Kawa
Jacek Bilczynski
04/11/2011

Kawa po treningu

Owoce oraz warzywa z jadalną skórką najlepiej myć pod bieżącą wodą przez minimum 30 sekund. Warto również zastosować specjalną szczotkę z delikatnego włosia, dzięki temu pozbędziesz się nawet 95-98 proc. drobnoustrojów, które mogą znajdować się na tych produktach. Oto kolejna porcja porad z cyklu „Tajemnice diety i nie tylko”

*Po bieganiu lub jeździe na rowerze, wypij czarną kawę i odczekaj 30 minut do posiłku. Taki zabieg sprawi, że kwasy tłuszczowe będą dłużej krążyć w krwiobiegu, a organizm będzie mógł spalić ich więcej.

*Sok 100 proc.? Tak, jest bardzo zdrowy, ale zawiera tyle samo, a często nawet więcej cukrów i kalorii, co ten dosładzany. Pamiętaj, więc, owe 100 proc. oznacza jedynie, że jest bardziej zdrowy. Unikaj jego spożywania w porach innych niż śniadanie i okres powysiłkowy.

*Masz problemy z pękającymi naczynkami krwionośnymi? Wzbogać swój jadłospis o cebulę i czosnek. To naturalne źródła rutyny, które działają wzmacniająco i ochronnie na naczynia krwionośne.

*Prowadź dziennik treningowy. Notuj w nim, jakie ćwiczenia wykonujesz, jakie wybierasz obciążenie czy jak długi dystans pokonałaś. Nie zapomnij również na koniec każdej sesji zapisać jak bardzo jesteś zmęczona. Możesz użyć w tym celu subiektywnej, dziesięciostopniowej skali. Pomoże Ci to kontrolować Twoje postępy.

*Jeśli zależy Ci na rozwoju dynamiki, spróbuj treningu plyometrycznego. Polega on na wykonywaniu różnego rodzaju podskoków, zeskoków i innych krótkich, dynamicznych ruchów. Pamiętaj jednak, że może on znacznie obciążać stawy, wybierz więc dobre obuwie i miękkie podłoże.

*Podczas jedzenia możesz słuchać uspokajającej muzyki, udowodniono, że dzięki temu szybciej odczuwasz sytość i zjadasz mniej kalorii.

*2-3 razy w tygodniu pozwól sobie na lampkę (około 250-300 ml) wytrawnego czerwonego wina. Substancje w nim zawarte poprawiają pracę serca i obniżają poziom cholesterolu, a Ty czujesz się bardziej zrelaksowana.

*Nie lubisz zielonej herbaty? Spróbuj jaśminowej, jej smak jest bardziej stonowany, a ma podobne właściwości, co zielona koleżanka.


Autorem artykułu jest Jacek Bilczyński, dietetyk, fizjoterapeuta i trener personalny

www.jacekbilczynski.pl

Kawa
Kawa

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.