tetnowskiikona
JJ
17/06/2011

Luksus przez duże L

O tym, czym jest luksus i jakie są jego wyznaczniki w budownictwie mieszkaniowym opowiada Krzysztof Tętnowski, właściciel Tętnowski Development. Wywiad pochodzi z drugiego numeru EksMagazynu z naszej stałej rubryki design.

EksMagazyn: Nasze nastawienie do luksusu to temat chętnie badany przez socjologów, a samo pojęcie może mieć wiele definicji. My jesteśmy ciekawi, co słowo „luksus” oznacza w kontekście rynku nieruchomości?
Krzysztof Tętnowski: – W Polsce luksus rozpatruje się zazwyczaj na jednej, podstawowej płaszczyźnie. Pierwszym wyznacznikiem luksusu jest prezencja nieruchomości. Mam tu na myśli nie tylko wygląd budynku, ale aranżację wnętrz czy inne elementy takie, jak renoma pracowni architektonicznej, która go zaprojektowała. Prezencja to jednak zaledwie przedsionek luksus i wbrew pozorom, niejednokrotnie najtańsza rzecz z punktu widzenia tego zagadnienia. W Polsce dla wielu osób pojęcie luksusu ogranicza się do zainwestowania na przykład w bardzo dobrej jakości sprzęt audio czy wyposażenie kuchni w nowoczesne AGD.
Co jest wyznacznikiem luksusu w społeczeństwach Zachodu?
– Podstawowym czynnikiem stanowiącym o luksusie w europejskich czy amerykańskich metropoliach jest lokalizacja. W Paryżu czy Nowym Yorku, to w jakiej dzielnicy się mieszka, ma ogromne znaczenie. Spotkałem się nawet z rozgraniczeniem polegającym na tym, że na jednej ulicy pewne numery, na przykład początkowe są uznawane za luksusowe, a te na końcu już nie. My Polacy, takiego myślenia dopiero się uczymy. Choć oczywiście, oprócz „dobrego adresu”, ważne jest również otoczenie nieruchomości: liczy się to, czy mamy ładny widok z okna, zieleń, park w pobliżu.
Dlaczego lokalizacja ma tak duże znaczenie?
– Ponieważ wybór towarzystwa to luksus. Nasz standard materialny i pozycja społeczna jest odzwierciedlana również tym, czy mamy wpływ na to, z kim będziemy sąsiadować. Przy czym trzeba pamiętać, że stopień majętności danego człowieka, nie oznacza automatycznie, że to osoba z klasą. A na Zachodzie coraz bardziej, obok zasobności kieszeni, liczy się klasa ludzi.
Czy można mówić o podziale na mniej i bardziej luksusowe dzielnice w dużych polskich miastach?
– Tkanka miejska uległa bezpowrotnym zmianom po czasach wojny i komunizmu. Granice dzielnic dość mocno się zatarły, a one same zmieniły swój charakter. W Warszawie stary i nowy Mokotów to dwa zupełnie inne miejsca, jeśli chodzi o rynek mieszkaniowy. Na starym Mokotowie, gdzie mamy do czynienia z deficytem działek, cena za metr kwadratowy oscyluje w granicach 10 – 12 tys. zł. Wystarczy jednak przejść nieco dalej, na nowy Mokotów i mamy mieszkania za 8 – 9 tys. zł. W Krakowie mieliśmy więcej szczęścia, miasta nie dotknęło tyle zniszczeń, a co za tym idzie stare, krakowskie dzielnice takie jak np. Salwator nie uległy zasadniczym zmianom. Ale już Śródmieście, z którego wyprowadziło się wielu mieszkańców i Kazimierz zmieniły swój charakter.
Czy luksus to pojęcie stałe i niezmienne?
– Definicja luksusu ewoluuje i zmienia się zakres tego, co uznajemy za luksusowe. Kiedyś czymś wyjątkowym były garaże podziemne, dziś to standard. Obecnie dla wielu osób luksus jest synonimem łatwiejszego życie. Dla ludzi, którzy dużo pracują luksusem jest nie tracenie czasu. Nasze centrum życiowe powinno być na tyle blisko, by nie tracić czasu na dojazdy odwożąc dzieci do szkoły, jadąc na zakupy czy do kina. W Warszawie w wielu nieruchomościach najwyższej klasy dostępna jest usługa concierge. Mieszkańcy płacą za to, że pewne drobne sprawy mogą załatwić w obrębie budynku, w którym mieszkają albo concierge robi to za nich. Luksus to również pewne nowe trendy w nieruchomościach np. inteligentne domy. Dziś w Polsce to rzecz luksusowa. Pytanie tylko czy luksus jest trendy? Wydaje mi się, że tak, przy czym nie zawsze to, co jest modne, musi być luksusem. Inną sprawą jest tzw. mieszkanie w luksusie. W Polsce to pojęcie kojarzy się z nowoczesną architektura i designem, ale w Stanach Zjednoczonych za ekskluzywne uważa się stylowe wnętrza, urządzone drogimi antykami, wyjątkowymi dziełami sztuki. Unikatowość to zresztą kolejny wyznacznik luksusu.
Czym jest luksus dla Pana?
– Dla mnie luksus, to całość składowa elementów, o których wspomniałem wcześniej. Luksusowe będzie takie miejsce, w którym będziemy się dobrze czuć. I to nie tylko idąc z pięknie urządzonej sypialni do toalety czy wychodząc na korytarz. Powinniśmy mieć poczucie bezpieczeństwa również wychodząc na zewnątrz i zostawiając dzieci na placu zabaw. Na koniec dodam, że w luksus w moim odczuciu oznacza „mieć możliwości”, niekoniecznie z nich korzystać, ale mieć wybór.


Rozmawiała: Joanna Jałowiec


powyższy materiał jest materiałem reklamowym

tetnowskiikona
tetnowskiikona

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Kolorowa 29/01/2020 07:01

    CytujSkomentuj

    Wiadomo ze na przestrzeni lat pojecie luksusu sie zmienia.
    Jednak pewne sprawy pozostaja niezmienne i to, o czym pisze pan, takie wlasnie chyba jest.
    Dobry styl, wyczucie i zamysl przy projektowaniu domu czy osiedla musza byc obecne w tej branzy.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.