ikona_sauna
Kalina Samek
27/05/2014

Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Kąpiele cieplne, łaźnie i chaty parowe towarzyszą nam od początków cywilizacji. Już pierwsi ludzie potrafili czerpać z dobrodziejstw naprzemiennych bodźców w postaci ciepła i zimna. Mimo, że sauny dziś bardzo powszechne i cieszą się nieustającym powodzeniem, to czy na pewno wiemy jak prawidłowo korzystać z kąpieli parowych?

- Zgodnie z popularnym poglądem korzystanie z sauny wpływa przede wszystkim na oczyszczenie organizmu, natomiast nie daje efektów spalania tkanki tłuszczowej, jak błędnie uważają niektórzy. Przebywanie w saunie ma szereg korzystnych zalet dla naszego organizmu. Podczas kąpieli parowej temperatura naszego ciała wzrasta do 38-39°C, a dzięki temu nasilają się procesy termoregulacyjne, wzmaga się pocenie ciała, ciepło oddawane jest przez drogi oddechowe i rozszerzone naczynia skórne. Szacuje się, że ubytek wody waha się wówczas w granicach 800-2000 ml – mówi Małgorzata Przydack, ekspert Manor House SPA, Pałac Odrowążów.  Już około godziny po zabiegu nasz organizm wraca do normy. Systematyczne korzystanie z zabiegów w saunie wpływa bardzo korzystnie na procesy adaptacyjne, wówczas reakcje organizmu na działanie wysokiej temperatury są słabsze i poprawia się tolerancja na zabieg.

Aby optymalnie korzystać ze wszystkich dobrodziejstw płynących z kąpieli parowych należy zaplanować je w cyklu 1-2 tygodniowo. Aby korzystanie z sauny przebiegało prawidłowo należy wystrzegać się alkoholu oraz ciężkich posiłków, a także powstrzymanie się od forsownych ćwiczeń (zarówno przed jak i po saunie). Do sauny powinniśmy wchodzić po uprzednim załatwieniu potrzeb fizjologicznych, rozebraniu się do naga i dokładnym umyciu i osuszeniu ciała. Pamiętajmy również, aby ogrzać stopy, a biżuterię, zegarek czy telefon komórkowy pozostawić w szatni.  Kąpiel w saunie to nie tylko sama faza siedzenia w gorącej parze, prawidłowo wykonany pełen cykl składa się z 2-3 cykli, polegających na fazie nagrzania ciała, schłodzenia, a następnie wypoczynku.

Do sauny zawsze wchodzimy ze swoim ręcznikiem lub płótnem, na którym w celach higienicznych będziemy siedzieć lub leżeć. Zaczynamy zawsze od najniższego poziomu, stopniowo przenosząc się na wyższe półki, to pozwoli nam uniknąć szoku termicznego. Należy pamiętać również, aby nogi trzymać na wysokości tułowia, aby całe ciało było poddane oddziaływaniu tej samej temperatury. Ważnym aspektem pobytu w saunie jest ciche i kulturalne zachowanie oraz odprężenie psychiczne, dlatego zabieg powinniśmy traktować jako swoisty rytuał, przestrzeń do medytacji i wyciszenia wszystkich użytkowników. Wraz z wchodzeniem nowych osób i otwieraniem drzwi wejściowych temperatura i wilgotność w pomieszczeniu będzie spadać, wtedy warto  po uprzednim uzgodnieniu z resztą użytkowników  polać kamienie leżące na piecu wodą z dodatkiem olejków zapachowych.

- Doskonałym zakończeniem całego rytuału będzie odpoczynek w pozycji leżącej przez kolejne 15-20 minut. Kąpiel parowa zgodnie z zaleceniami powinna być ostatnią aktywnością w ciągu dnia, dlatego też, aby jej korzystny wpływ zachować jak najdłużej po ostatnim wyjściu z sauny nie należy myć ciała mydłem. Do końca wieczoru powinniśmy też unikać większego wysiłku fizycznego – podkreśla Małgorzata Przydack, ekspert Manor House SPA, Pałac Odrowążów.

ikona_sauna
ikona_sauna

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.