ikona1234jedzenie_owoce3
Ela Makos
13/01/2017

Domowe sposoby na choroby

Zmienna pogoda za oknem czy ciągłe zmiany temperatur sprzyjają częstszym przeziębieniom i grypom. Z tymi infekcjami możemy walczyć nie tylko dzięki lekom, ale i korzystając z domowych sposobów

Do obniżenia odporności w sezonie jesienno-zimowym przyczynia się wychłodzenie organizmu, spadek poziomu witaminy D, wynikający z małej ilości czasu spędzonego na słońcu, a także mniejsza dostępność świeżych warzyw i owoców, stres oraz niewielka ilość snu. Efektem występowania tych wielu niekorzystnych czynników jest m.in. ból gardła, zatkany nos czy trudności w oddychaniu. W takich sytuacjach najchętniej schowalibyśmy się pod kołdrą i spod niej nie wychodzili. Z takimi objawami należy jednak walczyć.

Chociaż zachorowaniu na przeziębienie lub grypę towarzyszy zwykle kilka różnych objawów. Jednym z występujących wtedy problemów jest normalne funkcjonowanie, a jednocześnie utrzymującym się najdłużej, są zatkany nos i katar, trudności w oddychaniu, zalegająca wydzielina i kaszel oraz osłabienie. Pomimo że często zdarza nam się ignorować te objawy na dłuższą metę przeszkadzają nam one nie tylko w wypełnianiu zawodowych zobowiązań, ale także w pełnieniu roli rodzica czy partnera.

W jaki sposób Polacy radzą sobie z objawami przeziebienia lub grypy? Blisko 30% Polaków w przypadku pojawienia się pierwszych objawów przeziębienia lub grypy przyjmuje jedynie naturalne preparaty i stosuje domowe metody leczenia. Okazuje się, że w walce z symptomami choroby, poza przyjmowaniem leków, najbardziej pomocny wydaje się być wypoczynek, częste przyjmowanie płynów i nawilżanie dróg oddechowych.

Gdy dokucza nam katar i zatkany noc warto postawić na inhalacje ziołowe z rumianku lub szałwii, które działają przeciwzapalnie, a niejednokrotnie pomagają również w rozrzedzaniu wydzieliny zalegającej w przewodach nosowych oraz zatokach. Skuteczne może być też przyjmowanie witaminy C, która uszczelni naczynia krwionośne.

Inhalacje z ziół mogą się przydać również przy okazji trudności z oddychaniem, zalegającej wydzielinie i kaszlu. Warto jednak dodatkowo pić duże ilości płynów, a szczególnie wody, herbatek ziołowych i gorącego rosołu. Problemem może być również ogólne osłabienie organizmu. Jeśli chorujemy, powinniśmy zapewnić organizmowi wypoczynek i odpowiednią ilość snu. Nawet po przebytej już chorobie nasz organizm wciąż jest osłabiony i należy go wzmocnić, m.in. lekkostrawną, bogatą w witaminy dietą.

Źródło: On Board PR

ikona1234jedzenie_owoce3
ikona1234jedzenie_owoce3

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 11/10/2018 20:03

    CytujSkomentuj

    Teraz tak miałam właśnie, że się przeziębiłam. Jakoś tak mi ten moment „chwilę przed” umknął i później już było tylko naprawdę źle. Pomogły ciepłe kąpiele (nie gorące, bo osłabiają), wiśniówka na noc, ciepłe skarpetki i maść rozgrzewająca na stopy oraz właśnie dużo napojów i witamin.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.