ikona1234_kobieta_sport8
Edyta Nowicka
23/01/2017

Ćwicz mięśnie dna miednicy

Odpowiednia kondycja mięśni dna miednicy jest ważniejsza niż może się wydawać. Odpowiadają one za postawę ciała, przebieg porodu, jakość życia seksualnego i prawidłowe utrzymanie moczu. Istotne jest jednak to, aby odpowiednio o nie dbać i ćwiczyć je przez całe swoje życie

Słynne mięśnie Kegla to jedynie część mięśni dna miednicy. Warto jednak zająć się nimi wszystkimi. Ćwiczenie mięśni dna miednicy powinno wejść w krew tak jak jogging czy gimnastyka. Można ćwiczyć w wybranych klubach fitness, w gabinecie fizjoterapeuty lub samodzielnie w domu. Jak to zrobić?

Ćwiczenia mięśni dna miednicy nie od początku będziemy wykonywać dobrze. Czasami próbując je aktywować spinamy uda, brzuch, a także twarz. To powinno być dla nas znakiem, że coś robimy nie tak jak powinniśmy. Warto jednak poświęcić trochę czasu na domową gimnastykę. Wspomniane mięśnie najlepiej kurczą się wtedy, gdy jesteśmy rozluźnieni. W początkowej fazie nauki, koncentrujemy się zatem na wykonywaniu skurczu w trakcie spokojnego wydechu. To istotny element całych ćwiczeń. Z czasem można jednak stosować różne kombinacje i możliwie jak najbardziej wydłużać czas skurczu, a także jego siłę. Podczas jednego wydechu można próbować również wykonać kilka skurczy.

Przykładowe ćwiczenie:

- Pozycja wyjściowa: leżenie na plecach na kocu lub macie.
- Ręce wzdłuż tułowia, stopy leżą na podłodze rozstawione na szerokość bioder. Nogi lekko ugnij w kolanach. Podłóż wzdłuż kolana zwinięty w rulon ręcznik lub koc. Nie dociskaj całkowicie odcinka lędźwiowego kręgosłupa do podłoża tylko staraj się zachować bardzo delikatny odstęp (miednica w pozycji neutralnej). Zauważ, że w tej pozycji mięśnie dna miednicy – określające bardzo schematycznie, ułożone są prostopadle do podłoża.
- Robiąc wydech napinamy mięśnie dna miednicy, podciągając jednocześnie do góry w stronę pępka i do wewnątrz, napięcie utrzymujemy 5 sek.
- W czasie wykonywania wszystkich ćwiczeń, dla kontroli, połóż prawą dłoń nad kością łonową, a lewa przyłóż do lewego pośladka. Pośladki powinny być rozluźnione, a pod prawą dłonią (na podbrzuszu) powinnaś wyczuć lekkie napięcie.

Źródło: Rolinger PR

ikona1234_kobieta_sport8
ikona1234_kobieta_sport8

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.