fot. 123
Cholesterol nie jest wrogiem / fot. 123
Kalina Samek
31/01/2013

To nie jest twój wróg

Cholesterol nie jest niebezpieczny. Co więcej, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jednak ważne jest, aby jego stężenie mieściło się w ustalonych normach

Stężenie cholesterolu całkowitego nie powinno przekraczać 190mg/dl, a „złego” cholesterolu – LDL-C 115 mg/dl. W przypadku „dobrego” cholesterolu – HDL-C pożądane wartości to ≥ 46 mg/dl dla kobiet i ≥ 40 mg/dl dla mężczyzn.

- Polacy nie są świadomi, że regularna kontrola stężenia cholesterolu we krwi umożliwia obniżenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo – naczyniowych. Zbyt wysoki poziom cholesterolu zwiększa możliwość zawału serca o prawie 50 proc. – twierdzi doc. Tomasz Hryniewiecki, kardiolog, ekspert programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”.

Oto 5 zasad, które pomogą w utrzymaniu prawidłowego stężenia cholesterolu:

1.   Kontroluj

Stężenie cholesterolu nie jest stałe. Zależy od wielu czynników, na które nie mamy wpływu, w tym wieku czy płci ale też od wielu tzw. modyfikowalnych czynników, jak dieta czy aktywność fizyczna . Bardzo ważna jest regularna kontrola stężenia cholesterolu we krwi. Badanie powinno być wykonywane przynajmniej raz na 5 lat lub częściej, jeśli już kiedyś stwierdzono u pacjenta podwyższone stężenie cholesterolu.

2.   Jedz zdrowo

Przede wszystkim trzeba ograniczyć spożywanie nasyconych tłuszczów, występujących m.in. w maśle, czerwonym mięsie, chipsach, żółtkach jajek, żółtych serach. Należy je zastąpić zdrowszymi, wielonienasyconymi tłuszczami, które znajdują się np. w orzechach, rybach i produktach pochodzenia roślinnego. Do diety warto też dodać pokarmy bogate w błonnik, czyli owoce, warzywa, pieczywo pełnoziarniste czy brązowy ryż.

3.   Zważ na wagę

Nadwaga i otyłość znacząco podnoszą stężenie cholesterolu i tym samym zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i choroby niedokrwiennej serca. Najłatwiejszym sposobem kontroli masy ciała jest sprawdzenie swojego wskaźnika BMI (Body Mass Index) według wzoru BMI =masa/wzrost2. BMI dorosłego człowieka powinno mieścić się w przedziale 18, 5 – 24,9.W przedziale 25-29,9 występuje nadwaga
a powyżej otyłość.

4.   Ćwicz

Wysiłek fizyczny nie tylko wpływa na ogólne polepszenie kondycji, ale także podwyższa stężenie „dobrego” cholesterolu kosztem obniżenia stężenia „złego”. Uprawianie sportu pomaga też w walce z nadwagą. Codziennie warto wygospodarować przynajmniej 30 minut na ćwiczenia. Należy pamiętać, że tylko regularna aktywność fizyczna przynosi rezultaty.

5.   Rzuć palenie

Palenie wybitnie sprzyja odkładaniu się „złego” cholesterolu w ścianach tętnicy i tym samym przyspiesza rozwój miażdżycy, zwiększając ryzyko zawału serca czy udaru mózgu. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania, nie wystarczy ograniczyć ilości wypalanych papierosów, ale trzeba z nich całkowicie zrezygnować.

Cholesterol występuje w dwóch podstawowych postaciach – cholesterol LDL („zły” cholesterol) i cholesterol HDL („dobry” cholesterol). LDL wbudowuje się w ściany tętnic, przyczyniając się w istotny sposób do rozwoju miażdżycy, której rozwój podnosi ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca i udaru mózgu. Z kolei zadaniem HDL jest transport nadmiaru cholesterolu ze ścian tętnic do wątroby w celu jego usunięcia dlatego cholesterol związany w tej frakcji lipidów – cholesterol HDL nazywamy „dobrym” .

*Dane pochodzą z badania INTERHEART – ogólnoświatowego badania epidemiologicznego, przeprowadzonego w 2004 roku na próbie ponad 29 000 osób z 52 krajów na wszystkich kontynentach.

fot. 123
fot. 123

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Anix 17/03/2011 14:56

    CytujSkomentuj

    Wszystko jest dobre w rozsądnych ilościach. Od czasu do czasu paczka czipsów nie zaszkodzi…

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.