płyty-ogrodowe
Michal Karas
26/05/2017

Stylowy ogród – zamiast kostki duże płyty?

Robi się ciepło i coraz więcej czasu spędzamy na powietrzu. Jeśli macie ogród, to po czym stąpacie? Najpewniej po kostce brukowej. Tymczasem wartościowym zastępnikiem może być gres o podwyższonej trwałości

Po latach wielkich i szarych płyt chodnikowych ochoczo rzuciliśmy się na atrakcyjniejszą i bardziej dekoracyjną kostkę brukową. Dziś to dominujący typ nawierzchni w ogrodach, ale nie jest przecież jedyną możliwością.

Ciekawą alternatywę stanowią płyty gresowe o podwyższonej trwałości i dużym rozmiarze. Format 50×50 cm lub jeszcze więcej to wystarczający rozmiar, by wykonać z pojedynczych płyt dyskretną ścieżkę, która znakomicie wtopi się w roślinność, piasek lub żwir, tworząc interesujące połączenie.

W ten sposób dom można połączyć z miejscem grillowania czy placem zabaw dyskretnie, nie tracąc zieleni, której zwłaszcza wokół miejskich domów jest i tak niewiele. Dodatkowo polscy producenci oferują dziś na tyle różnorodne pod względem wzorów płytki, że możemy dobierać do naszego ogrodu te o fakturze kamienia, betonu czy drewna. Tym sposobem wpiszą się w otoczenie i domu nowoczesnego, silnie przeszklonego, minimalistycznego czy bardziej tradycyjnych projektów.

Dodatkowa zaleta to bardzo łatwy montaż, co odróżnia płyty od czasochłonnej kostki brukowej. można układać je samodzielnie, bez pomocy fachowca, bezpośrednio na gruncie. Jeśli mają znaleźć się na trawie, powinniśmy jedynie sprawdzić czy teren pod trawnikiem jest równy. Następnie możemy układać płytki w dowolnych konfiguracjach.

Może to być większa, jednolita powierzchnia lub też długa, wąska ścieżka. Jeśli po pewnym czasie uznamy, że chcielibyśmy zmienić kształt drogi ogrodowej lub przenieść wydzielone płytkami miejsce do innej części ogrodu, możemy bez problemu zmienić miejsce i sposób ułożenia płytek.

Innym sposobem kładzenia płyt na porośniętej trawą powierzchni, jest ułożenie ich poniżej poziomu trawy. W tym celu należy wybrać grunt na głębokość ok. 5 centymetrów, na spód podłoża wysypać 3-centymetrową warstwę żwiru i na nią ułożyć płyty.

Solid 2.0 kładzione na żwirku to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy nie możemy ułożyć posadzki na stałe. Baza, składająca się z dwóch warstw grubszego i drobniejszego żwirku dobrze przygotuje podłoże i rozwiąże problem odpływu wody deszczowej. Jeśli zdecydowaliśmy się na montaż na piasku – wystarczy, że przed ułożeniem płyt gresowych wyrównamy powierzchnię za pomocą płaskiej listwy.

Bezpieczeństwo i wytrzymałość

Latem w ogrodzie, na działce czy na plaży, mamy częsty kontakt z wodą. Aby móc bezpiecznie przemieszczać się po mokrej powierzchni, powinna być ona antypoślizgowa. Warto sprawdzić, które płyty gresowe mają takie właściwości. W wielu przypadkach na zbudowanym z nich podłożu, możemy swobodnie chodzić zarówno gołą stopą, jak i w obuwiu, niezależnie od deszczu czy zraszaczy.

Płytki, które wybierzemy do naszych przestrzeni pod gołym niebem, pełnią bardzo ważną rolę – od ich jakości i prawidłowego rozplanowania w dużej mierze zależy funkcjonalność całego miejsca. Dobrze dobrane będą dla nas dużą wygodą i ułatwieniem komunikacyjnym, a także niewątpliwą ozdobą naszej działki czy ogrodu.

Na podstawie materiałów Profundo PR

płyty-ogrodowe
płyty-ogrodowe

Komentarze Dodaj komentarz (3)

  1. GregI 27/06/2017 11:49

    CytujSkomentuj

    Zdecydowanie preferuję duże, proste kształty w neutralnych szarościach. Mój numer jeden to płyty Socho Buszremu

  2. Edit 15/05/2018 10:19

    CytujSkomentuj

    a mi się bardzo podobają takie ścieżki ułożone z pieńków drewna

  3. Dagmara 21/08/2019 17:41

    CytujSkomentuj

    Fajny widok, to prawda. Co prawda dom jest chyba ogromny a wtedy sobie można poszaleć w ogrodzie, ale bardzo lubię taki styl. Raczej minimalizm, przełamany mocnymi kolorami niż delikatnymi, zresztą – to by się chyba zlało kolorystycznie i by nie wyglądało korzystnie.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.