaniec podkarpackiego miasta, najlepiej z wyższym wykształceniem.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ikona1234kobieta3
ikona1234kobieta3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.