pokoj-dziecka
Michal Karas
30/05/2017

Pokój dziecka – duże potrzeby, mało miejsca

Dzieciom najchętniej przychylilibyśmy nieba, ale rzeczywistość zwykle zostawia niewiele miejsca na niezależny pokój dla naszej pociechy. Tym bardziej istotna jest odpowiednia organizacja przestrzeni

Pokój dziecięcy to prawdziwe aranżacyjne wyzwanie. Przyjmuje się, że odpowiednią dla malucha powierzchnią jest 11-12 metrów kwadratowych. Nie oszukujmy się jednak, w większości mieszkań o takiej powierzchni dla jednego dziecka najczęściej możemy zapomnieć. Jeśli nie ze względów finansowych, to ograniczonej powierzchni oferowanej przez dewelopera.

Jak zaprojektować  niewielkie wnętrze spełniające funkcję sypialni, placu zabaw oraz – w przyszłości – miejsca na naukę? Wyzwanie jest niemałe. Na początek warto powiększyć przestrzeń pokoju choćby wizualnie, przez zastosowanie jasnych barw, jak beże, biele i lekkie szarości. Podobny efekt dadzą też jasne pastele, które rozświetlą wnętrze. Choć sufity zwykle zostawiamy białe, warto rozważyć ciemniejszy kolor. Im ciemniejszy będzie sufit i podłoga, tym szerszy wizualnie będzie pokój. Pamiętajmy, że dziecko ma inne poczucie przestrzeni niż my i ziemniejszy sufit nie musi być dla niego wizualnie ciężki czy wręcz przytłaczający. Zwłaszcza jeśli powstanie na nim coś ciekawego – może gwiazdozbiór?

Z kolei jeśli chcesz, żeby pokój wydał się wyższy – pomaluj sufit odcieniem jaśniejszym niż kolor ścian albo użyj tapety w pionowe, podłużne pasy. W pokojach starszych dzieci dobrze sprawdzą się lustra, z których korzystanie i tak stanie się istotnym elementem ich życia. Odpowiednio zamocowane mogą sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się większe niż w rzeczywistości.

Dobór mebli do małego pokoju

Przy ograniczonej powierzchni „musem” wydaje się stawianie mebli wyłącznie przy ścianie i unikanie tych zbyt mocno wchodzących w centralną część pokoju. W ten sposób „ocalimy” w środku miejsce na rozłożenie zabawek.

W małym pokoju dobrze sprawdzą się zamknięte szafki i pojemne szuflady, w których poukładasz ubranka i akcesoria dziecięce. A co zrobić z zabawkami? Do tego celu najlepiej użyć praktycznych koszy, pudełek lub skrzyń. Takie rozwiązania pomogą w utrzymaniu porządku. Można układać je w pionie, na regałach. Koniecznie jednak zabezpiecz regał przed możliwością przewrócenia go przez dziecko – przez pierwszych kilka lat wspięcie się może być czymś w rodzaju wyzwania, które Twoja pociecha może kiedyś wdrożyć.

Połączenie prostego regału z pudełkami/koszykami ma tę zaletę, że wraz z szybkim rozwojem dziecka można dowolnie przeorganizować tę przestrzeń bez konieczności ponoszenia dużych wydatków. Droższym, ale potencjalnie bardziej ergonomicznym pomysłem, będą meble modułowe lub zamawiane na wymiar, dzięki którym można wycisnąć z dostępnej powierzchni jak najwięcej. Jednak wraz z zabudowywaną powierzchnią będzie uciekać miejsce w pokoju – pamiętaj o tym.

Miejsce na naukę

W niewielkim pokoju, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota, warto sięgnąć po meble wielofunkcyjne. Biurko może być połączone z łóżkiem lub mieć formę komody z rozkładanym blatem. Aby dodatkowo zaoszczędzić miejsce, wyposaż się w pojemne szafki na kółkach, które możesz postawić pod biurkiem lub wybierz biurko z wbudowanymi szufladami.

W utrzymaniu porządku pomogą także praktyczne organizery na kredki, ołówki i flamastry. Mając na uwadze zdrowie dziecka, pamiętaj o zakupie wygodnego fotela oraz o odpowiednim oświetleniu. Zamiast zajmującej miejsce stojącej lampki, wybierz oświetlenie zamocowane do półki lub ściany.

Dekoracje i akcesoria

Nie masz miejsca na szaleństwa, dlatego rozważ każdy dodatek. W miejsce zbędnych dekoracji warto zaproponować dziecku wybór poszewek lub dywanu z ulubionej bajki, wymalowanie/wyklejenie wzoru na ścianie czy suficie. Istotne jest, by nie przesadzić. Zbyt duża rozmaitość wzorów i kolorów sprawi, że wnętrze stanie się przytłaczające, a dzieci będą miały problemy ze skupieniem uwagi.

Źródło: Newsrm.tv

pokoj-dziecka
pokoj-dziecka

Komentarze Dodaj komentarz (3)

 1. transparentna8 04/08/2017 13:52

  CytujSkomentuj

  mi bardzo podobają się takie dodatki u dzieciaków na ścianie https://www.foto4u.pl/fotoobrazy-wieloczesciowe można dać cokolwiek a będzie to wyglądało świetnie, my zastanawiamy się jakie zdjęcie właśnie zamówić w takim stylu do pokoju córki

 2. mysiamarysia 25/08/2017 18:56

  CytujSkomentuj

  My wydzieliliśmy pokój dla synka za pomocą składanej ściany sowan swg 120. Jest maleńki, ale pomalowaliśmy go na jasne kolory i umeblowaliśmy tak, ze wydaje się większy. Synek lubi swój pokój, nawet chętnie zaprasza kolegów do siebie.

 3. harley 02/08/2019 07:35

  CytujSkomentuj

  Jeśli dziecko dostanie komputer, to trzeba będzie zadbać o jego prawidłową postawę do siedzenia przed nim. Na szczęście wystarczy do tego wygodny fotel https://multiglob.pl/product-pol-470-Fotel-biurowy-gamingowy-Racer-BIS-czarno-niebieski.html ;^)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.