AVON_eksmagazyn
Kalina Samek
17/04/2015

5 kroków do osiągnięcia samodzielności

Proces usamodzielniania się i budowania własnej ścieżki zawodowej dla wielu młodych osób nie jest wcale sprawą łatwą i oczywistą. Mają chęci, ambicje, zapał, ale nie do końca wiedzą, jak świadomie nimi pokierować i w pełni wykorzystać drzemiący w nich potencjał. Znasz to uczucie? Poniżej podpowiemy, jakie kroki warto podjąć, aby właściwie kreować siebie i własną pozycję w dorosłym świecie

1. Chęć zmiany dotychczasowego życia

Może zabrzmieć to trochę banalnie, ale nic samo się nie wydarzy i nie ma co liczyć, że sukcesy same spadną z nieba. Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu, musisz sama poczuć w sobie tę potrzebę i podjąć konkretne decyzje. Odpowiedz sobie na pytanie, kim chcesz być, czym chcesz się zajmować i jaki ślad chcesz po sobie pozostawić. Ustal sobie cel i przygotuj plan działania, który ma doprowadzić cię do jego zrealizowania. Przeprowadzone dotychczas badania nad osiąganiem zamierzonych celów sugerują, że ludzie, którzy je realizują, dokładnie wiedzą, do czego chcą dojść. Świadomość swoich celów i konsekwencja w dążeniu do nich pozwalają na szybsze znalezienie wymarzonej pracy, prędki awans oraz odnoszenie sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym. Dlatego tak ważne jest określenie swoich zamiarów i ułożenie planu. Zakładając sobie kolejne działania, weź pod uwagę taktykę SMART, która mówi, że cel powinien być:

-Simple – prosty (jasny, zrozumiały),

-Measurable – mierzalny (można sprawdzać postępy w jego realizacji),

-Achievable – osiągalny (realny do wykonania),

-Relevant – istotny (ważny dla ciebie i oznaczający zmianę, rozwój, pójście na przód),

-Timely defined – określony w czasie (wyznaczaj sobie konkretne, mierzalne ramy czasowe).

2. Kierunkowanie się na pracę w konkretnej branży poprzez naukę

Znany amerykański mówca i motywator Les Brown powiedział: „Nie musisz być doskonałym, kiedy zaczynasz, ale musisz zacząć stawać się doskonałym”. Postaw na zdobywanie wiedzy i samodoskonalenie. Skoro wiesz już, co chcesz osiągnąć i jaką pracę podjąć, rozwijaj się w tym kierunku. Poprzeglądaj oferty pracy oraz sama zastanów się, jakie umiejętności będą szczególnie ważne na danym stanowisku. Pamiętaj, że czasy, kiedy wystarczało samo wykształcenie i dyplom, minęły. Na pierwszy plan wychodzą teraz kompetencje miękkie. Niemal każdy pracodawca oczekuje od kandydata komunikatywności, dobrej organizacji pracy, samodzielności, umiejętności pracy w zespole. Błędem jest, że ludzie często przeceniają swoje kompetencje miękkie i nie dbają o ich rozwój, co obniża wartość takich osób na rynku pracy. Świadomie ulepszaj swoje zdolności interpersonalne – każdy je posiada, różnica polega jedynie na rozwinięciu ich w różnym stopniu. Podpieraj się literaturą fachową i doświadczeniem osób długo istniejących na rynku zawodowym.

3. Zdobywanie doświadczenia

Poszukaj zajęcia, które będzie dla ciebie dobrym zalążkiem do zdobycia doświadczenia, rozwoju umiejętności miękkich i budowania kariery. Świetnym rozwiązaniem może być rozpoczęcie od zostania konsultantem – liczy się tu przede wszystkim bezpośredni kontakt z klientem. Taką możliwość daje na przykład firma kosmetyczna AVON. Dzięki współpracy z klientem doskonale możesz rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne. Zyskujesz też większą pewność siebie – każdy sprzedany produkt jest dowodem na to, że posiadasz odpowiednie ku temu możliwości i kompetencje miękkie, które wymagają jedynie praktyki i systematyczności. Dużym plusem bycia takim konsultantem jest elastyczny czas poświęcania się temu zajęciu i możliwość swobodnego pogodzenia go ze studiami. Jest również jasna ścieżka kariery, awansu na lidera i możliwość budowania swojego zespołu. Taka współpraca daje duże pole do rozwoju i podniesienia swojej wartości na rynku pracy.

4. Podjęcie stałej pracy

Zdobyte doświadczenie umożliwi ci podjęcie stałej, wymarzonej pracy. Jeśli byłaś do tej pory konsultantką, to rozwinęłaś swoje umiejętności komunikacyjne i dużo łatwiej będziesz przechodzić przez kolejne rozmowy na spotkaniach rekrutacyjnych, bez niepotrzebnego stresu. Możesz również pochwalić się w CV i na rozmowie z pracodawcą swoimi sukcesami, np. wzrostem sprzedaży. Będzie to świadczyło o twoim zaangażowaniu, zorientowaniu na cel i umiejętności budowania relacji. Rekruter na pewno nie będzie obojętny wobec takich argumentów i zdecydowanie będą one przemawiać za twoją kandydaturą. A kiedy uzyskasz już upragnione stanowisko, bycie konsultantem zawsze potraktować możesz jako dodatkową formę zarobku.

5. Samodzielne zamieszkanie

Samodzielnie zarobione pieniądze dają dużą satysfakcję i niezależność. To jeden z największych atutów i symboli dorosłości. Nie jesteś od nikogo zależna i możesz sama kierować swoim życiem. Stajesz się samowystarczalna, masz możliwość samodzielnego zamieszkania i życia według swoich zasad. Wynajmowanie mieszkania na spółkę z przyjaciółmi na początku może być wygodne i przyjemne, ale po pewnym czasie zaczyna przeszkadzać. Warto świadomie wyznaczać sobie cele i konsekwentnie je realizować, aby czerpać z nich satysfakcję i polepszać komfort własnego życia.

AVON_eksmagazyn
AVON_eksmagazyn

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 29/10/2018 20:21

    CytujSkomentuj

    No to pozwolę sobie podać przykład mojego Syna :) zawsze był przedsiobiorczy ;) od najmłodszych lat miał uzbieraną jakąś kasę na zaplanowaną do zakupu grę czy ciekawą książkę. To od dziadków dostał kilka groszy, to coś sprzedał, już nieużywanego z biblioteczki itd. Umiał też odłożyć większe kwoty, które dostawał na wiekszy cel. Od 15 roku życia dorabiał sobie robieniem zdjęć na eventach z racji artystycznych zainetersowań i nauki i tu też – stówka do stówki i nowy obiektyw jest. Od miesiąca mieszka sam. Ponieważ nie chciałam nigdy wychować księcia z bajki to umie i zrobić pranie i ugotować coś dobrego i ogarnąć dom – wszak to nie magia ;) tylko dwie ręce do pracy.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.