skromna
Redakcja
17/04/2018

Dlaczego jesteśmy takie skromne?

Mężczyźni zazwyczaj uważają się za mądrzejszych od innych osób – nawet tych, które otrzymują takie same oceny z danego przedmiotu. Zaś kobiety nierzadko czują się mniej zdolne od swoich rówieśników – wynika z badania zamieszczonego w „Advances in Physiology Education”.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Arizona (USA) zapytali studentów uczestniczących w kursie z dziedziny biologii, jak oceniają swoje możliwości intelektualne. Poprosili ich, by porównali się pod tym względem z pozostałymi kursantami, a zwłaszcza z osobami, z którymi często współpracują.

Okazało się, że większa część męskiej populacji miała o sobie bardzo dobre mniemanie. Panowie deklarowali, iż czują się inteligentniejsi od 66 proc. kursantów – również tych uzyskujących podobne wyniki w nauce.

Wśród kobiet sytuacja wyglądała nieco gorzej – panie uważały, że inteligencją przewyższają najwyżej 54 proc. uczestników kursu.

W dodatku mężczyźni ponad trzy razy częściej niż kobiety uznawali, że są mądrzejsi od swoich najbliższych współpracowników – zarówno osób płci męskiej, jak i żeńskiej.

Wyniki badania sugerują, że kobiety nie doceniają swojej inteligencji. Przeświadczenie o tym, że nie są wystarczająco mądre i nie dorównują pod względem intelektualnym pozostałym studentom, może skłaniać je do rezygnacji z przedmiotów ścisłych i zniechęcać do kontynuowania nauki.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

skromna
skromna

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 20/07/2018 20:58

    CytujSkomentuj

    Pełna zgoda. Tego się oczywiście można nauczyć ;) ale jakoś się tak utarło, że nie można za dobrze mówić o sobie ;) a to duży duży błąd. W końcu kto ma o nas dobrze mówić jak nie my sami, same? Szklany sufit nie jest wymysłem, więc to też nie ułatwia w pozyskiwaniu wiedzy i chwaleniu siebie

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.