pies z kobietą
karolina
26/06/2018

Psy odczytują niektóre emocje z twarzy

Kiedy pies widzi rozgniewaną, przestraszoną lub szczęśliwą osobę, obraca głowę w lewo, a przy twarzy pokazującej zdziwienie – w prawo. W odpowiedzi na różne ludzkie emocje uruchamiają się u psów inne obszary mózgu oraz pojawiają się zmiany w fizjologii i zachowaniu.

Żyjąc od tysięcy lat z ludźmi, w toku ewolucji psy wykształciły różnorodne mechanizmy, które pomagają im dzielić przestrzeń z człowiekiem – mówią autorzy badania opisanego w magazynie „Learning & Behavior”.

Dotychczasowe eksperymenty wskazywały na to, że mózg czworonoga potrafi wychwycić emocje wyrażane przez ludzki głos, zapach, postawę ciała czy twarz.

W nowym badaniu, zespół z włoskiego Uniwersytetu im. Aldo Moro w Bari przyjrzał się bliżej zdolności odczytywania emocji na twarzy człowieka przez zwierzę.

Badacze umieszczali zdjęcia mężczyzn i kobiet na linii wzroku karmionych psów. Twarze na fotografiach wyrażały sześć podstawowych ludzkich emocji – gniew, strach, szczęście, smutek, zdziwienie i obrzydzenie lub też miały neutralny wyraz.

Zwierzęta inaczej reagowały zależnie od prezentowanej emocji. Przy zdjęciach pokazujących stany pobudzenia, takie jak gniew, strach czy szczęście, tętno psów wyraźnie się zmieniało i mijał dłuższy czas, zanim zwierzęta wracały do jedzenia. Wskazuje to na reakcję stresową.

Różnic było więcej. Gniew, strach i szczęście sprawiały, że patrząc na zdjęcie, psy obracały głowę w lewo, a przy twarzach pokazujących zdziwienie – w prawo. Prawdopodobnie zdziwione twarze nie kojarzyły im się z zagrożeniem – uważają naukowcy.

Niepozorna zmiana ułożenia głowy wiele mówi o pracy mózgu psów. Zdaniem badaczy, na różne emocje reagują inne jego części.

– Najwyraźniej pobudzające, negatywne emocje są przetwarzane przez prawą półkulę mózgu psa, a bardziej pozytywne – przez lewą – wyjaśnia prof. Marcello Siniscalchi, autor badania.

Wyniki te zgadzają się z badaniami psów oraz innych ssaków pokazującymi, że prawa półkula odgrywa ważniejszą rolę w sterowaniu układem współczulnym m.in. pobudzającym pracę serca.

Jak tłumaczą naukowcy, reakcja ta ma ścisły związek z niezbędną dla przetrwania tzw. reakcją walki i ucieczki.

Wiadomość dla właścicieli psów jest więc taka, że także na czworonożnego przyjaciela wpływa dobry lub zły dzień ich pana.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

pies z kobietą
pies z kobietą

Komentarze Dodaj komentarz (3)

 1. Sebastian 26/06/2018 11:42

  CytujSkomentuj

  Ależ oczywiście, że odczytują! Psy to bardzo wrażliwe, mądre i kochane zwierzęta. Potrafią doskonale odczytać, kiedy ktoś jest smutny, kiedy szczęśliwy, kiedy wkurzony. Miałem kiedyś wspaniałego psa, rasy kundel oczywiście i on doskonale wiedział, kiedy się smucę, kiedy jest mi źle, a kiedy jestem wściekły na otoczenie i trzeba zejść mi z drogi. I zawsze pomagał rozładować sytuację w domu. Psy to do siebie mają, że kochają całym sercem. Momentami są tak bardzo lepsze od ludzi… A często tak źle i podle traktowane.

 2. Wiola.W 26/06/2018 13:21

  CytujSkomentuj

  Psy są najcudowniejszymi zwierzętami pod słońcem :) I naprawdę bardzo dużo rozumieją i widzą intuicyjnie. A teraz wychodzi, że umieją też obserwować mimikę twarzy i łączyć ją z konkretnym zachowaniem ludzi. To pokazuje tylko, jak mądre i fantastyczne są to zwierzęta :D

 3. Dagmara 26/06/2018 15:52

  CytujSkomentuj

  Właśnie to wczoraj gdzieś widziałam i proszę – tu mogę przeczytać na spokojnie :) tak, psy są genialnymi obserwatorami. Na podstawie tzw mikrosygnałów można szkolić psy, by przykładowo na skinienie lewej ręki robił siad a na kaszlnięcie podawał łapę. Mądre zwierzęta. Dlatego przy psach się nie można kłócić :P

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.