800na600stropy
Julia Nieznalska
04/08/2015

Skośne stropy

Poddasza to z reguły wyjątkowo trudne w aranżacji przestrzenie

A jednak mają w sobie to coś, co sprawia, że znajdujące się w nich mieszkania posiadają wyjątkowy oraz niepowtarzalny klimat. Jak zaplanować ich pomysłowy i jednocześnie stylowy wystrój – podpowiada Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.
W dobie wzrastających cen nieruchomości chętnie wykorzystujemy każdą wolną przestrzeń, którą można przeznaczyć na wygodne i praktyczne mieszkanie. Wzrok inwestorów bardzo często kieruje się w takich sytuacjach w stronę najwyższych kondygnacji, nierzadko pokrytych wielopłaszczyznowymi dachami. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na adaptację starego strychu czy poddasza dopiero co wzniesionego budynku, powinniśmy pamiętać o kliku charakterystycznych aspektach, istotnych przy aranżacji tego typu miejsc.


Więcej przestrzeni

„Planując wykorzystanie poddasza przygotujmy się na poszukiwanie niestandardowych pomysłów, które pozwolą efektywnie zagospodarować jego powierzchnię.” – mówi Anna Poprawska z portalu Homebook.pl, i podpowiada: „Liczne skosy i często spotykane elementy więźby dachowej pomniejszają wnętrza, dlatego dodatkowe przegrodzenia w postaci ścianek działowych powinniśmy stawiać tylko w razie konieczności, zwłaszcza, jeśli w całym dachu jest mało okien i nie dysponujemy zbyt wieloma źródłami naturalnego światła. Do oddzielania pomieszczeń lepiej wykorzystać już istniejące kominy, słupy i ściany nośne. Pomagają one podzielić pokój, jednocześnie nie zamykając go całkowicie i tym samym nie zakłócając przestrzennego charakteru mieszkania. W klimat poddasza świetnie wpisują się na przykład kuchnie połączone z pokojem dziennym.
Ekspert portalu Homebook.pl zwraca także uwagę na inne ciekawe rozwiązania. „Zawieszone na ścianach lustra będą wizualnie powiększały pomieszczenia. Z kolei drzwi wykonane z mlecznego szkła zapewnią lepsze doświetlenie ciemnego korytarza we wnętrzu mieszkania.” Projektantka z Homebook.pl przypomina też o roli, jaką odgrywają dominujące w aranżacji kolory. „Pamiętajmy, że im mniejsze i słabiej oświetlone pomieszczenie, tym jaśniejsze powinny być zastosowane barwy. Perłowe biele, gołębie szarości i delikatne błękity szczególnie w przypadku niskich, nachylonych stropów pozwolą uniknąć efektu przytłoczenia oraz zamykania przestrzeni i tak już ograniczonej skosami.” – mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz w Homebook.pl.

Praktycznie i z pomysłem
Umeblowanie poddasza powinno być dopasowane do nietypowego ukształtowania wnętrz. „Z reguły najlepszym rozwiązaniem jest wyposażenie wykonane na wymiar. Możemy wtedy wykorzystać każdy fragment pomieszczenia.” – mówi specjalistka portalu Homebook.pl. „Bardzo wiele zależy od kąta nachylenia stropu i wysokości ścianki kolankowej, która jest przedłużeniem zewnętrznych murów budynku i ma bardzo duży wpływ na stopień możliwego wykorzystania przestrzeni. Im jest ona wyższa, tym łatwiejszy będzie dostęp do mebli, które stanowią zabudowę przestrzeni w tym miejscu. W przypadku niskich ścianek i małego kąta opadania dachu warto zabudować taką przestrzeń za pomocą niskich, ale głębokich szuflad. Szafki sprawdzą się najlepiej wtedy, gdy będziemy mieli do nich swobodny dostęp. Decydując się na ich podwieszenie na pochyłych powierzchniach pamiętajmy o tym, że im wyżej je zamocujemy, tym będą musiały być płytsze.” – dodaje ekspert portalu Homebook.pl.
„Duże meble warto postawić przy najwyższych, pionowych ścianach. Szczególnie w niewielkich mieszkaniach wyjątkowo cenne są miejsca, które możemy zagospodarować na przykład wysoką szafą, maksymalnie wykorzystującą zajmowaną przestrzeń. W wyjątkowo nieregularnych wnękach ustawmy materiałowe kosze albo za pomocą zasłony stwórzmy w nich niewielką garderobę.” – sugeruje Anna Poprawska z portalu Homebook.pl. „Zwróćmy też szczególną uwagę na okolice okien. Zazwyczaj umieszcza się pod nimi grzejniki. Jeśli jednak powierzchnia ta jest wolna, można ją zagospodarować, ustawiając pod nimi łóżko albo wannę. W sypialni okna połaciowe zapewnią nam w ten sposób doskonałe oświetlenie stojącego pod nimi łóżka, a w łazience – widok na rozgwieżdżone niebo podczas wieczornej kąpieli.” – podpowiada specjalistka z portalu Homebook.pl.

Podkreślić stylowe rozwiązania
„Na poddaszach nierzadko widoczne są elementy więźby dachowej. Najczęściej wykonane są one z drewna, które jak każdy naturalny materiał nadaje wnętrzom wyjątkowego charakteru. Warto je więc wyeksponować i wykorzystać jako część dekoracji, na przykład odświeżając je poprzez szlifowanie, a następnie barwiąc na pasujący do pomieszczeń kolor.” – zauważa Anna Poprawska z portalu Homebook.pl, i dodaje: „Przez poddasze przechodzą też często przewody kominowe. Jeśli jest to technicznie możliwe, można je wykorzystać do budowy kominka, który z pewnością podkreśli ciepłą atmosferę wnętrz.”
Przestrzeń pod wysokimi dachami pozwala też czasem na zastosowanie innego ciekawego rozwiązania – antresoli. „Jeśli kubatura budynku to umożliwia, warto zastanowić się nad pozyskaniem dodatkowej powierzchni, którą można przeznaczyć na sypialnię, schowek lub pokój do pracy. Dodatkowe schody, galeria i balustrada stwarzają też kolejną szansę dla realizacji ciekawych i stylowych pomysłów.” – podpowiada ekspert portalu Homebook.pl.

Poddasze to szczególne miejsce, w którym może powstać przytulne i klimatyczne mieszkanie. Dzięki pomysłowym rozwiązaniom architektonicznym oraz dekoratorskim może być ono także bardzo funkcjonalne i komfortowe. Wiele ciekawych propozycji aranżacji znajdziemy na portalu Homebook.pl. Najlepsze projekty polskich stylistów wnętrz z pewnością będą źródłem inspiracji dla wszystkich, planujących stworzenie wyjątkowego domowego azylu nie tylko na poddaszu.

800na600stropy
800na600stropy

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 14/11/2018 16:53

    CytujSkomentuj

    Mieszkam w bloku więc mieszkanie mam dość typowe, ale powiem to wprost – baaaardzo lubię skośne stropy. Dodają lekkości wnetrzu i jakiejś takiej atmosfery. Możliwe, że posiadacz skośnych stropów we własnym M czy domku się ze mną nie zgodzi, ale naprawdę uważam że dodają wnętrzom uroku a nie są uciązliwym i niechcianym musem, bo się tak trafiło

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.