ikonaodrodzenie
Redakcja
28/03/2014

Domowe SPA

Brak czasu i zmęczenie towarzyszy nam na co dzień. Nie umiemy się relaksować, a na odwiedziny salonu kosmetycznego lub SPA nie zawsze mamy czas. Dlatego tak ważne jest poświęcenie uwagi sobie samemu

Po całym dniu pracy jest to istotny moment dla nas, aby zakończyć etap dnia codziennego i przejść do upragnionej chwili dla siebie. Kiedy nie masz czasu, wykonaj peeling ciała.

Jak samemu zrobić peeling do ciała:
Składniki:
·    Sól z morza martwego (drobno lub gruboziarnista) lub cukier trzcinowy
·    Olej bazowy: arganowy, migdałowy, jojoba, oliwa z oliwek
·    ½ pomarańczy, 100% olejek eteryczny pomarańczowy (3-5 kropli) lub każdy inny 100% olejek eteryczny


Przygotowanie: Do małej miseczki wsypujemy 3 -5 łyżek stołowych soli z morza martwego lub cukru trzcinowego, następnie dodajemy olejku bazowego (ok. 20-30 ml). Całość możemy podgrzać, a następnie dodajemy sok z pomarańczy lub 3-5 kropli 100% olejku eterycznego. Ruchami głaszczącymi aplikujemy peeling na ciało uwzględniając stopy, ramiona, łokcie. Po przemasowaniu ciała spłukujemy wszystko pod prysznicem lub wykonujemy kąpiel w wannie bez użycia substancji myjących.

Czas wykonania ok. 15 min

Zmysł węchu jest najbardziej czułym zmysłem i najszybciej przenoszącym do mózgu bodźce. Zdolność percepcji zapachów jest efektem obecności dużej ilości receptorów węchowych, które znajdują się w jamie nosowej. Wpływ zapachów na stan psychiczny jest znany już od najdawniejszych czasów, dlatego wykorzystujemy je w leczeniu zaburzeń psychicznych, stanów lękowych , zmęczenia, a nawet depresji.

Olejek ylang ylang otrzymywany jest z kwiatów drzewa kanangowego, zbieranych głównie w Indonezji. Ma piękny, kwiatowo-zmysłowy zapach. Łagodzi napięcia nerwowe i obniża ciśnienie krwi.
Olejek z róży damasceńskiej stosuje się w terapii bezsenności, depresji, napięć nerwowych i stresu. Doskonale działa również na starzenie się skóry oraz posiada działanie ściągające na naczynia włosowate.
Olejek geraniowy otrzymuje się przez destylację ziela geranium z parą wodną. Posiada działanie przeciwdepresje, niweluje napięcia nerwowe, lęki, dodatkowo wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
Olejek lawendowy posiada działanie uspakajające, przeciwdepresyjne, dodatkowo zmniejsza ociężałość umysłową i irytację, wykazuje działanie antyseptyczne.
Olejek rozmarynowy stosujemy przy zmęczeniu, apatii, bólach migrenowych oraz zaburzeniach funkcji systemu nerwowego.
Olejek pomarańczowy działa rozluźniająco na napięcia mięśniowe oraz nerwowe.
Olejek z mięty pieprzowej łagodzi bóle głowy i migreny, zmniejsza ociężałość umysłową zmęczenie i napięcia nerwowe.

Olejki możemy wykorzystać do kąpieli aromaterapeutycznej w wannie. Do ciepłej (nie gorącej) wody wkraplamy 5-15 kropli olejku (w zależności od pojemności wanny). Kąpiel powinna trwać 10-20 min. Dodatkowo, do wanny możemy dodać olejku bazowego np. arganowego, jojoba, migdałowego w celu natłuszczenia ciała. W zależności od posiadanych olejków eterycznych możemy używać je pojedynczo lub tworzyć mieszanki z innymi olejkami.

Mieszanka na stres (przepracowanie)
Przykład 1
·    Lawendowy (4 krople)
·    Geraniowy (2 krople)
·    Rozmarynowy (2 krople)
·    Pomarańczowy (2 krople)

Przykład 2
·    Pomarańczowy (3 krople)
·    Rozmarynowy (3 krople)
·    Mięta pieprzowa (1 kropla)

Przykład 3
·    Ylangowy (4 krople)
·    Róża (3 krople)
·    Lawenda (2 krople)
·    Romaryn (1 kropla)

Zmęczenie
·    Rozmarynowy (5 kropli)
·    Lawendowy (2 krople)
·    Geraniowy (2 krople)
·    Mięta pieprzowa (1 kropla)

Należy zachować ostrożność przy ich stosowaniu. Olejki eteryczne należą do najbardziej czynnych substancji aktywnych. Nie wolno stosować nierozcieńczonych olejków eterycznych na skórę. Istnieją pewne wyjątki od tej zasady, na przykład bez rozcieńczania można użyć miejscowo na skórę olejku lawendowego czy z drzewa herbacianego. W czasie ciąży lub w pierwszych trzech miesiącach ciąży należy unikać niektórych olejków (patrz etykieta). Nie używaj kompozycji zapachowych imitujących naturalne olejki. 100% olejek eteryczny kosztuje więcej niż rozcieńczone olejki oraz kompozycje zapachowe przypominające olejki, dlatego nie wybieraj najtańszej możliwości. Stosuj się do zaleceń i przeciwwskazań, które są podane na etykiecie. Korzystając po raz pierwszy z nowego olejku należy wykonać test na wewnętrznej stronie przedramienia. Rozpuścić kroplę olejku eterycznego w łyżeczce oleju roślinnego i posmarować tym skórę. Odczekać 24 godziny, aby upewnić się, że olejek nie powoduje uczulenia.

Propozycje masaży
Masaż to najlepsza metoda na zrównoważenie napięcia mięśniowego i nerwowego. Każdy z masaży powinien być dobrany indywidualnie, zarówno pod względem adaptacji ruchów, jak również olejków, na których będzie masowany. Masaż kamieniami bazaltowymi jest bardzo starą techniką masażu. Wywodzi się z Dalekiego Wschodu. Masaż kamieniami jest głęboko relaksujący, pozwala na uwolnienie nagromadzonego w nas stresu, dodatkowo wprowadza do naszego organizmu harmonię, równowagę i spokój.
Masaż psychosomatyczny jest wykorzystywany w programach antystresowych. Podstawowy efekt masażu związany jest z oddziaływaniem silnego strumienia impulsów nerwowych, wysyłanych od receptorów dotykowych do ognisk reagujących na bodźce w centralnym układzie nerwowym. Określony rytm połączony z indywidualną adaptacją ruchów masujących wywołują u pacjenta unikalne wrażenia pozwalające odwrócić uwagę od nieprzerwanej analizy sytuacji stresowych. Poprzez oddziaływanie z różnych punktów i asynchroniczne ruch masaż ten wykazuje działanie uspakajające zmniejszając symptomy stanów stresowych.
Anna Diduk, Salon Odrodzenie

ADRES:

Salon Odrodzenie
Pomorska 6/3,
Polska, 30-039 Kraków

Telefon: +48 12 631 04 85+48 12 631 04 85
E-mail: biuro@salonodrodzenie.pl

www.salonodrodzenie.pl

ikonaodrodzenie
ikonaodrodzenie

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 24/10/2018 11:31

    CytujSkomentuj

    Oj, taki wspaniały masaż by mi się bardzo przydał. Trochę nie ma kiedy, to fakt, ale jakoś też tak człowiek chyba głupio ma ;) że musi naprawdę zaboleć by się wziął za profilaktykę. I jeszcze te olejki piękne z artykułu, ah :) Do Krakowa specjalnie nie pojadę, wiadomo, ale zapisałam sobei adres gdy będę na wyjeździe w Okolicach :)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.