hałas
Kalina Samek
29/05/2023

Hałas to realne ryzyko dla serca

Wywołane hałasem zdenerwowanie może powodować migotanie przedsionków, a przez to zwiększać nawet ryzyko udarów. W największym stopniu dotyczy to dźwięków niechcianych nocą, np. odgłosów przelatujących nisko samolotów.

Wiele badań pokazało już szkodliwość hałasu. Powoduje on pojawienie się negatywnych emocji, zaburza sen, prowadzi do wyczerpania. W ten sposób nie tylko pogarsza samopoczucie, ale niszczy zdrowie.

Posługując się danymi na temat 15 tys. osób w wieku od 35 do 74 lat, naukowcy z Uniwersytetu Johanna Gutenberga w Moguncji wykazali kolejną, nieznaną wcześniej zależność.

Według badania opisanego na łamach „International Journal of Cardiology”, hałas, a właściwie wywołane nim rozdrażnienie ma związek z zaburzeniami pracy serca.

– W kilku badaniach z udziałem zdrowych ochotników i pacjentów z chorobą wieńcową oraz w badaniach przedklinicznych udało nam się już pokazać powiązanie między hałasem, a chorobami układu krążenia – mówi prof. Thomas Münzel, jeden z autorów nowej publikacji.

– Jednak do tej pory, żadne badanie jasno nie pokazywało, w jakim stopniu rozdrażnienie z powodu hałasu może powodować arytmię – podkreśla naukowiec.

Analiza wyników obszernego Gutenberg Health Study (GHS) pozwoliła sprawdzić te relacje w przypadku najpowszechniejszego typu arytmii. Co ważne, badanie nie sprawdzało natężenia samego hałasu, ale poziom rozdrażnienia, jakie powodował. Nie można więc wyciągnąć z niego jednoznacznych wniosków na temat przyczyn i skutków.

Zależność jednak istnieje i okazała się znacząca. Aż u 23 proc. osób doświadczających ekstremalnie wysokiego rozdrażnienia hałasem pojawiło się to zaburzenie, podczas gdy cierpiało z jego powodu tylko 15 proc. uczestników projektu, którzy byli wolni od wpływu hałasu.

– Badanie po raz pierwszy pokazuje, że rozdrażnienie wywołane różnymi źródłami hałasu w ciągu dnia i w nocy związane jest z większym ryzykiem migotania przedsionków. Biorąc wszystkie dane pod uwagę, pokazaliśmy, że na rytm serca silniej działa zdenerwowanie pojawiające się nocą – mówi kierujący pracami Omar Hahad.

– Odkrycie zależności między wywołanym hałasem rozdrażnieniem a migotaniem przedsionków jest ważne i może wyjaśnić, dlaczego hałas może zwiększać ryzyko udaru. Jednak nie powinno się zapominać, że hałas uszkadza zdrowie także bez pojawiania się rozdrażnienia – tłumaczy prof. Münzel.

W badanej populacji największy udział w prowokowaniu zdenerwowania miał hałas emitowany przez samoloty (84 proc. w ciągu dnia i 69 proc. w nocy).

Badanie pokazało też, że potrzebna jest szczególna uwaga przy wprowadzaniu środków zaradczych. Naukowcy przytaczają sytuację lotniska we Frankfurcie, gdzie wprowadzono zakaz lotów między godz. 23.00 i 5.00. Doszło do wzrostu natężenia hałasu poza tymi godzinami. Natężenie ruchu lotniczego szczególnie zwiększyło tuż przed godziną 23 i krótko po 5.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce. Fot: Freepik.com

hałas
hałas

Komentarze Dodaj komentarz (3)

  1. Dagmara 10/05/2018 05:56

    CytujSkomentuj

    Oczywiście, ze hałas wpływa na zdrowie. Nie tylko ludzi, ale tez zwierząt.

  2. katanka 10/05/2018 18:10

    CytujSkomentuj

    No właśnie hałas to bardzo poważny problem we współczesnym świecie, zdaje się niedostrzegany. Ja w ogóle zrezygnowałam z biegania po ulicach bo bardzo przeszkadza mi hałas i jeżdżące samochody

  3. Dagmara 14/09/2018 15:31

    CytujSkomentuj

    Bo i to też żadna przyjemność biegać po ulicach. Ja akurat za bieganiem nie przepadam, ale spacer to tylko w lesie lub w spokojniejszej okolicy, by odpocząć właśnie od tych setek bodźców zewsząd. Albo rower – to samo – nie po ulicy, chyba że trzeba, ale po pięknej i malowniczej okolicy <3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.