starzyludzieikonanowe123
Ela Makos
16/11/2016

Gimnastyka dla mózgu

Nie tylko nasze ciało czeka na ćwiczenia. Sprawny powinien być również umysł. Trzeba jednak nad nim pracować. Warto to robić nie tylko poprzez wykonywanie znanych nam już czynności, ale i dzięki tym zupełnie nowym. Dzięki nim nasz mózg ma szansę się rozwijać. W tej kwestii bez trudu da się jednak połączyć przyjemne z pożytecznym

Każdego dnia nasz mózg staje się coraz starszy, a kolejne komórki nerwowe obumierają. Ten proces da się jednak spowolnić. Jak to zrobić? Wystarczy ćwiczyć swój umysł. Przykładem takich ćwiczeń są m.in. gry wymagające myślenia, uczenie się na pamięć lub rozwiązywanie trudnych łamigłówek. Niektóre z tych gier mogą być naprawdę przyjemne. Przykładem będą tu z pewnością tajemnicze pokoje zagadek, a więc pomieszczenia typu „escape room”, z którego można wyjść tylko dzięki wykonaniu kilku zadań i rozwiązaniu paru łamigłówek. Wbrew pozorom bywają one jednak bardzo trudne, a czas na ich rozwiązanie ucieka bardzo szybko.

Pokoje logicznych zagadek osadzone w intrygującej fabule zostały stworzone na wzór popularnych gier komputerowych, w których celem jest wyjście z zamkniętego pomieszczenia. Celem uczestników jest znalezienie obiektów i rozwiązanie szyfrów, które pomogą wyjść z pokoju. Każdy przedmiot w pokoju może mieć znaczenie, ale niektóre są tylko po to by zmylić graczy. To emocjonująca gra łącząca sprawność fizyczną, inteligencję, błyskotliwość i logiczne myślenie.

Kolejnym ćwiczeniem dobrym dla naszego mózgu może być np. lustrzany labirynt. W jego pokonaniu nie pomagają nam zarówno wspomniane lustra jak i dodatkowe oświetlenie czy iluzje optyczne, przez które przestrzeń wydaje nam się być niczym nieograniczona i… nie do pokonania. Zadanie jest proste – trzeba się wydostać z tego miejsca! W niemal zupełnej ciemności oświetlonej jedynie kolorowymi światłami, w krętych korytarzach, ślepych zaułkach bez problemu można zabłądzić. Odpowiednio przygotowana muzyka potęguje efekt dezorientacji. Aby znaleźć wyjście z lustrzanego labiryntu naprawdę należy wykazać się kreatywnością i pomysłowością.

Dobrą gimnastykę dla umysłu mogą być również gry karciane. Niezawodny w tej kwestii jest m.in. brydż. Nie zawsze trzeba teraz w nią grac w tej tradycyjnej formie – z talią kart w ręku. Równie dobrze można grać z innymi…przed ekranem komputera. Naszymi przeciwnikami będą wtedy osoby znajdujące się na różnym poziomie zaawansowania z różnych stron świata, a to również może wpłynąć na nasz rozwój. Trzeba jednak pamiętać, że jest to gra, która uzależnia.

Źródło: Innovation PR

starzyludzieikonanowe123
starzyludzieikonanowe123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.