mickey matter 1
Redakcja
22/01/2018

MickeyMatter: Roboty bawią się klockami

Wygląda kosmicznie, ale to „tylko” dzieło studentów. Niemałe dzieło, zresztą, bo nawet jeśli same meble Was nie przekonają, to historia stojąca za nimi zdecydowanie powinna!

Ten design na pewno robi wrażenie. Niekoniecznie najlepsze, bo i funkcjonalność mebli ze zdjęć może wydać się dyskusyjna. Czy to wygodne, czy praktyczne, a właściwie jak to czyścić w razie zabrudzeń? Te pytania zostawmy z boku, ponieważ chodzi nie tylko o ciekawe wzornictwo. Te meble to zaledwie przykład dla czegoś znacznie większego.

Grupa studentów z Bartlett School of Architecture (UCL) postawiła sobie bardzo ambitne cele, by osiągnąć efekt w postaci tego stołu i dwóch krzeseł. Panagiota Spyropoulou, Hyein Lee, Pooja Gosavi i Pratiksha Renake dzięki zestawowi mebli sprawdzają, jak najbardziej wydajnie zlecić robotom zbudowanie czegoś sensownego. Przygotowali więc „klocki” w trzech rozmiarach, a jednoręki robot otrzymał za zadanie zbudować z tego… coś, co się przyda.

Tak, tych mebli nie budowali ludzie, choć to ludzie opracowali do nich instrukcję. Montażem zajmował się robot, którego jedynym zadaniem było zasysanie próżniowo pojedynczego elementu i montowanie go w najlepszym możliwym miejscu. Nie ma śrubek, nie ma kleju, są tylko obłe kształty, by niewielkim nakładem siły i z dużą szybkością robot mógł wcisnąć klocek na miejsce.

Jeśli zastanawiacie się, po co to komu, to zadajecie złe pytanie. Robotyka rozwija się bardzo szybko i coraz więcej zawodów fizycznych będzie zastępowanych przez roboty właśnie. Projekt nazwany MickeyMatter przyda się nie tylko w montażu mebli, ale też w budowie instalacji czy całych budynków modułowych. Już na etapie prototypu okazał się znacznie bardziej wydajny niż druk 3D, który wciąż jest rozwijany jako jedna z technologii przyszłości.

A że są przy okazji szanse na design, za którym ludzie będą się obracać z zaciekawieniem, to tylko wartość dodana tego fascynującego pomysłu!

Źródło: Designcomputationlab.org

mickey matter 1
mickey matter 1

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 28/01/2019 16:44

    CytujSkomentuj

    Ależ zdolne te roboty ;) nie odmówiłabym na pewno takiego kulkowego krzesełka. Fotel też by mógł być. To jest niesamowite w tym, że można zaprojektować takie rzeczy i to się w chwile dzieje i już, proszę – oto jest takie cudeńko nowoczesne. Magia :)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.