stółjadalnia
Kalina Samek
04/06/2018

Stół do jadalni – na co zwrócić uwagę?

Kiedy ktoś zadaje pytanie o najważniejszy element wyposażenia jadalni, odpowiedź może być tylko jedna – stół. To przy nim spożywa się posiłki, zarówno te codzienne, jak i uroczyste, a także podejmuje gości i toczy długie, rodzinne dyskusje. Znalezienie idealnego mebla do jadalni nie jest jednak sprawą prostą.

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że idealny stół do jadalni powinien być funkcjonalny, trwały i elegancki, a do tego musi pomieścić odpowiednią liczbę osób. Co więcej, powinien współgrać ze stylistyką wnętrza i być odpowiednio dopasowany do jego rozmiarów. Priorytetem jest określenie, jakiej wielkości stół chcemy kupić. Zwykle determinuje to pomieszczenie służące jako jadalnia. Czteroosobowy stół okrągły będzie zupełnie inny niż 6-osobowy i do tego rozkładany.

Skąd wiemy, ile osób zmieści się przy stole? Przyjmuje się, że dla każdego uczestnika spotkań powinno być 60x40cm miejsca. To pozwoli komfortowo spożywać posiłki, ale też siedzieć bez trącania współbiesiadników. Jeżeli chodzi o stoły okrągłe to minimalna średnica dla dwóch osób wynosi ok. 90 cm, optymalnym wymiarem dla modelu 6-osobowego jest natomiast 180 centymetrów.

Stół do jadalni to istotny mebel, który kupujemy z myślą o długiej eksploatacji. Warto więc zwrócić uwagę na to, by był on wykonany w odpowiednio wysokiej jakości. Chodzi tak o montaż, jak i o klasę i trwałość blatu. Drewno, metal i szkło to wciąż najczęściej używane tworzywa, choć coraz śmielej wchodzą płyty z tworzyw pochodzących z recyklingu. Jak w przypadku wszystkich mebli, zwłaszcza z płyt meblowych zamiast litego materiału, warto sprawdzić dokładnie wykończenie. Jakie są lakiery i farby, jakie akcesoria dodatkowe oferuje stół?

Pozostając w temacie wyglądu stołu warto jeszcze pamiętać, że strona wizualna mebla nie może kolidować z jego funkcjonalnością. Nawet najbardziej efektowny model nie będzie mógł zostać określony mianem jadalnianego ideału, jeśli nie spełni swojej podstawowej roli, czyli nie zapewni możliwości wygodnego spożywania posiłków.

Kluczowe znaczenie ma tutaj układ nóg lub forma podstawy stołu. Jeżeli będą one niepraktyczne lub rozmieszczone niezbyt optymalnie, to ustawienie obok siebie kilku krzeseł może okazać się niewykonalne i znacznie utrudni biesiadowanie. Warto zatem zwrócić uwagę na odstępy między nogami stołu lub wybrać model z praktyczną, centralnie osadzoną postawą.

Źródło: Fly PR

stółjadalnia
stółjadalnia

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Sebastian 04/06/2018 07:06

    CytujSkomentuj

    Duży, porządnie wykonany, z dobrego materiału i wygodny. O odpowiedniej wysokości i taki, by pomiescił wszystkich domowników plus kilku gości :)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.