ikonaodrodzenie
JJ
29/09/2012

Super nawilżenie

Skóra potrzebuje wody, tak samo jak nasz cały organizm. O tym, na czym polega proces jej nawilżania i jakie zabiegi są odpowiednie dla kobiet w różnym wieku rozmawiamy z Anną Didiuk z Salonu Odrodzenie

EksMagazyn: Jakie są długotrwałe skutki nadmiernego opalania dla kondycji naszej skóry?
Anna Diduk: Ekspozycja na promieniowanie UV wywołuje pogrubienie naskórka i zmiany w budowie skóry. W obrębie skóry właściwej utrata kolagenu powoduje powstanie zmarszczek i zmniejszenie jędrności skóry. Dodatkowym problemem są przebarwienia, które związane są z uszkodzeniem skóry spowodowanym ekspozycją na słońcu bez zabezpieczenia skóry filtrami.

Co tak właściwie dzieje się z nią pod wpływem słońca?

W skórze zniszczeniu ulegają włókna elastyny i kolagenu. Powstaje elastoza, czyli zgrubienie włókien elastyny. W wyniku fotouszkodzenia powstają również wolne rodniki, które uszkadzają błony komórkowe, DNA i białka. Skóra dodatkowo ulega odwodnieniu, ponieważ UV uszkadza białka błony zewnętrznej której zadaniem jest wiązanie wody i nawilżenie skóry. Reaktywne formy tlenu mają również wpływ na powstawanie nowotworów skóry. Dlatego tak ważne jest, aby stosować filtry przeciwsłoneczne, które zabezpieczają skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, oraz stosować produkty do pielęgnacji skóry zawierające antyoksydanty np. witaminy (A,C,E,B) koenzym Q10. Nie możemy zapominać również o nawilżeniu i odbudowaniu bariery hydrolipidowej skóry.

Na czym polega proces nawilżania skóry?
Na dostarczeniu skórze składników nawilżających i przyciągających wodę. Zadaniem nawilżenia jest przywrócenie uwodnienia bariery naskórka i skórze. Wraz z naturalnym starzeniem się skóry zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego wchodzącego w skład tkanki łącznej. Uzupełnianie nawilżenia pozwoli na lepsze funkcjonowanie skóry i prewencję procesów starzenia się. Dobre preparaty nie tylko nawilżają skórę, lecz chronią ją też przed nadmierną utratą wody. Każda skóra jest na to narażona, dlatego trzeba ją nawilżać i dostarczać dodatkowo innych składników aktywnych np. jak antyoksydanty. O nawilżenie skóry dbamy w każdym wieku.

Jakie substancje nawilżające są najbardziej skuteczne i w jaki sposób możemy je dostarczyć naszej skórze?
Kwas hialuronowy, mocznik i ceramidy, które dodatkowo zapobiegają parowaniu wody ponieważ uszczelniają barierę skóry. Musimy też pamiętać, że skóra posiada kompleks zwany naturalnym czynnikiem nawilżającym NMF, który zawiera substancje chroniąca skórę przed odwodnieniem. Pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu wody w korneocytach, które tworzą warstwę rogową. Nawilżać i odżywiać skórę możemy też za pomocą preparatów pielęgnacyjnych. Wybór odpowiedniego preparatu np. kremu, zależy od rodzaju skóry, wieku i potrzeb klienta.

W jaki sposób nawilżać skórę tłustą i mieszaną?
Tak samo, tylko musimy pamiętać, żeby złuszczać naskórek. Skóra mieszana, a zwłaszcza skóra tłusta, mają tendencję do nadmiernego rogowacenia. Złuszczanie skóry jest kontrolowanym mechanizmem, który jest potrzebny do prawidłowego uwodnienia skóry. W chwili, kiedy mamy zaburzenie tego procesu, następuje zaczopowanie ujść gruczołów łojowych, co powoduje powstanie wykwitów skórnych.

Jakie zabiegi nawilżające polecają państwo w swoim gabinecie osobom ze skórą dojrzałą?
Zabiegi pielęgnacyjne z produktami renomowanych firm, które są dostosowane indywidualnie i dobrane po diagnozie i wywiadzie. Bardzo fajnym zabiegiem jest Accura, która wykorzystuje działanie prądów wysokiej, średniej i niskiej częstotliwości. Technologia termoterapii HF, elektroporacji  i liftingu mogą być wykorzystywane jako oddzielne metody zabiegowe oraz łączone w specyficzne programy pielęgnacyjne. W tym urządzeniu mamy do czynienia ze zjawiskiem elekroporacji (mezoterapii bezigłowej). Możemy dobrać maskę żelową, która najbardziej będzie odpowiadała potrzebom skóry.
Możemy również zaproponować zabieg mezoterapii igłowej. Iniekcyjnie aplikujemy wyspecjalizowane koktajle bogate w substancje aktywne. Może być to czysty kwas hialuronowy, który ma działanie mocno nawilżające, wzbogacony o witaminy, aminokwasy np. Filorga, StretchCare czy CytoCare 532, który dostał nagrodę „Perła Dermatologii Estetycznej 2011”. Te same koktajle możemy zastosować również do MezoRolleru, którego stymulacja włókien kolagenowych pozwala na odbudowę skóry, spłycenie zmarszczek, poprawę jędrności i kolorytu skóry. Igły nakłuwają skórę tworząc mikro-kanały. Zwiększa to wnikanie substancji aktywnych zawartych w preparatach w trakcie zabiegu.

A co jest dobre dla zabieganych 30-latek?
Zabiegi pielęgnacyjne dostosowane po diagnozie i wywiadzie, oprócz tego panie z tej grupy docelowej mogą się podać zabiegowi mezoterapii mikroigłowej, która pozwala na przełamanie bariery naskórka i aplikacje preparatu nawilżająco-odżywczego na 0,3 mm w głąb skóry.

A pielęgnacja domowa? Czy trzeba w jakiś specjalny sposób uzupełniać, to co aplikujemy skórze w gabinecie?

Oczywiście, że tak. Cały czas nasza skóra narażona jest na czynniki zewnętrzne takie jak: promieniowanie UV, zmiany temperatur, powietrze, dlatego musimy zapewnić jej ochronę i odżywienie. Dzięki odpowiedniej diagnozie i naszej wiedzy jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji domowej, tak aby kontynuować rezultaty zabiegów przeprowadzanych w naszym gabinecie.
Redakcja

ikonaodrodzenie
ikonaodrodzenie

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 27/01/2019 07:25

    CytujSkomentuj

    Tak, zgadzam się że nawilżanie skóry to podstawa. A tu często zapominamy o piciu wody, kremowaniu rąk po myciu naczyń czy ogólnie, nawilżaniu ciała po kąpieli (ja dodaję delikatny i pięknie pachnący eko olejek do wanny) i już skóra się wysusza. Do tego zimą łatwiej o to też.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.